Odborníci na dušu: vzdelávací program pre pomáhajúcich profesionálov na školách
„Odborníci na dušu“ je ročný bezplatný vzdelávací program pre odborných zamestnancov a zamestnaňkyne škôl zameraný na rozvoj kompetencií a zručností posilňujúcich prevenciu duševného zdravia a zdravého životného štýlu na školách. Účastníci a účastníčky získajú:
- individuálny mentoring
- 3 dvojdňové školenia
- 3 online semináre
- podporu pri realizácii prevenčného programu na škole
- prepojenie so školskými odborníkmi z celého Slovenska
- pracovné materiály na dlhodobé využitie
- posilnenie svojich zručností v práci so žiakmi a žiačkami
Prečo vznikol program Odborníci na dušu?
Cieľom Odborníkov na dušu je posilňovať kompetncie a rozvíjať praktické zručnosti najmä začínajúcich školských odborných zamestnancov a zamestnakýň.
Skúsenosti s realizáciou Komplexného prevenčného programu porúch príjmu potravy (KPP) nám ukázali, že práve odborní zamestnanci dokážu najefektívnejšie na svojich školách vytvárať bezpečnú sieť prvej pomoci a priaznivú klímu pre prevenciu duševných ťažkostí u detí. Najmä začínajúci školskí odborníci a odborníčky by však uvítali podporu skúsenejších kolegov pri naberaní praktických skúseností.
Základné informácie o programe
Do programu sa môže prihlásiť každý odborný zamestnanec/zamestnankyňa školy. Uprednostnení budú:
- absolventi/tky alebo odborníci/odborníčky z odborov ako školský psychológ, sociálny pedagóg, liečebný pedagóg, špeciálny pedagóg, výchovný poradca, koordinátor prevencie s praxou najviac 2 roky
- tí, ktorí už realizujú alebo budú realizovať Komplexný program prevencie Chuť žiť (KPP)
- odborníci a odborníčky z rôznych častí Slovenska (hľadáme približne 2 účastníkov za každý kraj)
- záujemci, ktorí môžu absolvovať najmenej 90% programu (čo je podmienka na úspešné absolvovanie programu a získanie certifikátu)
- vedenie podporného individuálneho rozhovoru so žiakom a žiačkou v kontexte jeho veku a oblasti problému
- komunikácia s rodinou žiaka/žiačky so psychickými ťažkosťami
- práca so skupinovou dynamikou v rámci triedy
- vytvorenie bezpečného prostredia pri realizácii prevenčných aktivít v triede
- zvládanie krízových situácií a poskytovanie základnej krízovej intervencie v školskom prostredí
- prevencia v oblasti vyhorenia školského psychológa
- využívanie techník psychohygieny s cieľom starostlivosti o seba
- porozumenie konkrétnym oblastiam prevencie PPP (sebavnímanie, rodina, sociokultúrny kontext – ideál krásy, sociálne siete, rovesnícky tlak, šikana zameraná na hmotnosť, výživa a životný štýl) a schopnosť realizovať prevenciu na škole
Účasť v programe je bezplatná. Účastníci a účastníčky budú mať pokryté lektorské náklady, zabezpečené ubytovanie a stravu počas školení a refundované cestovné náklady.
Účastníci sú povinní zabezpečiť si dostatok času, aby boli prítomní na školeniach, seminároch a mentoringových stretnutiach, hardvér a pripojenie na internet, a realizovať Komplexný program prevencie PPP na svojej škole.
Termíny školení a seminárov:
- 18. september 2024, 15.00-17:00, online
- 18 – 19. október 2024, Bratislava
- 20. november 2024, 15.00-17:00, online
- 17 – 18. január 2025, Bratislava
- 19. marec 2025, 15.00-17:00, online
- 4 – 5. apríl 2025, Bratislava
- mentoringové stretnutia – na základe individuálnej dohody s lektorkou
Komplexný program prevencie PPP (skrátene KPP) sa realizuje od roku 2022 na základných (7. – 9. ročník) a stredných (1. – 3. ročník) školách na Slovensku. Školy ho realizujú samostatne, najčastejšie ho facilitujú školskí psychológovia a psychologičky. Skladá z 5 tematických modulov:
- Destigmatizácia a búranie mýtov o PPP cez osobnú skúsenosť človeka
- Porozumenie negatívnym dopadom PPP a rozvoj schopností na pomoc sebe aj druhým
- Zdravá výživa a riziká diét
- Ideál krásy a sociálne siete
- Body shaming a šikana zameraná na výzor
Obsah programu Odborníci na dušu (september 2024 - máj 2025):
- 1) Tematické školenia a semináre
- 2) Mentoring
- 3) Priestor na prax
Počas vzdelávacieho programu prebehnú 3 dvojdňové školenia (piatok – sobota) v Bratislave a 3 online semináre v dĺžke 120 minút, na ktoré sa každý účastník/účastníčka bude môcť pripojiť z pohodlia domova. Školenia a semináre budú interaktívne, vedené zážitkovou a nácvikovou formou, pričom ich súčasťou budú aj konkrétne aktivity, ktoré možno preniesť priamo do tried a škôl. Pokryté budú nasledovné témy:
- vedenie pomáhajúceho individuálneho rozhovoru so žiakom/žiačkou v kontexte jeho/jej veku
- podpora žiakov a žiačok so psychickými ťažkosťami
- komunikácia s rodinnými príslušníkmi
- práca so skupinovou dynamikou v rámci triedy a vytvorenie bezpečného prostredia
- poskytovanie základnej krízovej intervencie v školskom prostredí
- prevencia vyhorenia
- porozumenie konkrétnym oblastiam prevencie PPP (sebavnímanie, rodina, sociokultúrny kontext – ideál krásy, sociálne siete, rovesnícky tlak, šikana zameraná na hmotnosť, výživa a životný štýl)
- realizácia Komplexného programu prevencie PPP
Školenia aj semináre vytvoria priestor aj na zdieľanie vzájomných skúseností a sieťovanie.
Každý účastník a účastníčka budú mať počas programu pridelenú mentorku – lektorku. Podľa individuálnej dohody si každá dvojica dohodne 2 stretnutia (v období od októbra 2024 do apríla 2025), na ktorých získa účastník/účastníčka individuálnu mentoringovú podporu. Podpora by mala byť zameraná na konkrétnu zručnosť (s jasným, merateľným výstupom), ktorej sa bude účastník/účastníčka venovať aj v praxi počas trvania programu.
Počas programu bude mať každý účastník/účastníčka priestor na:
- aplikáciu praktických zručností nadobudnutých alebo rozvíjaných v programe;
- realizáciu jednej skupiny Komplexného programu prevencie PPP (skrátene KPP).
Z praktickej časti si môže robiť záznamy (podľa svojich možností) a skúsenosti prinášať ako na školenia, tak aj na mentoringové stretnutia.
Povinnou súčasťou prihlášky je priloženie životopisu a motivačného listu. Vybraných uchádzačov a uchádzačky budeme kontaktovať s pozvánkou na krátky online pohovor. Každý uchádzač/uchádzačka bude o výsledkoch výberového konania informovaný e-mailom. Do programu vyberieme 16 odborníkov a odborníčok.
Uzávierka podania prihlášok bola 21.8.2024.
Programový tím
Mgr. Natália Meliš-Čuga
Mgr. Daniela Halámková, Ph.D.
Psychológiu študovala v Brne na Masarykovej univerzite, a v tomto meste aj pracovne zakotvila. Je frekventantkou dlhodobého psychoterapeutického výcviku v psychodynamickej psychoterapii. Aktuálne sa venuje najmä psychoterapii a to v kontexte zdravotníctva a súkromnej praxe; v Chuť žiť poskytuje dlhodobé psychologické poradenstvo. V minulosti vyučovala na univerzite, lektorovala kurzy s psychologickou tematikou, venovala sa primárnej prevencii vo vylúčených lokalitách. Pracovala aj ako školská psychologička na strednej škole.
Mgr. Natália Ročkai
V školskom systéme poradenstva a prevencie pracovala v CPP, kde zbierala praktické skúsenosti s poradenstvom, diagnostikou a preventívnou činnosťou so skupinami žiakov. Neskôr pracovala ako psychologička na Gymnáziu pre mimoriadne nadané deti, kde sa stretávala s rôznorodými školskými problémami, aj v súvislosti s nadaním. Lektorské skúsenosti získala na Národnom projekte Štandardy, ktorý sa venoval zavádzaním štandardov do školského systému a vzdelávaním zamestnancov. Na pozícii interného experta pripravovala vzdelávanie v kariérovom poradenstve pre psychológov v CPP. Vo svojej praxi sa venovala tiež detským a dospievajúcim klientom s emočnými a psychosomatickými problémami. Má za sebou dlhodobý výcvik v PCA, na človeka zameranom prístupe, ďalej výcvikový program v rodinnej terapii zameraný na vzťahovú väzbu, výcvikový program v hrovej a filiálnej terapii. Momentálne je na rodičovskej dovolenke.
Máte otázky?
Neváhajte kontaktovať projektovú manažérku programu Barbaru na e-maile alebo telefonicky na +421 948 872 398