chut-zit

Liečebno-vzdelávací program pre ľudí s poruchami príjmu potravy

Základom k uzdraveniu je pochopenie toho, čím si prechádzame. V škole a ani vo väčšine nemocníc nás však nenaučia, čo je to anorexia, bulímia alebo záchvatové prejedanie,
a ako z toho von. Preto sme v Chuť žiť dali hlavy dokopy a pripravili unikátny trojmesačný liečebno-vzdelávací program pre pacientky a pacientov s poruchami príjmu potravy. 

Vznik programu podporila Nadácia mesta Bratislavy.

O programe

Program trvá približne 3 mesiace a skladá sa z 12 workshopov zameraných na rôzne témy. Počas druhého turnusu prebehnú paralelne 2 skupiny – jedna skupina sa stretáva online, druhá osobne v Bratislave. Registrovať sa môžeš len do jednej z nich. Online program bude prebiehať cez ZOOM, program naživo prebehne v priestoroch centra Kalab na Zámockej 5 v Bratislave. Prosím, rátaj s tým, že aj v rámci online programu prebehne jeden workshop osobne v Bratislave. V prípade zhoršených pandemickych podmienok budú obe skupinky pokračovať v online verzii. Aby si si z programu zobral/a čo najviac, je potrebné zúčastniť sa väčšiny workshopov (nie je teda možné prihlásiť sa iba na jeden vybraný workshop).

Workshopy trvajú každý 2 hodiny a prebiehajú vo frekvencii raz týždenne v poobedných až podvečerných hodinách. Celý program môžeš pohodlne absolvovať bez ohľadu na to, či chodíš do školy, práce alebo sa liečiš doma. Nie je potrebné pripravovať sa na ne, jedinou podmienkou účasti sú symptómy alebo diagnóza porúch príjmu potravy (od anorexie, cez bulímiu až po záchvatové prejedanie). 2x za program sa workshop uskutoční počas soboty.

Prosíme o rešpektovanie podmienky, že program je určený pre ľudí s poruchami príjmu potravy, nie pre odborníkov, nadšencov psychológie ani pre rodinných príslušníkov. Prihlásiť sa môžeš, aj keď nemáš 18 rokov, ale musíš mať súhlas zákonného zástupcu. 

Čo môžeš očakávať?

 • nových kamarátov a komunitu ľudí, s ktorými sa budeš pravidelne stretávať
 • príjemnú, podpornú atmosféru
 • veľa kvalitných informácií podaných odborníkmi s ľudským prístupom
 • aktivity, pracovné listy, interaktívne workshopy
 • priestor na zdieľanie, diskusiu
 • spoločné prekonávanie výziev
 • prostredie bez súdenia, prijatie
 • zábavu, smiech, neformálnosť
 • a mnoho ďalšieho 🙂

Registrácia je otvorená pre druhý turnus:

 1. turnus: august – október 2021 (práve prebieha)
 2. turnus: október – december 2021 (12 týždňov za sebou)

Oba programy budú začínať v týždni od 11.10. a bude končiť najneskôr 19.12. Kapacita jednej skupinky je 15 ľudí

Registráciu na nový turnus otvoríme v januári 2022

Obsah programu

Podrobnosti o konkrétnych dátumoch a časoch workshopov budú informovaní až registrovaní účastníci cez e-mail. Poradie workshopov sa môže meniť.

Pre zobrazenie obsahu –
kliknite na jednotlivé položky »» 

Úvodný workshop ťa privedie k porozumeniu svojho ochorenia. Vysvetlí ti, ako ochorenie vzniklo, ako ovplyvňuje fungovanie tvojho mozgu a čo sa to vlastne v tvojom mozgu deje, čo je to ten “hlas” porúch príjmu potravy, ktorý (možno) počuješ, čo sa deje s tvojím telom a aké dopady má naňho hladovanie, ako sú PPP podobné so závislosťami, že aj anorektička môže zvracať a bulimička nemusí, prečo hovoríme o PPP ako o spektre, čím sa líši bulímia od binge eatingu, čo s nami robia copingové mechanizmy, čo očakávať od liečby, ako sa vyrovnať s priberaním, a aké zmeny si už zažil/a a aké ťa ešte iba čakajú. 

Druhý workshop ťa prevedie všetkými témami o tele. Porozprávame sa o tom, čo pre nás znamená štíhlosť a prečo po nej túžime, čo je to zdravá hmotnosť a set point, čo je to porucha telesnej shcémy a či máme reálnu predstavu o tom, ako vyzeráme, aj ako pracovať s negatívnym body image. Prejdeme si aj ideál štíhlosti a jeho historický vývoj, a to ako naša spoločnosť, a my s ňou, vnímame tučnotu. Budeme sa venovať aj vyobrazeniu tela v online svete, rôznym pózam, úpravám a nástrahám, ktorým denno-denne čelíme. Na záver si prejdeme význam tuku a či ho naozaj potrebujeme, a pozrieme sa na priberanie a zmeny, ktorými naše telo prechádza a liečbou bude prechádzať, a aj na to, ako zvládať nepríjemné komentáre.

Jedlo sa kvôli chorobe stalo nepriateľom. Na treťom workshope sa pokúsime nasmerovať tento vzťah na priateľskejšiu cestu. Ako jedlo vnímame my a ako zdraví ľudia? Čo sú moje fear foods a prečo sa ich bojím? Ako ich zaraďovať späť do jedálnička? Ako vyzerá normálna porcia? Ako sa pozerať na jedlo inak, aby to neboli iba kalórie, a aká je cesta k slobodnému stravovaniu? Kedy dôverovať pocitom hladu a sýtosti? Koľko denne jesť? Čo je to vedomé jedenie? Ako predísť záchvatovému prejedaniu, prípadne ako ho eliminovať? Priestor dostanú všetky otázky o jedle a o tom, ako sa zdravo stravovať.

Štvrtý workshop sa bude venovať nášmu mysleniu, v ktorom sa ukrýva naša vôľa liečiť sa, ale aj láska k chorobe. Ako sa vytvorilo moje chorobné myslenie? Čo je to mindset porúch príjmu potravy a ako ho začať meniť? Je možné vyliečiť sa? A ako na to? Čo sú moje udržiavače v liečbe a ako s nimi pracovať? Má vlastne cenu sa liečiť? Spoločne zistíme, či si naozaj “dosť” chorý/á, kedy je tá správna chvíľa liečiť sa, a čo ti choroba dáva a čo ti, naopak, berie.

Zvracanie, záchvatové prejedanie, užívanie laxatív, cvičenie, hladovanie. Povenujeme sa aj diétam a ich účinnosti. V piatom workshope sa pozrieme na to, prečo toto všetko vlastne robíme, čo s tým má spoločné neurobiológia a dopamín. Zodpovieme si otázku, ako s copingovými mechanizmami súvisí sebahodnota a prejdeme si praktické postupy, ktoré nám pomôžu dostať sa z nich. 

Šieste stretnutie bude venované praktickým nácvikom mindfulness a relaxačných techník. Mindulness je populárna technika, vďaka ktorej budeme vedieť lepšie sa sústrediť na prítomnú chvílu, zvládať úzkosti aj nepríjemné myšlienky. Naučíš sa tiež, ako pracovať s úzkosťami a upokojiť sa v náročných chvíľach spojených s jedlom či vlastným telom.

Čiernobiele myslenie, sklony ku katastrofickým scenárom, dávanie si všetko za vinu… Poruchy príjmu potravy sa spájajú s mnohými kognitívnymi skresleniami. Na siedmom workshope sa pozrieme na myslenie a myšlienky, ktoré ovplyvňujú naše správanie. Absolvuješ praktické cvičenia na báze kognitívno-behaviorálnej terapie, aby si sa naučil/a pracovať s chorobnými myšlienkami a dostať ich pod kontrolu.

Porucha príjmu potravy ovplyvňuje nielen nás, ale aj našich blízkych a okolie. Na ôsmom workshope sa dozvieš, ako do liečby zapojiť svoju rodinu, ako ochorenie komunikovať so svojimi blízkymi, ako si okolo seba vytvoriť podporné prostredie a ako sa liečiť v domácom prostredí. 

Deviaty workshop bude výzvou, skupinovou podporou aj príjemným stretnutím. Prejdeme si, aké máme stravovacie pravidlá, čo si zakazujeme a čo je pre nás, naopak, bezpečné. Dozvieme sa, ako tieto pravidlá začať meniť. Spoločný čas budeme venovať skupinovému vareniu a stolovaniu, aby sme sa podporili pri prekonávaní strachu z jedenia v spoločnosti. 

V chorobe je nepríjemné vnímať svoje telo. Napriek tomu v ňom žijeme, a iné mať nebudeme – musíme ho len akceptovať. Na tomto praktickom workshope sa naučíme, ako sa s ním skamarátiť a že naše telo je omnoho viac, než len objekt odfotený na sociálnych sieťach. Desiaty workhop bude venovaný vnemovým cvičeniam a poznávaniu vlastného tela. 

Si viac ako choroba. Jedným z cieľov liečby je vedieť a vnímať minimálne 5 vecí, ktoré sú pre nás dôležitejšie než naša hmotnosť a telo. V čom sme dobrí? Aké sú naše sny? Sme si vedomí svojich silných stránok? Čo chceme od života? Na jedenástom workshope sa porozprávame o našom živote bez choroby.

Cieľom je byť zdravý/á. Dlhodobo. Posledné stretnutie budeme venovať dlhodobému plánu liečby. Čo robiť ďalej? Ako pokračovať v liečbe? A čo podniknúť, keď vnímam, že ma to ťahá späť? Cieľom celého programu je predsa zvládať chorobu v našom živote.

Autorky programu

Program tvorili odborníčky z oblasti porúch príjmu potravy a ľudia s osobnou skúsenosťou. Spája poznatky z praxe, moderné odborné prístupy, aj ľudskosť a pacientsku skúsenosť.

Program je nastavený ako súčasť liečby PPP, nenahrádza psychiatrickú ani psychoterapeutickú pomoc. Klient by mal paralelne navštevovať psychiatra a/alebo psychológa, aj keď to nie je podmienkou registrácie do programu. 

Programu sa môžeš zúčastniť aj keď nemáš 18 rokov, ale podmienkou je súhlas a spoluúčasť zákonného zástupcu. 

 • Psychiatričky: MUDr. Martina Paulínyová, MUDr. Magda Frecer, MUDr. Marcela Šoltýsová, MUDr. Ivana Fuseková
 • Psychologičky: Mgr. Alica Hideghéty, Mgr. Kristína Púčeková
 • Nutričné špecialistky: Ing. Simona Almášiová
 • Peer konzultantka a vyliečená pacientka: Valentína Sedileková

Cena programu

Náklady na prevádzku programu za 3 mesiace sú 360 eur. Keďže chceme, aby sa programu mohol zúčastniť každý, kto to potrebuje, môžete si vybrať spomedzi 4-och možností, podľa toho, čo si môžete dovoliť.

Program je nastavený ako súčasť liečby PPP, nenahrádza psychiatrickú ani psychoterapeutickú pomoc. Klient by mal paralelne navštevovať psychiatra a/alebo psychológa, aj keď to nie je podmienkou registrácie do programu. 

Programu sa môžeš zúčastniť aj keď nemáš 18 rokov, ale podmienkou je súhlas a spoluúčasť zákonného zástupcu. 

CENNÍK liečebno-vzdelávacieho programu pre ľudí s poruchami príjmu potravy

Som pracujúci človek a viem hradiť plné náklady
360 eur za 3 mesiace
 (120 eur za mesiac)
Som pracujúci človek, ale potrebujem pomôcť s úhradou nákladov
180 eur za 3 mesiace
 (60 eur za mesiac)
Som študent, osoba z finančne zložitého prostredia
100 eur za 3 mesiace (33 eur za mesiac)
Nemôžem si program dovoliť, ale potrebujem ho absolvovať.
Dohodou

Suma pokrýva náklady a organizácia ich použije výhradne na dosahovanie cieľov občianskeho združenia.

Cenník je platný od 15. 7. 2021

Registrácia

Po vyplnení registračného formulára ťa budeme kontaktovať. Po podpísaní GDPR dokumentu, zmluvy o poskytnutí programu a uhradení nákladov podľa cenovej relácie z cenníka Ti na e-mail zašleme podrobné informácie k workshopu, ako aj dátumy, miesto a časy stretnutí.

V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhaj kontaktovať na: kontakt@chutzit.sk

Tento program mohol vzniknúť a fungovať vďaka podpore Nadácie mesta Bratislavy.

chut-zit
Scroll to Top