fbpx

Chuť žiť

 

Situácia s poruchami príjmu potravy sa zhoršuje. Projekt Chuť žiť preto výrazne posilňuje pomoc

Občianske združenie EDI Slovensko od apríla spustilo nové bezplatné programy na pomoc ľuďom s poruchami príjmu potravy a chystá aj podporné skupiny pre rodičov.

chut-zit

Zvýšenie emocionálnej úzkosti a miery stresu, zhoršenie prístupu k odbornej pomoci, či narušenie dennej rutiny a sociálnych aktivít. Toto sú najčastejšie dopady súčasnej situácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu na našu psychiku, ktoré pociťujeme na Slovensku, ale aj celosvetovo.

Nová vlna psychických ochorení

Odborníci upozorňujú, že aj keď pandémia odoznie, môže nás zaliať nová vlna psychických ochorení. Pre krajiny ako je Slovensko, kde už pred pandémiou bola psychiatria personálne aj finančne výrazne poddimenzovaná, to môže byť veľký problém. Odborníci v Anglicku varujú pred “tsunami” porúch príjmu potravy. O výraznom vzostupe nových prípadov a zhoršujúcom sa stave liečených pacientov s touto diagnózou hovoria aj v USA a ďalších krajinách.

“Stúpajúci počet pacientov s diagnózou porúch príjmu potravy sme začali vnímať už počas leta 2020. Výrazne vzrástol počet ambulantne liečených pacientov, kde rodina ochorenie zachytila včas a zdravotný stav detí ešte umožnil ambulantnú liečbu. Cítime ale aj nárast závažnejších prípadov, kde je nevyhnutná nemocničná liečba. Ochorenie sa týka predovšetkým dievčat vo veku od 12 do 19 rokov, no posledné mesiace sme mali v starostlivosti aj oveľa mladšie pacientky a chlapcov. Nedostatok prirodzených podnetov, deficit rovesníckeho prostredia a neistota a zmeny v rodinách vytvárajú na dospievajúcich tlak a doteraz nepoznanú záťaž,” hovorí detská psychiatrička, MUDr. Martina Paulinyová z Národného ústavu detských chorôb, ktorá je odbornou garantkou projektu Chuť žiť.

Dôležitá je komplexná liečba

Pri poruchách príjmu potravy je nevyhnutný komplexný terapeutický prístup, ktorý zahŕňa predovšetkým psychoterapiu, farmakoterapiu a režimové opatrenia.
Základom liečby je psychoterapia. Realizuje sa formou individuálnych sedení, skupinových rodinných sedení alebo ako online poradňa. Je potrebné upevňovať v sebe sebalásku a sebaúctu, pretože poruchy príjmu potravy bývajú často spojené aj s neustálym pocitom bezcennosti a pocitom viny. Farmakoterapia porúch príjmu potravy nie je metódou prvej voľby. Z liekov sa používajú predovšetkým antidepresíva na liečbu depresií a úzkostných stavov. Oveľa dôležitejšie je zamerať sa na režimové opatrenia, ideálne hneď v počiatočnom štádiu porúch a pri výskyte prvých varovných signálov.

Je potrebné dodržiavať správne stravovacie návyky (správne rozloženie stravy, optimálny kalorický prísun) a zabezpečiť dostatočný prísun vitamínov a minerálov,
ktoré telu chýbajú (dôsledok nedostatočného príjmu v potrave pri anorexii alebo vyvrátením potravy bez možnosti vstrebania látok pri bulímii). Nevyhnutné je
zabezpečenie zdravého životného štýlu, ktorý zahŕňa všetky životné roviny: okrem stravovacích návykov aj zmysluplné trávenie voľného času, dostatočný spánok,
dobrú náladu a pravidelný pohyb. Veľmi dôležitá je podpora tých najbližších – rodiny a priateľov, len s ich pomocou sa poruchy príjmu potravy dajú zvládnuť omnoho ľahšie. – odporúča PharmDr. Lenka Balážová z BENU lekárne.

Záujem o programy pomoci sa zvyšuje

Občianske združenie EDI Slovensko, známe vďaka projektu Chuť žiť, ktoré sa venuje osvete, prevencii a pomoci ľuďom s poruchami príjmu potravy a ich rodinám od marca 2020 eviduje zvýšený záujem o ich služby. Preto minulý rok vznikla bezplatná online poradňa a navýšili aj kapacity bezplatnej nutričnej terapie. Od apríla tohto roka združenie k svojim službám pridalo ďalšie dva pomocné programy.

“Ľudia a rodiny, v ktorých živote sa vyskytne porucha príjmu potravy, bývajú často bezmocní, frustrovaní a nerozumejú, čo sa s nimi deje, alebo čo prežíva ich dieťa. Odborníci sú preťažení, čakacia doba na prvovyšetrenie je aj 3 mesiace a terapia je pre mnohých ľudí finančne nedostupná,” vysvetľuje Valentína Sedileková, programová riaditeľka a spoluzakladateľka združenia, ktorá si prešla anorexiou a bulímiou. “Chceme preto každého podporiť v liečbe, nasmerovať ho na odborníkov, a sprístupniť mu potrebné informácie a určitú formu pomoci. Vďaka našim sponzorom ako je SPS, Dove či O2, sme vytvorili jednorazové nutričné konzultácie a psychologické poradenstvo zamerané na poruchy príjmu potravy vo forme 10 sedení. Reagujeme tiež na výrazný záujem o nutričnú terapiu, pri ktorej sme rozšírili tím nutricionistiek a momentálne sme mesačne schopní zabezpečiť kvalitné nutričné poradenstvo až 10 záujemcom.”

Okrem týchto programov oslávili prvé výročie pravidelné online podporné skupiny, ktoré prebiehajú každú stredu o 18:00. “Vnímame, že nás kontaktuje aj množstvo rodičov práve s potrebou hovoriť o svojich problémoch s ďalšími, ktorí si prechádzajú rovnakou situáciou. Je nám potešením oznámiť, že podporné skupiny pre rodičov začnú fungovať od mája vďaka dotácii od mesta Bratislava,” dodáva Sedileková.

V apríli prebiehajú ešte dve dôležité podujatia – workshop pre mladých ľudí a seminár pre rodičov. Týkajú sa porúch príjmu potravy, výživy, zdravého sebaobrazu aj prevencie týchto porúch. Podujatia podporila Nadácia pre deti Slovenska z nadačného fondu Deti v bezpečí zriadenom poisťovňou Kooperativa. Registrácia na seminár pre rodičov naďalej prebieha TU.

V najbližších mesiacoch sa budú vďaka podpore od mesta Bratislava pripravovať edukačno-liečebné programy, ktoré zabezpečia potrebnú podporu pre pacientov aj rodičov, aby ochoreniu hĺbkovo porozumeli a posilnili liečbu. Na príprave sa budú podieľať aj odborné garantky, detská psychiatrička MUDr. Martina Paulinyová a nutričná terapeutka Ivana Kachútová, Msc. Programy sa predbežne otvoria v lete.

Text má formu a účel tlačovej správy, možno ho použiť na mediálne účely.

Kontakt pre médiá:

Valentína Sedileková
programová riaditeľka a spoluzakladateľka EDI Slovensko

0948 918 413

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore