Liečebno-vzdelávací program pre ľudí s poruchami príjmu potravy
Základom k uzdraveniu je pochopenie toho, čím si prechádzame. V škole a ani vo väčšine nemocníc nás však nenaučia, čo je to anorexia, bulímia alebo záchvatové prejedanie,
a ako z toho von. Preto sme v Chuť žiť dali hlavy dokopy a pripravili unikátny trojmesačný liečebno-vzdelávací program pre ľudí s poruchami príjmu potravy, ktorý úspešne funguje od roku 2021 a má takmer 100 absolventov a absolventiek.
„Program mi ukázal, že som viac ako moja choroba. Že v tom niesom sama a niekto mi rozumie, nesúdi, nekritizuje, chápe.“
O programe
Program trvá 3 mesiace a skladá sa z 12 workshopov zameraných na rôzne témy. Od roku 2023 realizujeme program už iba v online podobe – prebieha cez platformu ZOOM. Počas programu sa však stretneme jedenkrát aj naživo, osobne, v našom centre v Bratislave počas spoločného stolovania. Program je vystavaný na ucelenej metodike, nie je teda možné prihlásiť sa iba na jeden vybraný workshop.
Registráciu na nový turnus (september – december 2023) pripravujeme. Po vyplnení formuláru a vyjadrení záujmu o program vás budeme kontaktovať prednostne pred otvorením registrácie.
Workshopy trvajú 90 minút a prebiehajú raz týždenne, konkrétne v každý utorok od 17:30. Celý program sa dá pohodlne absolvovať bez ohľadu na to, či chodíte do školy, práce alebo sa liečite doma. Workshopy majú vzdelávací charakter, ktorý je doplnený širokým priestorom na vzájomné zdieľanie skúseností. Témy workshopov sú popísané nižšie.
Program je určený pre ľudí s poruchami príjmu potravy (kdekoľvek na spektre PPP sa pohybujete), ale nie pre odborníkov, nadšencov psychológie ani pre rodinných príslušníkov. Prihlásiť sa môžete, aj keď nemáte 18 rokov, ale je potrebné mať pri tom súhlas zákonného zástupcu. Z programu benefitujú predovšetkým ženy a muži od 16 rokov.
Čo môžete očakávať?
- podpornú, príjemnú atmosféru v komunite ľudí s podobnou skúsenosťou
- získanie nových kontaktov a priateľstiev
- veľa kvalitných informácií podaných odborníčkami s ľudským prístupom
- podporu zo strany účastníčok aj lektoriek, spoločné prekonávanie výziev
- pocit bezpečia na workshopoch
- spoznávanie nových prístupov a techník (mindfulness, relaxácia, kognitívno-behaviorálne prístupy), ktoré človeka naučia s ochorením lepšie pracovať a zvládať kritické situácie
- aktivity a pracovné listy, ktoré účastníčkam a účastníkom zostávajú aj po programe
- priestor na zdieľanie, vyjadrenie rôznych názorov a na diskusiu
Čo hovoria účastníčky a účastníci programu?
- Hodnotenie 1
- Hodnotenie 2
- Hodnotenie 3
- Hodnotenie 4
"Program mi dal veľa. Mala som veľký strach sa ho zúčastniť, hľadala som v sebe neustále dôvody, prečo tam neísť, že tam nepatrím, že sa ma to vlastne ani netýka. No zažila som tam niečo veľmi dôležité: a to pocit prijatia, bezpečia - niečo, čo v mojom živote dlhodobo absentovalo a o čom som si myslela, že si to ani nezaslúžim. A aj napriek tomu, že moje naučené sebadeštruktívne spôsoby "prežitia," sú stále veľmi silné, tak teraz už viem, že to tak nemusí ostať. Že môžem požiadať o pomoc, nemusím mať z toho strach, nemusím byť v tom sama a nemusím sa za to hanbiť."
- hodnotenie účastníčky programu z anonymného dotazníka spätnej väzby
"Program mi dal pocit, že nie som jediný chorý človek na tejto planéte. Splnil očakávania, keďže som už dlho mala potrebu spoznať ľudí, ktorí majú skúsenosti s PPP. Že je to liečba, ktorá trvá aj roky, ale dá sa prekonať. Motivoval ma k vyhľadaniu aj inej odbornej pomoci, uvedomeniu si vážnosti môjho stavu, ktorý musím riešiť. Viac premýšľam o svojej chorobe, predtým som sa ju snažila ignorovať."
- hodnotenie účastníčky programu z anonymného dotazníka spätnej väzby
"Program ma naučil veľa o mne a o mojej chorobe. Pochopila som čierno-bielemu mysleniu a začala si ho naozaj všímať, pochopila som, ako som na začiatku liečby trápila svojich rodičov. Naučila som sa ovládať úzkosť a veľa, veľa ďalšieho. Ste úžasní a ďakujem vám!"
- hodnotenie účastníčky programu z anonymného dotazníka spätnej väzby
"Program mi dal kompletnejšie informácie o ochorení. Vďaka programu som mohla spoznať nových ľudí, vypočuť si ich príbehy, myšlienky, boje, ktoré sa každá snaží vyhrať. Veľmi sa mi páčilo, že celý workshop sa niesol v rámci diskusií, mohli sme sa ku všetkému vyjadriť, podeliť sa o svoje skúsenosti. Naučila som sa, že rozprávať sa o tom ako sa cítim, je normálne, a že zdieľať svoje myšlienky je nápomocné nie len pre iných, ale aj pre mňa. Taktiež mi program pomohol porozumieť svojmu správaniu, a tiež správaniu mojej rodiny. Už viem lepšie, ako sa posúvať dopredu, čo robiť a, naopak, nerobiť."
- hodnotenie účastníčky programu z anonymného dotazníka spätnej väzby
Rozpis turnusov:
- 6. turnus (marec – máj 2023) = registrácia uzatvorená
- pripravujeme 7. turnus (leto/jeseň 2023)
Termíny jednotlivých workshopov upresníme. Kapacita jednej skupinky je 15 ľudí.
Registráciu na 7. turnus (september - december 2023) pripravujeme. Môžete sa prihlásiť dopredu, budeme vás prioritne kontaktovať pred otvorením registrácie.
Obsah programu
Podrobnosti o konkrétnych dátumoch a časoch workshopov sa nachádzajú v registračnom formulári. Poradie workshopov sa môže meniť.
Pre zobrazenie obsahu –
kliknite na jednotlivé položky »»
Úvodný workshop ťa privedie k porozumeniu svojho ochorenia. Vysvetlí ti, ako ochorenie vzniklo, ako ovplyvňuje fungovanie tvojho mozgu a čo sa to vlastne v tvojom mozgu deje, čo je to ten “hlas” porúch príjmu potravy, ktorý (možno) počuješ, čo sa deje s tvojím telom a aké dopady má naňho hladovanie, ako sú PPP podobné so závislosťami, že aj anorektička môže zvracať a bulimička nemusí, prečo hovoríme o PPP ako o spektre, čím sa líši bulímia od Binge Eating Disorder, čo s nami robia copingové mechanizmy, čo očakávať od liečby, ako sa vyrovnať s priberaním, a aké zmeny si už zažil/a a aké ťa ešte iba čakajú.
Druhý workshop ťa prevedie všetkými témami o tele. Porozprávame sa o tom, čo pre nás znamená štíhlosť a prečo po nej túžime, čo je to zdravá hmotnosť a set point, čo je to porucha telesnej shcémy a či máme reálnu predstavu o tom, ako vyzeráme, aj ako pracovať s negatívnym body image. Prejdeme si aj ideál štíhlosti a jeho historický vývoj, a to ako naša spoločnosť, a my s ňou, vnímame tučnotu. Budeme sa venovať aj vyobrazeniu tela v online svete, rôznym pózam, úpravám a nástrahám, ktorým denno-denne čelíme. Na záver si prejdeme význam tuku a či ho naozaj potrebujeme, a pozrieme sa na priberanie a zmeny, ktorými naše telo prechádza a liečbou bude prechádzať, a aj na to, ako zvládať nepríjemné komentáre.
Tanečno – pohybová terapia je psychoterapeutická metóda orientovaná na telo, ktorá umožňuje akceptovať naše telo so všetkými jeho impulzami, vnemami a zážitkami. Pomáha nám získať realistický obraz o sebe a byť tak v plnom kontakte so sebou samým aj svojim okolím. Na workshope ťa cez vlastnú pohybovú skúsenosť prevedieme zážitkom spojenia sa s vlastným telom, mysľou a emóciami. V bezpečnom a podpornom prostredí si vyskúšame prácu na telesnom uzemnení, prácu s dychom, navnímame si celé naše telo a jeho jednotlivé časti. Preskúmame hranice nášho tela a pokúsime sa hľadať podporné zdroje, životnú energiu a silu, ktorú nám naše telo ponúka.
Štvrtý workshop sa bude venovať nášmu mysleniu, v ktorom sa ukrýva naša vôľa liečiť sa, ale aj láska k chorobe. Ako sa vytvorilo moje chorobné myslenie? Čo je to mindset porúch príjmu potravy a ako ho začať meniť? Je možné vyliečiť sa? A ako na to? Čo sú moje udržiavače v liečbe a ako s nimi pracovať? Má vlastne cenu sa liečiť? Spoločne zistíme, či si naozaj “dosť” chorý/á, kedy je tá správna chvíľa liečiť sa, a čo ti choroba dáva a čo ti, naopak, berie.
Jedlo sa kvôli chorobe stalo nepriateľom. Na piatom workshope sa pokúsime nasmerovať tento vzťah na priateľskejšiu cestu. Ako jedlo vnímame my a ako zdraví ľudia? Čo sú moje fear foods a prečo sa ich bojím? Ako ich zaraďovať späť do jedálnička? Ako vyzerá normálna porcia? Ako sa pozerať na jedlo inak, aby to neboli iba kalórie, a aká je cesta k slobodnému stravovaniu? Kedy dôverovať pocitom hladu a sýtosti? Koľko denne jesť? Čo je to vedomé jedenie? Ako predísť záchvatovému prejedaniu, prípadne ako ho eliminovať? Priestor dostanú všetky otázky o jedle a o tom, ako sa zdravo stravovať.
Šieste stretnutie bude venované praktickým nácvikom mindfulness a relaxačných techník. Mindulness je populárna technika, vďaka ktorej budeme vedieť lepšie sa sústrediť na prítomnú chvílu, zvládať úzkosti aj nepríjemné myšlienky. Naučíš sa tiež, ako pracovať s úzkosťami a upokojiť sa v náročných chvíľach spojených s jedlom či vlastným telom.
Zvracanie, záchvatové prejedanie, užívanie laxatív, cvičenie, hladovanie. Na siedmom workshope sa pozrieme na to, prečo toto všetko vlastne robíme, čo s tým má spoločné neurobiológia a dopamín. Zodpovieme si otázku, ako s copingovými mechanizmami súvisí sebahodnota a prejdeme si praktické postupy, ktoré nám pomôžu dostať sa z nich.
Čiernobiele myslenie, sklony ku katastrofickým scenárom, dávanie si všetko za vinu… Poruchy príjmu potravy sa spájajú s mnohými kognitívnymi skresleniami. Na ôsmom workshope sa pozrieme na myslenie a myšlienky, ktoré ovplyvňujú naše správanie. Absolvuješ praktické cvičenia na báze kognitívno-behaviorálnej terapie, aby si sa naučil/a pracovať s chorobnými myšlienkami a dostať ich pod kontrolu.
Porucha príjmu potravy ovplyvňuje nielen nás, ale aj našich blízkych a okolie. Na deviatom workshope sa dozvieš, ako do liečby zapojiť svoju rodinu, ako ochorenie komunikovať so svojimi blízkymi, ako si okolo seba vytvoriť podporné prostredie a ako sa liečiť v domácom prostredí.
Desiaty workshop bude výzvou, skupinovou podporou aj príjemným stretnutím. Prejdeme si, aké máme stravovacie pravidlá, čo si zakazujeme a čo je pre nás, naopak, bezpečné. Dozvieme sa, ako tieto pravidlá začať meniť. Spoločný čas budeme venovať skupinovému vareniu a stolovaniu, aby sme sa podporili pri prekonávaní strachu z jedenia v spoločnosti.
Si viac ako choroba. Jedným z cieľov liečby je vedieť a vnímať minimálne 5 vecí, ktoré sú pre nás dôležitejšie než naša hmotnosť a telo. V čom sme dobrí? Aké sú naše sny? Sme si vedomí svojich silných stránok? Čo chceme od života? Na predposlednom workshope sa porozprávame o našom živote bez choroby.
Cieľom je byť zdravý/á. Dlhodobo. Posledné stretnutie budeme venovať dlhodobému plánu liečby. Čo robiť ďalej? Ako pokračovať v liečbe? A čo podniknúť, keď vnímam, že ma to ťahá späť? Cieľom celého programu je predsa zvládať chorobu v našom živote.
Autorky programu
Program tvorili odborníčky z oblasti porúch príjmu potravy a ľudia s osobnou skúsenosťou. Spája poznatky z praxe, moderné odborné prístupy, ľudský prístup a pacientsku skúsenosť.
Program je nastavený ako súčasť liečby PPP, nenahrádza psychiatrickú ani psychoterapeutickú pomoc. Účastníci a účastníčky by mal paralelne navštevovať psychiatra a/alebo psychológa, aj keď to nie je podmienkou registrácie do programu.
Programu sa môžete zúčastniť aj keď nemáte 18 rokov, podmienkou je súhlas a spoluúčasť zákonného zástupcu.
- Psychiatričky: MUDr. Martina Paulínyová, MUDr. Magda Frecer, MUDr. Marcela Šoltýsová, MUDr. Ivana Fuseková
- Psychologičky: Mgr. Alica Hideghéty, Mgr. Kristína Púčeková, Mgr. Lucia Šuplatová, Mgr. Magdalena Takáčová
- Nutričné špecialistky: Ing. Simona Almášiová, Ivana Kachútová, MSc.
- Peer konzultantka: Valentína Sedileková
Cena programu
Registrácia
Po vyplnení registračného formulára vás budeme kontaktovať. Podmienkou vstupu do programu je podpísanie GDPR dokumentu, zmluvy o poskytnutí programu a uhradení nákladov podľa cenovej relácie z cenníka.
V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať na: programy@chutzit.sk alebo na tel. č. 0948 532 522
Liečebno-vzdelávací program sme v roku 2022 mohli realizovať aj vďaka podpore: