Organizácie po celom svete si 2.6. pripomínajú tému porúch príjmu potravy. Kým minulý rok sme sa snažili poukázať na toto ochorenie cez tému bodyshamingu, tentokrát chceme hovoriť o tom, čo poruchy príjmu potravy skutočne sú – a o mýtoch, ktoré ich sprevádzajú.
Stigmatizácia odrádza od vyhľadania pomoci
Je to len fáza. Pubertálny rozmar. Túžba dievčat páčiť sa chlapcom. Ochorenie modeliek. Módny trend. Stigmatizácia, ktorá poruchy príjmu potravy sprevádza, je jedným z dôvodov, pre ktoré iba 25% ľudí s týmto ochorením prijíma odbornú pomoc.
Vo štvrtok 2. júna vďaka vyjadreniam viacerých osobností rozprúdime na sociálnych sieťach diskusiu o skutočnej tvári porúch príjmu potravy – o hlásku v hlave, ktorý nás núti kričať na rodičov či klamať blízkym, o neustálom počítaní v tabuľkách či hlave, o neslobode a izolácii, ktorej sa ľudia s PPP podrobia, ako aj o tom, že PPP nemajú ikonickú hmotnosť a nevieme ich rozoznať na prvý pohľad. Za prečítanie tiež stoja materiály ako 9 právd o PPP a 10 krokov k uzdraveniu.
Farbou tohto svetového dňa je fialová, a nafialovo sa rozsvieti aj prezidentský palác.
Event s prezidentkou
Kampaň vyvrcholí 8.6. podujatím BEZ FILTRA – live-talkom o duševnom zdraví mladých. Podujatie pozostáva z diskusie, ktorú účasťou podporí aj prezidentka Slovenskej republiky.
Najvyššia štátna predstaviteľka chce ľudí inšpirovať k tomu, aby sa rozprávali o duševnom zdraví. Zároveň chce zdôrazniť, že ak mladých ľudí niečo trápi, je normálne vyhľadať pomoc.
Okrem diskusie s prezidentkou, psychiatričkou Marcelou Šoltésovou a zakladateľkou organizácie Chuť žiť Valentínou Sedilekovou na evente odoznejú aj ďalšie silné live-talky.
Známa kritička rýchlej módy Natália Pažická porozpráva o tom, ako fashion a beauty priemysel ťaží z nášho negatívneho body imidžu a vlastnej neistoty. Peer konzultantka Natália Tokárová priblíži na základe vlastnej skúsenosti s anorexiou, ako môžu ľudia s duševným ochorením pomáhať druhým. Výživová špecialistka Tatiana Kyseľová upozorní na to, aký vplyv majú body shaming a diéty na mladých ľudí. Valéria Frázová zo Sexuálnej výchovy otvorí témy vzťahov, depresie aj hľadania samej/samého seba. Moderátorkou podujatia bude Babsy Jagušák.
Svetový deň porúch príjmu potravy neslúži len na zvýšenie povedomia o tomto ochorení, má predovšetkým dodať nádej, že uzdravenie je možné, a že nie je hanba vyhľadať pomoc. Medzi špecializované bezplatné a anonymné linky patrí linka 0800 221 080 a
Live-talk BEZ FILTRA sa koná 8. júna o 17.00 v coworkingovom centre SPACE UP na Záhradníckej 95 v Bratislave. Vstupné je dobrovoľné, no je potrebná registrácia TU.
Event podporila Európska komisia z programu Erazmus+.