fbpx

Chuť žiť

 

Peer – nositeľ nádeje

Kto je to peer konzultant - cover

„Nepochopíš človeka, pokiaľ si nechodil v jeho topánkach“, hovorí sa. Pri liečbe duševných ochorení to platí dvojnásobne. K rodine, priateľom a skúseným odborníkom tak prichádza na scénu ďalšia dôležitá postava – peer. 


Kto je peer?

Slovo peer by sa z angličtiny dalo veľmi voľne preložiť ako niekto seberovný (rovnakého veku, statusu, schopnosti v určitej oblasti a pod.). Skrátka, niekto ako rovnocenný partner. V kontexte duševného zdravia je to teda človek, ktorý si prešiel rovnakou cestou ako vy (napríklad človek s históriou porúch príjmu potravy), získal tak neprenosnú skúsenosť podobnú tej vašej, prešiel si liečbou a uzdravil sa.

Práve uzdravenie je základným predpokladom na to, aby sa peer mohol stať peerom konzultantom.

Takýto človek vám síce môže rozumieť viac než ktokoľvek iný, no na to, aby vám reálne pomohol s vašim trápením napredovať, to nestačí. Bez toho, aby sa odborne dovzdelal, zostane peer navždy „len“ chápavým peerom.

Kto je to peer konzultant
Človek, ktorý má skúsenosť s duševnými ťažkosťami vás môže pochopiť. Na to, aby vám pomohol napredovať, to však nestačí.

Kto je peer konzultant?

Pokiaľ sa človek s osobnou skúsenosťou s liečbou rozhodne, že chce pomáhať druhým, môže sa z neho stať peer konzultant. Na to však potrebuje svoj príbeh obohatiť o ďalší prvok – certifikované vzdelávanie. Kombinácia osobnej skúsenosti a ďalšieho vzdelania z neho robí ideálneho kandidáta na to, aby mohol pomáhať ďalším.

Peer konzultant teda musí spĺňať štyri základné predpoklady:

  1. mať osobnú skúsenosť s konkrétnym psychiatrickým ochorením a jeho liečbou (1)
  2. mať od svojho ochorenia odstup a mať svoju skúsenosť spracovanú
  3. absolvovať certifikované vzdelávanie
  4. byť súčasťou multidisciplinárneho tímu odborníkov, tzn. nepracovať samostatne (peer konzultant sám o sebe nie je odborník)
Kto je to peer konzultant_1
Peer konzultant má za sebou okrem osobnej skúsenosti s liečbou aj certifikované vzdelávanie, preto vám môže pomôcť napredovať.

Vzdelávanie pre budúcich peer konzultantov tvoríme v Chuť žiť spolu s Centrom Anabell vďaka spoločnému projektu, ktorý je podporený Európskou Úniou z programu Erazmus+. O tom, ako sa stať peer konzultantom, si povieme v ďalšom zo série článkov na túto tému. Ak sa však chcete do programu zapojiť už teraz, môžete tak urobiť do 12.7.. Viac informácií a registráciu nájdete v článku o Programe pre peer konzultantov.

Čím je peer konzultant nápomocný?

Peer konzultant je dôležitou postavou v tíme – stelesňuje filozofiu prístupu zameraného na zotavenie (2).

  • Peer konzultant je nositeľom nádeje, že uzdravenie je možné.
  • Peer konzultant vás dokáže dobre pochopiť, nakoľko zdieľate podobnú životnú skúsenosť.
  • Peer konzultant vás podporuje na ceste k uzdraveniu.
  • Peer konzultant vás aktívne počúva a pracuje s vašou motiváciou liečiť sa.
  • Peer konzultant vás podporuje.

Peer je nositeľom nádeje, príkladom, že z ochorenia sa dá vyliečiť – a to nielen v zmysle prázdneho dúfania, ale vieru v to, že aj s obmedzeniami vyplývajúcimi z duševného ochorenia, môžete žiť spokojný a plnohodnotný život.

Skúsený peer konzultant hľadá a podporuje klientove silné stránky, posilňuje jeho kompetencie a zodpovednosť za svoje zdravie, aktivizuje ho. Nenahrádza psychiatrickú, nutričnú ani terapeutickú pomoc. Peer konzultant by nemal pracovať sám, jeho pozícia je určená výlučne pre prácu v tíme odborníkov. Je však potrebnou súčasťou modernej psychosociálnej starostlivosti.

Kde nájsť peer konzultanta?

Pozícia peer konzultanta je zabehnutá najmä v USA, Holandsku či Veľkej Británii. Našťastie sa však začína postupne zobúdzať už aj v našich končinách. Dôkazom je, že ak si naťukáte slovné spojenie „peer konzultant“ do vyhľadávača, ponúkne vám hneď niekoľko najvyhľadávanejších možností:

Kto je to peer konzultant a kde ho nájsť

Stále je to však profesia typická viac pre Českú republiku než pre Slovensko. Peer konzultant najčastejšie pracuje v neziskových organizáciách, Centrách duševného zdravia, ale aj v nemocničných zariadeniach a v komunitných programoch.

Vďaka svojej vlastnej skúsenosti s duševnými ťažkosťami, uzdraveniu, nadobudnutému vzdelaniu a pravidelnej supervízii, môže pracovať s klientmi a ich rodinami individuálne aj skupinovo. O tom, ako konkrétne, si povieme v ďalšom z tejto série článkov.

Chuť žiť - poradňa pre ľudí s poruchami príjmu potravy

 


Zdroje:  www.anabell.cz

  1. v kontexte organizácie Chuť žiť hovoríme o človeku s osobnou skúsenosťou s poruchami príjmu potravy
  2. prístup zameraný na zotavenie je súčasťou metodík ako organizácie Chuť žiť aj Centra Anabell

Článok vznikol vďaka projektu podporeného programom Erasmus+ „Mládež ako súčasť pomoci rovesníkom: Nové riešenie a prístupy pri riešení porúch potravy u mladých ľudí“ s číslom: 2021-1-SK02-KA210-YOU-000033886

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore