23. novembra 2020

Nutričný program

Nutričná terapia so zameraním na poruchy príjmu potravy

Nutričná terapia je dôležitou súčasťou liečby porúch príjmu potravy. Dopĺňa spoluprácu pacienta so psychiatrom a psychológom. Uvedomujeme si, že v dnešnej situácii je pre mnohých ľudí finančne náročná a kvalitných odborníkov v tejto oblasti nie je dostatok. Keďže veríme, že každý má nárok na kvalitnú a dostupnú pomoc, vytvorili sme náš Nutričný program.

Čo je to nutričný program?

Nutričný program je nutričná terapia zameraná na pacientov s poruchami príjmu potravy (anorexia, bulímia, záchvatové prejedanie, nešpecifické PPP, ortorexia). V programe pracujú tri nutricionistky, každá s potrebným vzdelaním. Program trvá 1 až 3 mesiace, v závislosti od stavu liečby klienta.

Pre koho je program určený? 

Nutričný program je určený pre pacientov, ktorí sa liečia na poruchy príjmu potravy (anorexiu, bulímiu, záchvatové prejedanie, nešpecifické PPP alebo ortorexiu). Program je nastavený ako súčasť liečby PPP, nesupluje psychiatrickú ani psychoterapeutickú pomoc. Klient by mal paralelne navštevovať psychiatra a/alebo psychológa, aj keď to nie je podmienkou. Programu sa môžu zúčastniť aj deti pod 18 rokov, podmienka je však súhlas a spoluúčasť zákonného zástupcu. 

Ako prebieha? 

Priebeh programu závisí od individuálneho stavu pacienta – od jeho diagnózy a stavu liečby. Základom je vstupná konzultácia a následné sledovanie aktuálnych stravovacích návykov. Na základe toho sa nastaví liečebný stravovací režim. Program je nastavený tak, aby počas neho prebehla edukácia, nastavenie aj udržanie nových stravovacích návykov. Odporúčaná dĺžka trvania programu je 3 mesiace.

Súčasťou programu je:

 • nastavenie stravovacieho režimu
 • edukácia v oblasti stravovania
 • rozširovanie jedálnička, úprava energetického príjmu podľa potreby klienta
 • nastavenie zdravých stravovacích návykov
 • pracovanie so strachom z jedla alebo konkrétnych potravín
 • snaha o minimalizáciu nevhodných kompenzačných metód (zvracanie, laxatíva)
 • zmiernenie prejedania
 • spolupráca s členmi rodiny pri edukácii v oblasti stravovania a dodržiavania liečebného režimu
 • komunikácia s ďalšími odborníkmi, ktorí sa venujú liečbe klienta (psychológ, psychiater) v prípade, že je o to záujem
 • dostupnosť nutričnej terapeutky cez rôzne komunikačné kanály aj mimo konzultácií (podľa dohody)

Naše nutricionistky

Aké sú podmienky?

 • Program je určený ľuďom, ktorí sa liečia na poruchy príjmu potravy a ich stav si vyžaduje intenzívnu starostlivosť nutričného terapeuta. 
 • Prvé tri mesiace je program pre klienta nízkonákladový alebo bezplatný (väčšinu nákladov hradí organizátor programu), v prípade záujmu o pokračovanie v programe si klient mesačne uhradí plnú čiastku. 
 • Pri vstupe sa podpisuje zmluva o spolupráci a klient uhradí poplatok podľa zvolenej výšky v cenníku
 • Ak si program nemôžete dovoliť, môžete si požiadať o plné uhradenie nákladov zo strany organizácie – pred vstupom do programu sa však vtedy uhrádza vratný depozit alebo 50 eur, ktorý bude klientovi vrátený po dokončení programu.
 • Záujemca, ktorý má menej ako 18 rokov, sa môže programu zúčastniť len so súhlasom zákonného zástupcu.  

Cenník platný od 9.6.2021

Prečo sme sa rozhodli pre spolufinancovanie?

 Náklady na jedného klienta sú pre organizáciu vo výške 100 eur. Ak chceme v našej činnosti pokračovať a pomáhať druhým, je pre nás nevyhnutné, aby sa klienti podieľali v určitej čiastke na pokrytí týchto nákladov. Jedná sa o náklady, suma nezhŕňa žiaden zisk pre našu organizáciu. Chceme, aby si program mohol dovoliť každý, preto si záujemca môže vybrať z rôznych cenových relácií. Pri najnižšej pokrývame až 80% mesačných nákladov. Pokiaľ by ste si službu nevedeli nijakým spôsobom dovoliť, ale veľmi ju pre zdravie potrebujete, vieme sa dohodnúť na plnom uhradení nákladov.

Prečo sme sa rozhodli pre depozit?

Chápeme, že robiť zmeny a liečiť sa je pri PPP náročné. Zažili sme si, že sa klient v priebehu programu zľakol robiť zmeny (napr. jesť “zakázané potraviny”) a viac sa neozval. Kvôli tomu sa predĺžil čas na čakacej listine, ktorý sme spolu s preplatenými nákladmi mohli investovať do iného človeka, čo potreboval pomoc. 

Depozit je vratný. V prípade, že klient nebude chcieť v programe pokračovať, stačí podať písomnú výpoveď 7 dní pred koncom mesiaca, a 50 eur mu bude poslaných späť na účet. 

Ako sa prihlásiť?

Prihlásite sa prostredníctvom registračného formuláru (nižšie na tejto stránke). Jeho vyplnením sa automaticky dostanete na čakaciu listinu. Vyplňte, prosím, správne kontaktné údaje (číslo a e-mail), na ktoré vás bude kontaktovať naša koordinátorka Katka. 

Naša mesačná kapacita je momentálne 10 klientov. V prípade, že vás nebudeme môcť zobrať tento mesiac, ozveme sa vám hneď, ako sa uvoľní ďalšie miesto. 

Údaje z dotazníka nebudeme poskytovať tretím stranám, slúžia pre naše nutricionistky na zorientovanie pred prvou konzultáciou. Jeho vyplnením súhlasíte so spracovaním osobných údajov.

Na registračný formulár sa dostanete po kliknutí na obrázok

Spätná väzba

Absolvovali ste program? Zanechajte nám feedback: https://form.jotform.com/210787141305046

WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien