fbpx

Chuť žiť

 

Medikácia

Lieky môžu byť súčasťou liečby porúch príjmu potravy. V niektorých prípadoch nie sú nevyhnutné, v iných sú vyslovene potrebné. Predpisuje ich psychiater po dohode s pacientom. Lieky, ktoré sa pri PPP predpisujú, nemenia osobnosť človeka, ani sa na nich človek nestane závislý. 

Lieky však nie sú ani zázračná pilulka. Je to podporná forma liečby, ktorá môže pomôcť so zvládaním úzkostí, zmiernením depresívneho prežívania či utíšením hlasu porúch príjmu potravy.

Pri poruchách príjmu potravy sa najčastejšie predpisujú antidepresíva z kategórií SSRI a SNRI, ktoré fungujú na princípe spätného vychytávania sérotonínu. Pri mentálnej anorexii sa niekedy predpisujú aj antipsychotiká. 

Kým lieky zaúčinkujú, chvíľu to trvá – väčšinou hovoríme o časovom intervale vo veľkosti približne 3 – 4 týždne. Počas tohto obdobia môžeme pociťovať rôzne príznaky ako nespavosť, návalové potenie atď., ktoré neskôr odznejú. Nemusí nám však vyhovovať okamžite prvý liek, po ktorom siahneme. Existuje veľké množstvo liekov a niekedy treba chvíľu skúšať, kým nájdeme ten, ktorý nám zafunguje.

Lieky môžu spôsobiť, že sa budeme cítiť lepšie. Prirodzene nám napadne myšlienka, že keď sme na tom dobre, lieky vysadíme. Lieky je však potrebné brať dlhodobo a dať tomu čas. Po dohode s lekárom, keď bude zdravotný stav stabilizovaný, je možné lieky vysadiť. Pokiaľ sa medikácia vysadí priskoro, môže sa spolu s tým zhoršiť aj zdravotný stav. Lieky sa vysádzajú vždy po dohode so psychiatrom.

Návrat hore