fbpx

Chuť žiť

 

Čo sa nám podarilo za I. polrok 2022

čo sa nám podarilo za I. polrok_cover

Milí partneri, podporovatelia a priatelia Chuť žiť,

ďakujeme vám za vašu podporu v prvom polroku. Vďaka vám môžeme fungovať – inými slovami tvoriť a pomáhať – a preto by sme si s vami radi zrekapitulovali, čo sa nám aj vďaka vašej podpore podarilo.

Podpora na ceste k uzdraveniu

Konečne máme vlastné priestory, takže s našimi klientmi sa môžeme stretávať nielen online, ale aj osobne. Okrem “štandardných” poradenských služieb sme otvorili aj viaceré komunitné programy, napr. skupiny tanečno-pohybovej terapie či terapeutickú skupinu.

Naše služby v číslach:

  • Pomohli sme 622 unikátnym kontaktom na dištančnom poradenstve (linka, mail).
  • Poskytli sme 284 hodín psychologického poradenstva a približne 1021 hodín nutričného poradenstva.
  • Zrealizovali sme 36 podporných skupín pre ľudí a rodičov s PPP
  • 6 klientov získalo dlhodobú peer podporu
  • 18 ľudí s PPP absolvovalo liečebno-vzdelávací program

Vzdelávanie a prevencia

V marci sa nám podarilo dokončiť novú komplexnú metodiku prevencie porúch príjmu potravy pre II. stupeň ZŠ a SŠ. Tento nový program prevencie už realizovali vo viac než 100 školách. Školy sa o metodiku môžu uchádzať po celý rok bezplatne. Program adresuje nielen témy PPP, ale aj zdravej výživy, normálnej hmotnosti, sociálnych sietí, ideálu krásy či body shamingu.

Túto jar sme mohli konečne aj vycestovať na naše “turné po Slovensku”, kde sme workshopy realizovali v 10 mestách a stretli sa s takmer 1000 žiakmi a žiačkami. Citlivo sme vnímali dopady pandémie, ako aj vysokú mieru záujmu (aj zraniteľnosti) mládeže v témach výživy.

Vytvorili sme a publikovali Príručku stravovania v kontexte PPP, ktorú si môžete bezplatne stiahnuť na našom webe. Obsahuje základné informácie o fungovaní tela či dopadov diét, ako aj princípu nutričnej rehabilitácie pri PPP.

Prvý polrok bol bohatý aj na webináre – napríklad si môžete pozrieť záznam školenia, ktorý prebehol v spolupráci s projektom Skutočne zdravá škola.

Osveta

Začiatkom júna sme nadviazali na nový ročník Medzinárodného dňa boja proti PPP. Našu kampaň podporila aj Prezidentka SR rozsvietením Grasalkovičovho paláca v Bratislave na fialovo, čo je farba symbolizujúca tento deň.

8.6. sme v spolupráci s Centrum Anabell zrealizovali event BEZ FILTRA, v rámci ktorého sme otvorili témy duševného zdravia u mladých ľudí. Medzi spíkerky patrili napríklad Natália Pažická, Tatiana Kyseľová či Valéria Frázová. Peer konzultantka Natália Tokárová zase porozprávala o našom pripravovanom vzdelávaní pre peer konzultantov. Event bol zakončený odbornou diskusiou.

V spolupráci s firmou GymBeam sme vyprodukovali už 7 epizód podcastu Zdravá miera. V jednotlivých epizódach sa snažíme s odborníkmi zo sfér výživy, psychológie a športu hľadať zdravú mieru v rôznych oblastiach života. Epizódy si viete pozrieť na Youtube alebo vypočuť na podcastových platofrmách.

Tím

Za všetkou prácou a pomocou, ktorú v Chuť žiť poskytujeme, sa skrýva už množstvo ľudí – v súčasnosti je nás už 35! Neustále sa vzdelávame a snažíme sa zlepšovať naše služby. Neoodeliteľnou časťou našej práce sú pravidelné intervízie, supervízie s externými odborníčkami a pravidelné vzdelávania, tuzemského či medzinárodného charakteru.

Ďakujeme partnerom, ktorí stoja a finančne podporujú naše programy pomoci cez grantové výzvy alebo finančné dary: Nadácia TESCO, Spoločnosť pre skladovanie, O2 Férová Nadácia, Janssen, Magistrát mesta Bratislavy z programu Bratislava pre všetkých, Nadácia mesta Bratislavy z programu Komunitné programy 2022, Ministerstvo spravodlivosti z dotácie na podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, Bratislavský samosprávny kraj z programu individuálnych dotácií, Európska komisia z programu Erasmus+, Nadácia pre deti Slovenska z grantového programu Deti v bezpečí, spoločnosť GymBeam, a Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu a NIVAM z dotácie Aktuálne priority v oblasti práce s mládežou v roku 2022.

A v neposlednom rade ďakujeme vám všetkým, našim individuálnym darcom, darcom 2% z daní a podporovateľom. Vďaka vám môžeme pomáhať.

Ak vám naša činnosť dáva zmysel, môžete nás podporiť pravidelným alebo jednorazovým darom.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore