fbpx

Chuť žiť

 
chut-zit

Liečebno-vzdelávací program pre ľudí s poruchami príjmu potravy

Kapacita liečebno-vzdelávacieho programu je momentálne naplnená. V prípade záujmu sa môžete registrovať. Ďalší turnus programu otvárame v apríli 2024.

Základom k uzdraveniu je pochopenie toho, čím si prechádzame. V škole a ani vo väčšine nemocníc nás však nenaučia, čo je to anorexia, bulímia alebo záchvatové prejedanie, a ako z toho von. Preto sme v Chuť žiť dali hlavy dokopy a pripravili unikátny trojmesačný liečebno-vzdelávací program pre ľudí s poruchami príjmu potravy, ktorý úspešne funguje od roku 2021 a má takmer 100 absolventov a absolventiek. 

„Program mi ukázal, že som viac ako moja choroba. Že v tom niesom sama a niekto mi rozumie, nesúdi, nekritizuje, chápe.“

O programe

Program sa skladá z 10 workshopov, ktoré priebiehajú 1x týždenne. Workshopy sa realizujú online alebo osobne v Bratislave (podľa záujmu). Program je vystavaný na ucelenej metodike, nie je teda možné prihlásiť sa iba na jeden vybraný workshop. 

Workshopy trvajú 90 minút a prebiehajú raz týždenne, konkrétne v každý utorok od 17:30. Kapacita jednej skupiny je 15 ľudí. Celý program sa dá pohodlne absolvovať bez ohľadu na to, či chodíte do školy, práce alebo sa liečite doma. Workshopy majú vzdelávací charakter, ktorý je doplnený širokým priestorom na vzájomné zdieľanie skúseností. Témy workshopov sú popísané nižšie.  

Program je určený pre ľudí s poruchami príjmu potravy od 16 rokov (kdekoľvek na spektre PPP sa pohybujete), ale nie pre odborníkov, nadšencov psychológie ani pre rodinných príslušníkov. Prihlásiť sa môžete, aj keď nemáte 18 rokov, ale je potrebné mať pri tom súhlas zákonného zástupcu. 

Čo môžete očakávať?

  • podpornú, príjemnú atmosféru v komunite ľudí s podobnou skúsenosťou
  • získanie nových kontaktov a priateľstiev 
  • veľa kvalitných informácií podaných odborníčkami s ľudským prístupom
  • podporu zo strany účastníčok aj lektoriek, spoločné prekonávanie výziev
  • pocit bezpečia na workshopoch 
  • spoznávanie nových prístupov a techník (mindfulness, relaxácia, kognitívno-behaviorálne prístupy), ktoré človeka naučia s ochorením lepšie pracovať a zvládať kritické situácie
  • aktivity a pracovné listy, ktoré účastníčkam a účastníkom zostávajú aj po programe
  • priestor na zdieľanie, vyjadrenie rôznych názorov a na diskusiu

Čo hovoria účastníčky a účastníci programu?

"Program mi dal veľa. Mala som veľký strach sa ho zúčastniť, hľadala som v sebe neustále dôvody, prečo tam neísť, že tam nepatrím, že sa ma to vlastne ani netýka. No zažila som tam niečo veľmi dôležité: a to pocit prijatia, bezpečia - niečo, čo v mojom živote dlhodobo absentovalo a o čom som si myslela, že si to ani nezaslúžim. A aj napriek tomu, že moje naučené sebadeštruktívne spôsoby "prežitia," sú stále veľmi silné, tak teraz už viem, že to tak nemusí ostať. Že môžem požiadať o pomoc, nemusím mať z toho strach, nemusím byť v tom sama a nemusím sa za to hanbiť."

- hodnotenie účastníčky programu z anonymného dotazníka spätnej väzby

"Program mi dal pocit, že nie som jediný chorý človek na tejto planéte. Splnil očakávania, keďže som už dlho mala potrebu spoznať ľudí, ktorí majú skúsenosti s PPP. Že je to liečba, ktorá trvá aj roky, ale dá sa prekonať. Motivoval ma k vyhľadaniu aj inej odbornej pomoci, uvedomeniu si vážnosti môjho stavu, ktorý musím riešiť. Viac premýšľam o svojej chorobe, predtým som sa ju snažila ignorovať."

- hodnotenie účastníčky programu z anonymného dotazníka spätnej väzby

"Program ma naučil veľa o mne a o mojej chorobe. Pochopila som čierno-bielemu mysleniu a začala si ho naozaj všímať, pochopila som, ako som na začiatku liečby trápila svojich rodičov. Naučila som sa ovládať úzkosť a veľa, veľa ďalšieho. Ste úžasní a ďakujem vám!"

- hodnotenie účastníčky programu z anonymného dotazníka spätnej väzby

"Program mi dal kompletnejšie informácie o ochorení. Vďaka programu som mohla spoznať nových ľudí, vypočuť si ich príbehy, myšlienky, boje, ktoré sa každá snaží vyhrať. Veľmi sa mi páčilo, že celý workshop sa niesol v rámci diskusií, mohli sme sa ku všetkému vyjadriť, podeliť sa o svoje skúsenosti. Naučila som sa, že rozprávať sa o tom ako sa cítim, je normálne, a že zdieľať svoje myšlienky je nápomocné nie len pre iných, ale aj pre mňa. Taktiež mi program pomohol porozumieť svojmu správaniu, a tiež správaniu mojej rodiny. Už viem lepšie, ako sa posúvať dopredu, čo robiť a, naopak, nerobiť."

- hodnotenie účastníčky programu z anonymného dotazníka spätnej väzby

Registrovať sa môžete cez tento formulár. Po vyplnení vás budeme kontaktovať.

Obsah programu

Podrobnosti o konkrétnych dátumoch a časoch workshopov sa nachádzajú v registračnom formulári. Poradie workshopov sa môže meniť.

Pre zobrazenie obsahu –
kliknite na jednotlivé položky »» 

Úvodný workshop ťa privedie k porozumeniu svojho ochorenia. Vysvetlí ti, ako ochorenie vzniklo, ako ovplyvňuje fungovanie tvojho mozgu a čo sa to vlastne v tvojom mozgu deje, čo je to ten “hlas” porúch príjmu potravy, ktorý (možno) počuješ, čo sa deje s tvojím telom a aké dopady má naňho hladovanie, ako sú PPP podobné so závislosťami, že aj anorektička môže zvracať a bulimička nemusí, prečo hovoríme o PPP ako o spektre, čím sa líši bulímia od Binge Eating Disorder, čo s nami robia copingové mechanizmy, čo očakávať od liečby, ako sa vyrovnať s priberaním, a aké zmeny si už zažil/a a aké ťa ešte iba čakajú. 

Druhý workshop sa bude venovať nášmu mysleniu, v ktorom sa ukrýva naša vôľa liečiť sa, ale potreba udržať si ochorenie. Ako sa vytvorilo moje chorobné myslenie? Čo je to mindset porúch príjmu potravy a ako ho začať meniť? Je možné vyliečiť sa? A ako na to? Čo sú moje udržiavače v liečbe a ako s nimi pracovať? Má vlastne cenu sa liečiť? Spoločne zistíme, či si naozaj “dosť” chorý/á, kedy je tá správna chvíľa liečiť sa, a čo ti choroba dáva a čo ti, naopak, berie.

Tretí workshop ťa prevedie témami, ktoré prepájajú telo aj myseľ. Od body imidžu sa dostaneme až ku kognitívnym skresleniam a naučíme sa, čo nám môže pomôcť vnímať sa inak či odolávať katastrofickým alebo čierno-bielym myšlienkam.  

Jedlo sa kvôli chorobe stalo nepriateľom. Na štvrtom workshope sa pokúsime nasmerovať tento vzťah na priateľskejšiu cestu. Ako jedlo vnímame my a ako zdraví ľudia? Čo sú moje fear foods a prečo sa ich bojím? Ako ich zaraďovať späť do jedálnička? Ako vyzerá normálna porcia? Ako sa pozerať na jedlo inak, aby to neboli iba kalórie, a aká je cesta k slobodnému stravovaniu? Kedy dôverovať pocitom hladu a sýtosti? Koľko denne jesť? Čo je to vedomé jedenie? Ako predísť záchvatovému prejedaniu, prípadne ako ho eliminovať? Priestor dostanú všetky otázky o jedle a o tom, ako sa zdravo stravovať.

Piate stretnutie bude venované praktickým nácvikom mindfulness a relaxačných techník. Mindulness je populárna technika, vďaka ktorej budeme vedieť lepšie sa sústrediť na prítomnú chvílu, zvládať úzkosti aj nepríjemné myšlienky. Naučíš sa tiež, ako pracovať s úzkosťami a upokojiť sa v náročných chvíľach spojených s jedlom či vlastným telom.

Zvracanie, záchvatové prejedanie, užívanie laxatív, cvičenie, hladovanie.  Na šiestom workshope sa pozrieme na to, prečo toto všetko vlastne robíme, čo s tým má spoločné neurobiológia a dopamín. Zodpovieme si otázku, ako s copingovými mechanizmami súvisí sebahodnota a prejdeme si praktické postupy, ktoré nám pomôžu dostať sa z nich. 

Siedmy workshop bude výzvou, skupinovou podporou aj príjemným stretnutím. Prejdeme si, aké máme stravovacie pravidlá, čo si zakazujeme a čo je pre nás, naopak, bezpečné. Dozvieme sa, ako tieto pravidlá začať meniť. Spoločný čas budeme venovať skupinovému vareniu a stolovaniu, aby sme sa podporili pri prekonávaní strachu z jedenia v spoločnosti. 

Porucha príjmu potravy ovplyvňuje nielen nás, ale aj našich blízkych a okolie. Na ôsmom workshope sa dozvieš, ako do liečby zapojiť svoju rodinu, ako ochorenie komunikovať so svojimi blízkymi, ako si okolo seba vytvoriť podporné prostredie a ako sa liečiť v domácom prostredí. 

Si viac ako choroba. Jedným z cieľov liečby je vedieť a vnímať minimálne 5 vecí, ktoré sú pre nás dôležitejšie než naša hmotnosť a telo. V čom sme dobrí? Aké sú naše sny? Sme si vedomí svojich silných stránok? Čo chceme od života? Na predposlednom workshope sa porozprávame o našom živote bez choroby.

Cieľom je byť zdravý/á. Dlhodobo. Posledné stretnutie budeme venovať dlhodobému plánu liečby. Čo robiť ďalej? Ako pokračovať v liečbe? A čo podniknúť, keď vnímam, že ma to ťahá späť? Cieľom celého programu je predsa zvládať chorobu v našom živote.

Lektorky

chutzit
Mgr. Kristýna Koudelová
chutzit
MUDr. Marcela Šoltýsová
chutzit
MUDr. Ivana Fuseková
chut-zit
MUDr. Martina Paulinyová
chut-zit
Dr. Magda Frecer
chut-zit
Ing. Simona Almášiová

Cena programu

Registrácia

Po vyplnení registračného formulára vás budeme kontaktovať. Podmienkou vstupu do programu je podpísanie GDPR dokumentu, zmluvy o poskytnutí programu a uhradení nákladov podľa cenovej relácie z cenníka. 

V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať na:  alebo na tel. č. 0948 532 522

Návrat hore