fbpx
chut-zit

Liečebno-vzdelávací program pre ľudí s poruchami príjmu potravy

Základom k uzdraveniu je pochopenie toho, čím si prechádzame. V škole a ani vo väčšine nemocníc nás však nenaučia, čo je to anorexia, bulímia alebo záchvatové prejedanie,
a ako z toho von. Preto sme v Chuť žiť dali hlavy dokopy a pripravili unikátny trojmesačný liečebno-vzdelávací program pre ľudí s poruchami príjmu potravy. 

O programe

Program trvá približne 3 mesiace a skladá sa z 13 workshopov zameraných na rôzne témy.  Program má 2 verzie – online formu a osobnú formu v Bratislave.  Registrácia na turnusy v roku 2022 sú uzatvorené. Môžete však vyplniť formulár, v ktorom vyjadríte záujem o program a my vás budeme kontaktovať pred otvorením ďalšej registrácie. Online program prebieha cez ZOOM, okrem jedného workshopu, pri ktorom sa stretneme osobne v priestoroch nášho centra v Bratislave. 

Program je potrebné absolvovať celý, jedná sa o komplexnú, ucelenú metodiku – nie je teda možné prihlásiť sa iba na jeden vybraný workshop.

Workshopy trvajú 2 hodiny a prebiehajú vo frekvencii raz týždenne v poobedných až podvečerných hodinách. Celý program môžete pohodlne absolvovať bez ohľadu na to, či chodíte do školy, práce alebo sa liečite doma. Nie je potrebné pripravovať sa na ne, jedinou podmienkou účasti sú symptómy alebo diagnóza porúch príjmu potravy (od anorexie, cez bulímiu až po záchvatové prejedanie). 

Prosíme o rešpektovanie podmienky, že program je určený pre ľudí s poruchami príjmu potravy, nie pre odborníkov, nadšencov psychológie ani pre rodinných príslušníkov. Prihlásiť sa môžete, aj keď nemáte 18 rokov, ale musíte mať súhlas zákonného zástupcu. 

Čo môžete očakávať?

 • nových kamarátov a komunitu ľudí, s ktorými sa budeš pravidelne stretávať
 • príjemnú, podpornú atmosféru
 • veľa kvalitných informácií podaných odborníkmi s ľudským prístupom
 • nové techniky (mindfulness, relaxácia, kognitívno-behaviorálne prístupy), ktoré Ťa naučia s ochorením lepšie pracovať a zvládať kritické situácie
 • aktivity, pracovné listy, interaktívne workshopy
 • priestor na zdieľanie, diskusiu
 • spoločné prekonávanie výziev
 • prostredie bez súdenia, prijatie
 • zábavu, smiech, neformálnosť
 • a mnoho ďalšieho 🙂
Static overlay

"Na programe je skvelá atmosféra, to, že ľudí nikto do ničoho nenúti. Lektorky nás akceptovali nás ako plnohodnotné ľudské bytosti, nie ako k “chorým”. Mali pozitívny prístup v zmysle - dá sa vyliečiť. Určite to vychádza z toho, že Vavi tomu sama rozumie, rozumie, čím si prechádzame. A teda ďalším prínosom bolo stretnúť podobne zmýšľajúcich ľudí, človeku to pomôže, môcť o tom celom hovoriť bez strachu z odsúdenia, je tam veľká podpora."

Static overlay

"Pozitívami je naozaj všetko, čo tento program ponúka: bezpečie, prijatie, dáva nádej, že je možné sa uzdraviť, že v tom nemusíme zostávať samé, poukazuje aj na to, že toto ochorenie nie je naša vina…"

Static overlay

"Po prvýkrát som mohla povedať čo cítim, bez toho aby sa na mna niekto divne pozeral. Cítila som sa bezpečne a prijatá. Doktor, ten bol príliš strohý, psychologičky so mnou neriešili PPP, ale rodinné vzťahy. Preto tento program bol pre mňa taký safe place, kde som cítila naozajstnú podporu, a veľa som sa aj naučila. Pochopila som veľa vecí, ohľadom ochorenia a vďaka tomu, som to mohla vysvetliť aj mame."

Static overlay

"Program mi dal komplexnejšie informácie o ochorení. Mohla som taktiež spoznať nových ľudí, vypočuť si ich príbehy, myšlienky, boje, ktoré sa každá snaží vyhrať. Veľmi sa mi páčilo, že celý program sa niesol v rámci diskusií, mohli sme sa ku všetkému vyjadriť, podeliť sa o svoje skúsenosti. Taktiež sme dostali aj spätnú väzbu na každé naše zdieľanie, nebolo to len rozprávanie do vetra. Naučila som sa, že rozprávať o tom, ako sa cítim je normálne, zdieľať svoje myšlienky, aby mi ostatní vedeli pomôcť je nápomocné nielen pre nich, ale aj pre mňa. Taktiež mi pomohol program porozumieť môjmu správaniu, prečo sa správam tak ako sa správam, ale taktiež aj správanie mojej rodiny, ktora sa mi snaží len pomôcť. Už viem lepšie, ako sa posúvať dopredu, čo robiť a naopak nerobiť. "

Static overlay

"Bolo mi veľmi príjemne kde sme spolu večerali, mala som z toho veľké obavy, ale prekonalo to všetky moje očakávania a odblokovalo mi to veľa blokov v mojom mozgu, pozmenilo vnímanie a v mechanické správanie v jedení."

Static overlay

"Program mi dal mi pocit že nie som sama a že som akceptovaná. Vytvoril neviditeľnú sieť a podporu, ktorou sme sa navzájom spájali."

Static overlay

"Som hodnotná ľudská bytosť a som v poriadku taká, aká som, záleží na mne... sme v tom spolu, sme jedinečné a tak, ako sa akceptujeme navzájom, sa chcem, potrebujem, akceptovať aj ja sama. Toto presvedčenie sa snažím posilňovať už dlhšiu dobu, ale program mi v tom výrazne pomohol."

previous arrow
next arrow

Rozpis turnusov:

 • 5. turnus: september – december 2022 (online) – registrácia uzatvorená
 • 6. turnus (2023)

Termíny jednotlivých workshopov upresníme. Kapacita jednej skupinky je 15 ľudí.

Registrácia je uzatvorená. Záujem o program môžete vyjadriť vyplnením formulára nižšie.

Obsah programu

Podrobnosti o konkrétnych dátumoch a časoch workshopov sa nachádzajú v registračnom formulári. Poradie workshopov sa môže meniť.

Pre zobrazenie obsahu –
kliknite na jednotlivé položky »» 

Úvodný workshop ťa privedie k porozumeniu svojho ochorenia. Vysvetlí ti, ako ochorenie vzniklo, ako ovplyvňuje fungovanie tvojho mozgu a čo sa to vlastne v tvojom mozgu deje, čo je to ten “hlas” porúch príjmu potravy, ktorý (možno) počuješ, čo sa deje s tvojím telom a aké dopady má naňho hladovanie, ako sú PPP podobné so závislosťami, že aj anorektička môže zvracať a bulimička nemusí, prečo hovoríme o PPP ako o spektre, čím sa líši bulímia od Binge Eating Disorder, čo s nami robia copingové mechanizmy, čo očakávať od liečby, ako sa vyrovnať s priberaním, a aké zmeny si už zažil/a a aké ťa ešte iba čakajú. 

Druhý workshop ťa prevedie všetkými témami o tele. Porozprávame sa o tom, čo pre nás znamená štíhlosť a prečo po nej túžime, čo je to zdravá hmotnosť a set point, čo je to porucha telesnej shcémy a či máme reálnu predstavu o tom, ako vyzeráme, aj ako pracovať s negatívnym body image. Prejdeme si aj ideál štíhlosti a jeho historický vývoj, a to ako naša spoločnosť, a my s ňou, vnímame tučnotu. Budeme sa venovať aj vyobrazeniu tela v online svete, rôznym pózam, úpravám a nástrahám, ktorým denno-denne čelíme. Na záver si prejdeme význam tuku a či ho naozaj potrebujeme, a pozrieme sa na priberanie a zmeny, ktorými naše telo prechádza a liečbou bude prechádzať, a aj na to, ako zvládať nepríjemné komentáre.

Tanečno – pohybová terapia je psychoterapeutická metóda orientovaná na telo, ktorá umožňuje akceptovať naše telo so všetkými jeho impulzami, vnemami a zážitkami. Pomáha nám získať realistický obraz o sebe a byť tak v plnom kontakte so sebou samým aj svojim okolím. Na workshope ťa cez vlastnú pohybovú skúsenosť prevedieme zážitkom spojenia sa s vlastným telom, mysľou a emóciami. V bezpečnom a podpornom prostredí si vyskúšame prácu na telesnom uzemnení, prácu s dychom, navnímame si celé naše telo a jeho jednotlivé časti. Preskúmame hranice nášho tela a pokúsime sa hľadať podporné zdroje, životnú energiu a silu, ktorú nám naše telo ponúka.

Štvrtý workshop sa bude venovať nášmu mysleniu, v ktorom sa ukrýva naša vôľa liečiť sa, ale aj láska k chorobe. Ako sa vytvorilo moje chorobné myslenie? Čo je to mindset porúch príjmu potravy a ako ho začať meniť? Je možné vyliečiť sa? A ako na to? Čo sú moje udržiavače v liečbe a ako s nimi pracovať? Má vlastne cenu sa liečiť? Spoločne zistíme, či si naozaj “dosť” chorý/á, kedy je tá správna chvíľa liečiť sa, a čo ti choroba dáva a čo ti, naopak, berie.

Jedlo sa kvôli chorobe stalo nepriateľom. Na piatom workshope sa pokúsime nasmerovať tento vzťah na priateľskejšiu cestu. Ako jedlo vnímame my a ako zdraví ľudia? Čo sú moje fear foods a prečo sa ich bojím? Ako ich zaraďovať späť do jedálnička? Ako vyzerá normálna porcia? Ako sa pozerať na jedlo inak, aby to neboli iba kalórie, a aká je cesta k slobodnému stravovaniu? Kedy dôverovať pocitom hladu a sýtosti? Koľko denne jesť? Čo je to vedomé jedenie? Ako predísť záchvatovému prejedaniu, prípadne ako ho eliminovať? Priestor dostanú všetky otázky o jedle a o tom, ako sa zdravo stravovať.

Šieste stretnutie bude venované praktickým nácvikom mindfulness a relaxačných techník. Mindulness je populárna technika, vďaka ktorej budeme vedieť lepšie sa sústrediť na prítomnú chvílu, zvládať úzkosti aj nepríjemné myšlienky. Naučíš sa tiež, ako pracovať s úzkosťami a upokojiť sa v náročných chvíľach spojených s jedlom či vlastným telom.

Zvracanie, záchvatové prejedanie, užívanie laxatív, cvičenie, hladovanie.  Na siedmom workshope sa pozrieme na to, prečo toto všetko vlastne robíme, čo s tým má spoločné neurobiológia a dopamín. Zodpovieme si otázku, ako s copingovými mechanizmami súvisí sebahodnota a prejdeme si praktické postupy, ktoré nám pomôžu dostať sa z nich. 

Čiernobiele myslenie, sklony ku katastrofickým scenárom, dávanie si všetko za vinu… Poruchy príjmu potravy sa spájajú s mnohými kognitívnymi skresleniami. Na ôsmom workshope sa pozrieme na myslenie a myšlienky, ktoré ovplyvňujú naše správanie. Absolvuješ praktické cvičenia na báze kognitívno-behaviorálnej terapie, aby si sa naučil/a pracovať s chorobnými myšlienkami a dostať ich pod kontrolu.

Porucha príjmu potravy ovplyvňuje nielen nás, ale aj našich blízkych a okolie. Na deviatom workshope sa dozvieš, ako do liečby zapojiť svoju rodinu, ako ochorenie komunikovať so svojimi blízkymi, ako si okolo seba vytvoriť podporné prostredie a ako sa liečiť v domácom prostredí. 

V chorobe je nepríjemné vnímať svoje telo. Napriek tomu v ňom žijeme, a iné mať nebudeme – musíme ho len akceptovať. Na tomto praktickom workshope sa naučíme, ako sa s ním skamarátiť a že naše telo je omnoho viac, než len objekt odfotený na sociálnych sieťach. Desiaty workhop bude venovaný vnemovým cvičeniam a poznávaniu vlastného tela. 

Jedenasty workshop bude výzvou, skupinovou podporou aj príjemným stretnutím. Prejdeme si, aké máme stravovacie pravidlá, čo si zakazujeme a čo je pre nás, naopak, bezpečné. Dozvieme sa, ako tieto pravidlá začať meniť. Spoločný čas budeme venovať skupinovému vareniu a stolovaniu, aby sme sa podporili pri prekonávaní strachu z jedenia v spoločnosti. 

Si viac ako choroba. Jedným z cieľov liečby je vedieť a vnímať minimálne 5 vecí, ktoré sú pre nás dôležitejšie než naša hmotnosť a telo. V čom sme dobrí? Aké sú naše sny? Sme si vedomí svojich silných stránok? Čo chceme od života? Na dvanástom workshope sa porozprávame o našom živote bez choroby.

Cieľom je byť zdravý/á. Dlhodobo. Posledné stretnutie budeme venovať dlhodobému plánu liečby. Čo robiť ďalej? Ako pokračovať v liečbe? A čo podniknúť, keď vnímam, že ma to ťahá späť? Cieľom celého programu je predsa zvládať chorobu v našom živote.

Autorky programu

Program tvorili odborníčky z oblasti porúch príjmu potravy a ľudia s osobnou skúsenosťou. Spája poznatky z praxe, moderné odborné prístupy, aj ľudskosť a pacientsku skúsenosť.

Program je nastavený ako súčasť liečby PPP, nenahrádza psychiatrickú ani psychoterapeutickú pomoc. Klient by mal paralelne navštevovať psychiatra a/alebo psychológa, aj keď to nie je podmienkou registrácie do programu. 

Programu sa môžeš zúčastniť aj keď nemáte 18 rokov, podmienkou je súhlas a spoluúčasť zákonného zástupcu. 

 • Psychiatričky: MUDr. Martina Paulínyová, MUDr. Magda Frecer, MUDr. Marcela Šoltýsová, MUDr. Ivana Fuseková
 • Psychologičky: Mgr. Alica Hideghéty, Mgr. Kristína Púčeková, Mgr. Lucia Šuplatová, Mgr. Magdalena Takáčová, Mgr. Miroslava Takáčová
 • Nutričné špecialistky: Ing. Simona Almášiová, Ivana Kachútová, MSc.
 • Peer konzultantka: Valentína Sedileková

Cena programu

Náklady na prevádzku programu za 3 mesiace sme vyčíslili na 360 eur/osoba. Keďže chceme, aby sa programu mohol zúčastniť každý, kto to potrebuje, môžete si vybrať spomedzi 4-och možností, podľa toho, čo si môžete dovoliť.

CENNÍK liečebno-vzdelávacieho programu pre ľudí s poruchami príjmu potravy

Viem hradiť plné náklady
120 eur za mesiac (360 eur za 3 mesiace)
Potrebujem pomôcť s úhradou nákladov
60 eur za mesiac (180 eur za 3 mesiace)
Nemôžem hradiť väčšinu nákladov, ale potrebujem ho absolvovať
33 eur za mesiac (100 eur za 3 mesiace)
Nevyhovuje mi ani jedna z možností vyššie
Napíšte nám na programy@chutzit.sk a dohodneme sa

Suma plných nákladov pokrýva náklady na prevádzku programu a organizačné zabezpečenie, ktoré organizácia musí vynaložiť na 1 osobu. 

Cenník je aktualizovaný od 25.1.2022

Registrácia

Po vyplnení registračného formulára vás budeme kontaktovať. Po podpísaní GDPR dokumentu, zmluvy o poskytnutí programu a uhradení nákladov podľa cenovej relácie z cenníka vám na e-mail zašleme podrobné informácie k workshopu, ako aj dátumy, miesto a časy stretnutí.

V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať na: programy@chutzit.sk

Scroll to Top