fbpx

Chuť žiť

 

Bigorexia: Keď túžba po svalnatom tele prerastie v duševnú poruchu

bigorexia

Na chlapca si príliš chudý. Chlap by mal byť veľký a silný. Utekaj do fitka nech je z teba poriadny chlap. Aj tieto na prvý pohľad neškodné tvrdenia, môžu mať vplyv na psychiku človeka a byť jedným z faktorov, ktoré neskôr prispejú k prepuknutiu bigorexie. Počujete tento výraz prvýkrát? Potom neprestávajte čítať, môže sa týkať aj vás či vašich blízkych. 

V článku sa dočítate:

  • čo je bigorexia a koho postihuje? 
  • čo spôsobuje bigorexiu? 
  • aké sú symptómy bigorexie? 
  • aké sú možnosti liečby?
  • ako sa môžem o seba postarať pred absolvovaním odbornej liečby? 

Čo je bigorexia a koho postihuje?

Bigorexia, tiež nazývaná svalová dysmorfia, je forma telesnej dysmorfickej poruchy, pri ktorej existuje patologický záujem byť štíhlejší a svalnatejší. Aj keď bigorexia postihuje ľudí všetkých vekových kategórií a pohlaví, je dokázané, že sa častejšie vyskytuje u mužov. Táto porucha sa vyznačuje tým, že ľudia, ktorí ňou trpia majú neustály pocit, že nie sú dosť “veľkí” či svalnatí aj napriek tomu, že majú výrazné telesné svalstvo. 

Ak u človeka trpiaceho bigorexiou absentuje liečba, táto porucha môže mať vážne dôsledky pre fyzické a duševné zdravie jednotlivca a často môže zasahovať do jeho každodenného života. Bigorexia môže spôsobiť, že jedinec trávi nadmerný čas silovým tréningom a sledovaním svojej stravy, čo môže viesť k sociálnej izolácii a úzkosti.

bigorexia

Čo spôsobuje bigorexiu?

Neexistuje jeden jasný, všeobecný dôvod, ktorý spôsobuje bigorexiu, ide o komplexné ochorenie, ktoré môže byť vyvolané rôznymi faktormi. Táto porucha je často výsledkom súhry sociálnych, kultúrnych, genetických a psychologických faktorov, ktoré ovplyvňujú a narušujú body image a vzťah jednotlivca so svojím telom. 

Sociálny tlak: Muži sú pod tlakom spoločnosti čoraz viac náchylní myslieť si, že musia vyzerať určitým spôsobom (svalnaté telo, chrbát v tvare V), ak sa chcú cítiť úspešní, silní a príťažliví. Tento tlak a predstava úspešného a šťastného človeka ich môže viesť k túžbe dosiahnuť “mužský ideál”.

Kultúrne vplyvy: V niektorých kultúrach je sila a svalová hmota považovaná za znak úspechu a mužnosti, čo môže zvýšiť riziko vzniku bigorexie.

Genetika a biologické faktory: Niektorí ľudia majú genetickú predispozíciu, ktorá ich robí náchylnejšími na rôzne duševné ochorenia spojené s pokryveným sebaobrazom. 

Psychologické faktory: Nízke sebavedomie, zlý body image, závislosť na vonkajšej validácii či tendencia k perfekcionizmu môžu byť taktiež faktormi, ktoré vytvoria to správne podhubie pre vznik bigorexie.

telesna dysmorfia

Aké sú príznaky bigorexie?

Toto ochorenie môže mať závažné dôsledky na fyzické aj psychické zdravie postihnutého a často ostáva nediagnostikované. Odhalenie príznakov bigorexie je kľúčové pre včasný zásah a poskytnutie pomoci tým, ktorí trpia touto dysmorfickou poruchou.

Medzi známe príznaky bigorexie patrí:

Obsesia so svalovým rastom: Osoba s bigorexiou môže tráviť hodiny týždenne cvičením, aby dosiahla väčšiu svalovú hmotu.

Nadmerný tréning: Jednotlivec s touto diagnózou často cvičí excesívne, môže ignorovať únavu a zranenia a aj napriek bolesti pokračuje v tréningu a tlačí telo k jeho limitom.

Zmeny v stravovacích návykoch: Bigorexik môže praktizovať prísne diéty, často s vysokým obsahom bielkovín a nízkym obsahom tukov, aby čo najviac podporil svalový rast.

Duševné a emocionálne príznaky: Osoba s bigorexiou môže trpieť úzkosťou, depresiou a nízkym sebavedomím. Môže mať aj skreslený body image a zlý vzťah k sebe samému.

bigorexia u mužov

Aké sú možnosti liečby?

Liečba bigorexie je kľúčovou pre skvalitnenie života jednotlivcov postihnutých touto poruchou. Podľa závažnosti je v liečbe potrebné zvoliť rôzne terapeutické a podporné metódy, ktoré majú za cieľ nielen zmierniť symptómy, ale aj pomôcť postihnutým ľuďom získať zdravší vzťah k sebe a naučiť sa viesť udržateľnejší životný štýl.

Ak máte podozrenie a zbadali ste u seba alebo vašich blízkych správanie, ktoré by mohlo byť prejavom bigorexie, neváhajte využiť napríklad naše nutričné konzultácie, ktoré môžete absolvovať bez čakania – registrujte sa na konkrétny termín a na nákladoch sa podieľate iba v takej miere, v akej si to môžete dovoliť.

Asi mám bigorexiu. Ako sa môžem o seba postarať pred absolvovaním odbornej liečby?

Priznať si, že máme problém patrí medzi tie najťažšie no najdôležitejšie kroky v liečbe. Ak máte pocit, že ste u seba spozorovali niektoré príznaky, no ešte nie ste pripravení na odbornú liečbu alebo už čakáte na stretnutie s odborníkom, existujú spôsoby, ako sa môžete o seba postarať aj pred absolvovaním odbornej liečby. Tieto tipy môžete pokojne využívať pred, počas ale aj po absolvovaní liečby. 

Postupne, pomaly, malými krokmi sa pokúste:

  • skrátiť tréningy na 30 minút až hodinu denne
  • nepoužívať kalorické tabuľky a iné fitness aplikácie 
  • zdôveriť človeku, v ktorom máte oporu
  • požiadať o pomoc blízkych 
  • zavolať na bezplatnú linku pomoci → 📞0800 221 080 či napísať do mailovej poradne 📩

Záver

Bigorexia nám pripomína, že duševné zdravie je rovnako dôležité ako fyzické zdravie. Na základe porozumenia a empatického prístupu môžeme spoločne pracovať na tom, aby bigorexia nebola tajomstvom, ale otvorenou témou, kde ľudia môžu hľadať pomoc a podporu bez stigmatizácie. 

Tento článok bol napísaný v rámci aktivity projektu „PPPrevencia“ s číslom: 2022-3-SK02-KA210-YOU-000095111 podporeného programom Erasmus+.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore