Poruchy príjmu potravy v športe
Pravidelný pohyb je nesmierne prospešný pre naše psychické aj fyzické zdravie. Jeho súčasťou môže byť aj snaha o dosahovanie výkonu a udržanie zdravej hmotnosti či atletickej postavy, no chýbať by tam nemal rešpekt k možnostiam svojho tela. V niektorých prípadoch môže tlak na výkon, výzor či váhu viesť k vážnym zdravotným rizikám – vrátane porúch príjmu potravy (PPP).
Výskumy ukazujú, že športovci a športovkyne majú až 3-krát vyššie riziko vzniku PPP než bežná populácia. Najviac sú ohrození tí, ktorí sa venujú esteticky hodnoteným športom (napr. gymnastika, tanec, atletika, fitness) či športom s váhovými kategóriami (napr. vzpieranie, bojové športy). Táto podstránka ponúka komplexný pohľad na problematiku PPP v športe – vrátane rizikových faktorov, príznakov, špecifických syndrómov ako RED-S a ženská atletická triáda, ale aj tipov pre trénerov a možných ciest uzdravenia a prevencie.
Na tejto stránke nájdete:
- Čo sú poruchy príjmu potravy (PPP)?
- Rizikové skupiny
- Aké sú rizikové faktory?
- Pre trénerov - čo robiť, ak mám podozrenie, že má atlét/atlétka poruchy príjmu potravy?
- Ženská atletická triáda (The Female Athlete Triad)
- Aké sú prejavy a dôskedky RED-S?
- RED-S a poruchy príjmu potravy
- Informácie o liečbe a prevencii RED-S
Čo sú poruchy príjmu potravy (PPP)?
Poruchy príjmu potravy (PPP) sú spektrum závažných psychiatrických diagnóz, ktoré vznikajú v detstve a adolescencii. Majú sklon k chronicite a relapsom, a bez potrebnej liečby môžu pretrvávať počas celého života. Charakterizujeme ich psychogénne navodeným, maladaptívnym správaním v oblasti stravovania13, kedy dochádza k umelému znižovaniu energetického príjmu alebo, naopak, k strate kontroly nad stravovaním. Jedná sa o závažné ochorenie s vysokou mierou mortality (0,7 – 17,8 %)14. Preto je dôležitý včasný záchyt a intervencia. Liečba má zmysel, aj keď ochorenie pretrváva aj dlhé roky.
Rizikové skupiny
Estetické športy
Najrizikovejšie športy z hľadiska rozvoja PPP sú tie, ktoré kladú dôraz na vzhľad, telesné proporcie alebo konkrétnu hmotnosť. Ide najmä o estetické disciplíny ako bodybuilding, fitness, gymnastika, tanec, krasokorčuľovanie, kde môže byť tlak na „ideálne“ telo alebo nízku hmotnosť vnímaný ako nevyhnutná súčasť výkonu, čo môže viesť k narušenému vzťahu k jedlu aj k vlastnému telu.
Sporty s váhovými kategóriami
Rizikovými z hľadiska rozvoja PPP môžu byť aj športy s váhovými kategóriami, kde je telesná hmotnosť rozhodujúcim faktorom pri zaraďovaní športovca či športovkyne do súťaže. Medzi takéto športy patria napríklad vzpieranie, veslovanie a rôzne bojové umenia, kde sa „váhové limity“ môžu stať spúšťačom nebezpečných stravovacích návykov.

Aké sú rizikové faktory?
- Individuálne športy sústredené viac na jedinca, než na tím
- Vytrvalostné športy ako sú beh, plávanie, ľahká atletika a podobne
- Nadhodnotená viera v to, že nižšia váha zlepší môj výkon
- Profesionálny aj amatérsky tréning od útleho detstva
- Nízke sebavedomie, problémy v rodine (napr. rodičia, ktorí chcú žiť z úspechov svojho dieťaťa), rodinná anamnéza s poruchami príjmov potravy, chronické chudnutie, pohlavné zneužívanie, nátlak od spolužiakov, či spoločnosti na správnu formu a vzhľad a iné traumatické skúsenosti
- Tréner, ktorý sa sústredí viac na výkon a úspech, než na osobnosť športovca
- Predpokladom pre vznik porúch stravovania u športovkýň je aj sociálne nastavenie vyzdvihujúce chudé tvary, tréma a negatívne sebahodnotenie v rámci atletického úspechu, zakladanie si vlastnej identity výhradne na športových aktivitách („Ak nie som v tomto tíme, tak som nula…“, „Ak necvičím a netrénujem toľko a toľko, budem nikto“ a pod.).
Pri najrizikovejších športoch je odhadovaný výskyt tzv. “disordered eating”, teda narušený vzťah k jedlu a rôzne formy manipulácie s jedlom u 62 % žien-športovkýň a 33 % mužov-športovcov.
Pre trénerov - čo robiť, ak mám podozrenie, že má atlét/atlétka poruchy príjmu potravy?
- Neriešte situáciu sami, zahrňte do procesu rodinu
- Porozprávajte sa so svojou zverenkyňou/zverencom – buďte citlivý, ale priamo vyjadrite obavy o jej/jeho zdravie
- Nevynášajte diagnózy, ale upriamte pozornosť na rôzne symptómy a zmeny, ktoré ste si všimli (napr. zmeny správania, chýbajúca menštruácia, zlomeniny, únava, zhoršenie výkonu, vynechávanie potravinových skupín atď.)
- Spoločne so zverenkynou/zverencom a jej/jeho rodinou vyhľadajte pomoc – základné vyšetrenie u všeobecného lekára, psychológa, nutričného špecialistu, prípadne zavolajte na Linku pomoci Chuť žiť 0800 221 080 a poradte sa, ako zverencovi pomôcť
- Pokiaľ rodič zo začiatku problém popiera, nenechajte sa odradiť
- Pokiaľ športovec/športovkyňa liečbu odmieta, zvážte pokračovanie v jej trénovaní – tréningy môžu ohroziť jej zdravie. Upravte tréningový plán, pozastavte prípravu na súťaže. Nepodávajte toto rozhodnutie ako trest, skúste športovca/športovkyňu motivovať tým, že keď sa začne zdravotný stav zlepšovať, k príprave sa vrátite
- Buďte chápavý a motivujúci – pre svojho zverenca/zverenkyňu ste autoritou a dôveruje vám, podporujte ho/ju v liečbe

Ženská atletická triáda (The Female Athlete Triad)
Ženská atletická triáda (The Female Athlete Triad) poznáme ako syndróm, ktorý často vidíme u žien venujúcich sa výkonnostnému športu. Zahŕňa symptómy “disordered eating” (manipuláciu s jedlom, reštrikciu, prejedanie atď.), nepravidelnú menštruáciu, prípadne amenoreu, a nízku hustotu kostí, lámavosť a únavové zlomeniny.
RED-S alebo Relative Energy Deficiency in Sports (Syndróm relatívnej energetickej nedostatočnosti v športe) je syndróm, ktorý označuje stav, kedy športovec prijíma menej energie ako je pre telo potrebné. Tento pojem nahradil starší termín ženská atletická triáda – zistilo sa, že u žien, ktoré športujú a neprijímajú dostatok živín sa objavujú problémy s menštruačným cyklom a hustotou kostí. Neskoršie štúdie však potvrdili, že tento pojem je príliš zúžený a preto dnes hovoríme o RED-S, ktorá sa týka žien, mužov, detí, nezávisle od pohlavia, váhy, stavby tela (Zdroj 1). Zároveň pojem ženská triáda nezahŕňal endokrinologické, metabolické poruchy a mnohé ďalšie zdravotné riziká, ktoré energetická nedostatočnosť prináša (Zdroj 2).
- 1984 popísali Drinkwater a kol. výskyt zníženej hustoty kostí u atlétiek s tvz Amenorrhea (vynechávanie menštruácie) v časopise New England Journal of Medicine,
- 1992 Americká akadémia športovej medicíny (ACMS) prezentovala pojem Ženská atletická triáda, pri ktorej je prítomná porucha stravovania, amenorea a osteoporóza, ACSM zároveň označila Ženskú atletickú triádu ako závažný syndróm. Výskum sa zameral na možnosti efektívnej liečby.
- 2014 pojem RED-S rozšíril diagnózu predtým známu ako Ženská atletická triáda (Zdroj 3).
Najviac ohrozenou skupinou sú športovci u ktorých sa často kladie dôraz na ich výzor, váhu, potrebujú spadať do určitej váhovej kategórie a podobne. Negatívne dôsledky sa však prejavujú na fyzickej aj psychickej pohode a zdraví a zhoršuje sa aj výkon v športe (Zdroj 1). Para-olympionici sú taktiež ohrození vznikom tohto syndrómu. Pri rôznych druhoch znevýhodnenia je potrebné prihliadať na odlišné nutričné potreby. Zároveň sa často podceňujú energetické potreby ľudí na vozíku (Zdroj 5). Naprieč všetkými druhmi športu je to 2-60% športovcov (mužov aj žien), u ktorých sú prítomné znaky a symtómy RED-S (Zdroj 1).

Aké sú prejavy a dôskedky RED-S?
Prejavy syndrómu RED-S (Relative Energy Deficiency in Sport) môžu byť veľmi nenápadné, čo často sťažuje jeho včasné rozpoznanie a diagnostiku. Tento stav ovplyvňuje nielen fyzické zdravie, ale aj psychiku a športový výkon. RED-S spôsobuje široké spektrum zdravotných problémov vrátane narušenia tráviaceho traktu, oslabenia imunity, porúch menštruačného a hormonálneho systému, zhoršenia zdravia kostí, metabolizmu, srdca a duševného zdravia. Preto je veľmi dôležité poznať jeho prejavy, riziká aj možnosti liečby, aby sme predišli vážnym následkom na celkovú pohodu a zdravie človeka.
- 1) Prejavy
- 2) Dôsledky
- Strata hmotnosti,
- Neusporiadané, až narušené stravovacie návyky,
- U detí absencia prirodzeného rastu a vývinu,
- Časté zranenia/zlomeniny,
- Časté ochorenia a dlhšia doba liečenia ako obvykle,
- Poruchy menštruačného cyklu,
- Zmeny v správaní a náladách,
- Celkovo znížený výkon,
- Opakujúce sa infekcie,
- Spomalené zotavovanie,
- Chronická vyčerpanosť (Zdroj 1,2).
- Negatívny dopad na endokrinný systém ( zmeny vo funkcii štítnej žľazy, zmeny v hormónoch regulujúcich chuť do jedla, zníženie inzulínu, zvýšenie rezistencie na rastový hormón a zvýšenie kortizolu)
- Narušenie menštruačného cyklu (nepravidelná menštruácia u žien alebo jej úplne strata)
- Problémy s hustotou kostí (v spektre od zdravia až po osteoporózu)
- Metabolické zmeny až poruchy
- Anémia (v dôsledku nedostatku železa)
- Narušený rast a vývin u detí a mladých ľudí
- Kardiovaskulárne problémy (arteroskleróza – ochorenie tepien, zvýšený alebo znížený krvný tlak)
- Gastrointestinálne ochorenia
- Oslabenie imunitného systému
- Psychické ťažkosti a ochorenia
- Narušený vzťah k jedlu, až vznik porúch príjmu potravy (Zdroj 5).
RED-S a poruchy príjmu potravy
U športovcov sa zistila vyššia miera porúch príjmu potravy a narušeného vzťahu k jedlu ako u bežnej populácie – až 19 % mužov športovcov a 45 % žien športovkýň má poruchy príjmu potravy alebo narušený vzťah k jedlu (Zdroj 1).
RED-S nie je priamo poruchou príjmu potravy. Často však nachádzame silný vzťah medzi poruchami príjmu potravy a RED-S. U ľudí s RED-S sa môže časom vyvinúť porucha príjmu potravy a naopak, u ľudí s poruchami príjmu potravy sa v dôsledku obmedzovania v jedle môže objaviť RED-S (Zdroj 1).
Napriek tomu, že sa v niektorých ohľadoch diagnóza RED-S a PPP prelínajú, je dôležité odlišovať ich od seba vzájomne. Športovec s RED-S nemá automaticky aj PPP a naopak. Diagnóza RED-S sa objavuje aj u športovcov, u ktorých k nedostatočnej výžive dochádza nevedome, v dôsledku v zvýšenej intenzity tréningu, nedostatkom vedomostí, času alebo zdrojov na prípravu jedla, prípadne nemusia poznať svoje energetické potreby (Zdroj 1).

Informácie o liečbe a prevencii RED-S
- 1) Prevencia
- 2) Liečba
Účinným nástrojom prevencie RED-S je osveta a vzdelávanie. Je dôležité čo najskôr zachytávať riziká, aj samotné symptómy RED-S a nasadiť správnu intervenciu. Preto je dôležité, aby mali tréneri, športovci, atléti, rodičia, aj ich okolie a spoločnosť dostupné informácie o tomto syndróme Keďže vieme, že športovci sú ohrozenou skupinou, je vhodné preventívne nutričné vzdelávanie pre túto skupinu ľudí (Zdroj 2).
Ďalším preventívnym faktorom je spolupráca trénerov a atlétov s nutričnými odborníkmi, aby bola strava správne prispôsobená individuálnym potrebám každého športovca (Zdroj 4). Nezanedbateľným krokom je celkové zlepšovanie prístupu ku športovcom, aby nemuseli čeliť šikane, posmeškom a mediálnemu tlaku týkajúcemu sa ich stravovania či vzhľadu. (Zdroj 5).
V liečbe aj diagnostike sa ukazuje ako kľúčová spolupráca lekárskej, psychologickej a nutričnej starostlivosti. Liečba spočíva vo vyvážení energetického príjmu s výdajom – teda zníženie intenzity výkonu alebo navýšenie príjmu prostredníctvom vyváženej stravy. Včasná diagnostika a správne nastavenie liečby má významnú rolu v uzdravení a tým predchádzaní negatívnych dopadov na jednotlivca a jeho prostredie (Zdroj 1).
Zdroje:
- Olivia Malone. RED-S : Relative Energy Deficiency in Sport. Change creates change – Eating Disorder Care. URL: https://changecreateschange.com/red-s-relative-energy-deficiency-in-sport/
- Kopp C, Rall K, Dreser K#,Hagmann D, Resmark G, Königstein K#. Relative Energy Deficiency in sports (RED-S). Dtsch Z Sportmed. 2024; 75: 157-162. doi:10.5960/dzsm.2024.602. URL: https://www.germanjournalsportsmedicine.com/archive/archive-2024/issue-4/relative-energy-deficiency-in-sports-red-s/
- Sona C. Dave, Martin Fisher. Relative energy deficiency in sport (RED – S). Current Problems in Pediatric and Adolescent Health Care. Volume 52, Issue 8. 2022. 101242. ISSN 1538-5442. https://doi.org/10.1016/j.cppeds.2022.101242. URL:https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1538544222001110
- What is Relative Energy Deficiency in Sport (RED-S)?. Relative Energy Deficiency in Sport (RED-S). National Eating Disorder Association. URL: https://www.nationaleatingdisorders.org/relative-energy-deficiency-in-sport-red-s/
- Mountjoy, M., Sundgot-Borgen, J. K., Burke, L. M., Ackerman, K. E., Blauwet, C., Constantini, N., Lebrun, C., Lundy, B., Melin, A. K., Meyer, N. L., Sherman, R. T., Tenforde, A. S., Klungland Torstveit, M., & Budgett, R. (2018). IOC consensus statement on relative energy deficiency in sport (RED-S): 2018 update. British journal of sports medicine, 52(11), 687–697. https://doi.org/10.1136/bjsports-2018-099193
- Cabre HE, Moore SR, Smith-Ryan AE, Hackney AC. Relative Energy Deficiency in Sport (RED-S): Scientific, Clinical, and Practical Implications for the Female Athlete. Dtsch Z Sportmed. 2022;73(7):225-234. doi: 10.5960/dzsm.2022.546. Epub 2022 Nov 1. PMID: 36479178; PMCID: PMC9724109.
- Obrázok: Relative energy deficiency in sport. (2023). V Wikipedia. https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Relative_energy_deficiency_in_sport&oldid=1189305057