fbpx

Chuť žiť

 

Poruchy príjmu potravy – o čom by sme mali vedieť?

Poruchy Príjmu Potravy – O Čom By Sme Mali Vedieť_cover

O poruchách príjmu potravy v školách, médiách aj rôznych rozhovoroch hovorí čoraz viac. Zvýšenie povedomia o ochorení je úžasné, no prináša so sebou aj riziko šírenia rôznych mýtov. Tie nás často odvádzajú od vyhľadania odbornej pomoci. Aby sme nepodporovali stereotypizáciu ochorenia, pripravili sme pre vás niekoľko bodov, na ktoré by sme nemali zabúdať.

Vznik ochorenia je multifaktoriálny

Neexistuje jediná príčina, prečo ochorenie prepukne. Tiež treba brať do úvahy, že niektorí jedinci sú geneticky predisponovaní. V skratke – to, či sa u človeka rozvinie niektorá z porúch príjmu potravy, závisí od mixu viacerých rizikových faktorov faktorov, napríklad:

  • genetické predispozície,
  • osobnostné predispozície,
  • udalosti v živote.

Nezjednodušujme preto príčiny vzniku porúch príjmu potravy na jednu jedinú.

Zmena hmotnosti nemusí byť viditeľná

Poruchy príjmu potravy nemajú konkrétne číslo ani tvar.

Ak dôjde k zmene hmotnosti, je potrebné vnímať ho v kontexte histórie jej vývoja. Je dôležité uvedomiť si aj to, že zmena hmotnosti je dôsledkom ochorenia, nie jeho príčinou.

Poruchy príjmu potravy sú liečiteľné

Smutný mýtus sprevádzajúci poruchy príjmu potravy je, že sa z nich nedá vyliečiť. Je pravda, že liečba trvá dlho a nie je jednoduchá ani priama, avšak uzdravenie je možné a stojí za to – plnohodnotný a zdravý život sa dá dosiahnuť. Radi vám s tým pomôžeme.

Chuť žiť - pomoc obrázok

Poruchy príjmu potravy sú psychické ochorenie

Nie je to o „dievčatách, ktoré sa chcú páčiť chlapcom“. Ide o závažné psychické ochorenie s najvyššou úmrtnosťou. Nebojte sa obrátiť na odborníka spôsobom, ktorý vám najviac vyhovuje a kontaktujete nás radšej preventívne a ideálne “zbytočne” ako neskoro.

Nezdravý zvládací mechanimus

Ochorenie nasadá a pracuje s našou úzkosťou a vedie k využívaniu nezdravých zvládacích mechanizmov.

Prejavy sú rozličné

Pod poruchy príjmu potravy spadá množstvo diagnóz, ktoré mávajú často rozličné prejavy. Pokiaľ máte pocit, že by sa vás poruchy príjmu potravy mohli týkať, môžete sa na nás obrátiť:Chuť žiť - linka pomoci

Článok vznikol vďaka podpore z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu v oblasti práce s mládežou, ktoré administruje NIVAM – Národný inštitút vzdelávania a mládeže v roku 2022.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore