fbpx

Chuť žiť

 

Čo je to telesná dysmorfia a aké sú jej príznaky?

telesná dysmorfia

Vnútorný kritik či porucha duševného zdravia? Každý z nás by dokázal ukázať prstom na časť tela, s ktorou nie je na 100 % spokojný. Ako však zistiť či ide o bežnú, občasnú nespokojnosť alebo o závažný stav, kedy na sebe neustále nachádzame aj tie najmenšie nedostatky a je potrebné vyhľadať odbornú pomoc? 

V článku sa dočítate:

  • čo je telesná dysmorfia
  • prepojenie s poruchami príjmu potravy
  • signály a príznaky telesnej dysmorfie
  • vplyv online priestoru a spoločnosti na body image
  • následky dysmorfie
  • pomoc a liečba

Čo je telesná dysmorfia?

Telesná dysmorfia je duševné ochorenie, ktoré ľuďom spôsobuje neustále obavy z toho ako vyzerajú. Zákernosť tejto choroby spočíva v tom, že sa na prvý pohľad môže javiť ako bežná nespokojnosť, s ktorou sa stretáva každý z nás, no opak je pravdou. Ide o závažný stav, v ktorom má človek skreslené vnímanie toho, ako vyzerá. To čo vidí v zrkadle sa radikálne líši od toho, aká je skutočnosť.

dysmorfia

Človek trpiaci dysmorfiou je vnútorne presvedčený o tom, že je škaredý či dokonca, že má fyzické deformácie aj keď vyzerá ako bežný, zdravý človek. Dopad tejto choroby na psychiku človeka môže byť tak intenzívny, že ovplyvňuje jeho každodenný život. Osoba trpiaca telesnou dysmorfiou môže postupne prestať vychádzať z domu, socializovať sa, chodiť do školy, pracovať a postupne upadnúť do depresie.

Prepojenie s poruchami príjmu potravy

Telesná dysmorfia zdieľa niektoré spoločné črty s poruchami príjmu potravy ako mentálna anorexia či bulímia. Vyskytujú sa aj prípady, kedy osoba trpí dysmorfiou a poruchou príjmu potravy súčasne. Spoločným znakom je zlý body image, neustále obavy o svoj fyzický vzhľad a kompulzívne správanie, ktoré funguje ako zvládací mechanizmus, avšak na rozdiel od PPP dysmorfia nevedie k zmenám v stravovaní.

telesná dysmorfia

Toto tvrdenie podporuje štúdia, ktorá poukazuje na to, že až 32,5 % ľudí s telesnou dysmorfickou poruchou trpí mentálnou anorexiou alebo bulímiou. Avšak nie je pravidlom, že človek trpiaci TD (telesnou dysmorfiou) trpí taktiež poruchou príjmu potravy. Pri diferenciálnej diagnostike TD a PPP je dôležité, že pri TD sa nejedná o fixáciu na celkovú veľkosť, hmotnosť či tvar tela, ale ide naozaj o konkrétne telesné partie, ktoré človek vníma ako škaredé či dokonca zdeformované.

Signály a príznaky telesnej dysmorfie

Ľudia s telesnou dysmorfiou sa vyznačujú kompulzívnym správaním (neustále sledovanie sa v zrkadle, časté váženie sa, výrazné líčenie), ktoré im slúži ako zvládací mechanizmus. Ide však o dvojsečnú zbraň. Toto správanie môže priniesť buď úľavu alebo zintenzívniť už tak veľkú úzkosť. Avšak ak im toto kompulzívne správanie aj dodá pocit kontroly a dočasne zmierni úzkosť, ide len o krátkodobý efekt. Náročné pocity sa čoskoro vrátia a cyklus sa začne odznova.

Aj keď sa štádium ochorenia môže u každého človeka líšiť, existujú spoločné znaky kompulzívneho správania, vďaka ktorým je možné dysmorfiu rozoznať:

  • Neustále sledovanie sa v zrkadle alebo úplné vyhýbanie sa zrkadlám
  • Časté váženie sa
  • Porovnávanie sa s ostatnými
  • Vyhľadávanie rôznych kozmetických úprav a zákrokov
  • Nadmerné cvičenie zamerané najmä na partie, ktoré spôsobujú stres a úzkosť 
  • Potreba uistenia o svojom vzhľade od ostatných 
  • Zmena držania tela či šatníka, aby bolo telo čo najlepšie maskované
  • Obsesívne vytláčanie vyrážok na celom tele pre dosiahnutie dokonalej pokožky
  • Body checking, necitlivé/agresívne dotýkanie sa problémových partií

Niektoré z týchto mechanizmov ako obsesívne vytláčanie si vyrážok či nadmerné cvičenie sú dokonca považované aj ako sebapoškodzovacie praktiky.

Ak ste u seba alebo u svojich blízkych zbadali niektorý z príznakov, neváhajte sa na nás obrátiť. Sme tu pre vás na: 📞 0800 221 080 📩 ✍🏼 www.chutzit.sk

Vplyv online priestoru a spoločnosti na body image

V online priestore trávime stále viac času. Aj keď nám toto miesto prináša mnoho užitočných informácií a dokáže byť veľmi inšpiratívne, kreatívne a nápomocné, má taktiež svoju temnú stránku. Je taktiež miestom, kde sa pomocou jedného kliku môžu ľudia zmeniť na dokonale krásne verzie samých seba, ktoré ale nie sú skutočné. V dnešnej dobe AI je v niektorých prípadoch takmer nemožné identifikovať či ide o realistickú fotku, alebo o dokonale upravený obrázok. 

sociálne siete

Sociálne siete však nie sú jediným problémom. Po celé desaťročia chýbalo v reláciách zastúpenie bežne vyzerajúcich ľudí. Namiesto toho médiá zobrazujú najmä ľudí, ktorí predstavujú nereálne štandardy krásy. Nerealistické štandardy krásy nevznikli na sociálnych sieťach, ale prispeli k ich šíreniu a podpore. Ľudia v tejto úzkej kategórii dostávajú na prvý pohľad viac pozornosti, čo môže posilniť ilúziu, že ak budú ľudia vyzerať určitým spôsobom, budú prijatí, obľúbení a šťastnejší.

Priamo pred očami nám vzniká svet, kde sú všetci ľudia krásni a šťastní a začíname sa pýtať samých seba, prečo tak nevyzeráme aj my. Aj tieto vplyvy intenzívne ovplyvňujú náš body image. A ak je náš obraz samých seba neustále spochybňovaný, môže to viesť k vzniku rizikového správania. 

Následky dysmorfie

Na prvý pohľad nenápadná duševná porucha prináša veľké zdravotné riziká a následky, ktoré môžu človeka výrazne poznačiť a znížiť kvalitu jeho života. Medzi následky a komplikácie, ktoré môžu byť spôsobené alebo spojené s telesnou dysmorfickou poruchou patria napríklad:

  • Nízke sebavedomie
  • Izolácia a úzkosť zo spoločenských udalostí
  • Depresia 
  • Sebapoškodzovanie
  • Poruchy príjmu potravy
  • Zdravotné problémy spôsobené kompulzívnym správaním


Ak pociťujete niektorý z týchto následkov,
neváhajte vyhľadať odbornú pomoc

úzkosť

Pomoc a liečba

Aj keď sa môže zdať, že s touto duševnou poruchou máte život pod kontrolou, opak je pravdou. Telesná dysmorfia vytvára klamlivý pocit kontroly plný strachu a úzkosti. Existuje cesta von začarovaného kruhu úzkostí a kompulzívneho správania. 

pomoc a liečba

Každý prípad je jedinečný a je potrebné k nemu tak aj pristupovať, zatiaľ čo niekomu môžu pomôcť psychologické konzultácie, u iného môže byť potrebná hospitalizácia. Avšak vyhľadaním pomoci a postupnou individuálnou liečbou sa môžu ľudia trpiaci týmto ochorením naučiť žiť so svojim telom v prijatí. 

Telesná dysmorfia v človeku vytvára pocit, že nie je dosť dobrý taký, aký je a udržiava ho v klietke strachu, úzkostí a nepravdivých, negatívnych presvedčení o sebe. Všetkým ľuďom, ktorí na sebe zbadali príznaky alebo sa v nejakom bode stotožňujú s popísaným prežívaním, by sme chceli odkázať – Je nám úprimne ľúto čím si prechádzate a sme tu pre vás, aby sme vám pomohli na ceste liečenia a ukázali, že kvalita života sa bez telesnej dysmorfie neznižuje, ale naopak výrazne zlepšuje. Neváhajte využiť niektorú službu z našich programov pomoci, ktoré sú zamerané práve na ľudí trpiacich zlým obrazom o sebe či poruchami príjmu potravy alebo nás kontaktujte na našej linke pomoci 0800 221 080; ; www.chutzit.sk.

Tento článok bol napísaný v rámci aktivity projektu „PPPrevencia“ s číslom: 2022-3-SK02-KA210-YOU-000095111 podporeného programom Erasmus+.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore