fbpx

Chuť žiť

 

Mentálna anorexia – príznaky a liečba

Mentálna anorexia-priznaky a liečba_cover

Medicínsky ju prvýkrát popísal britský lekár Richard Morton už v roku 1689, oficiálne uznaná ako choroba však bola až v 19. storočí. Považuje sa za chorobu žien, no trpia ňou aj muži.* Vzniká okolo nej množstvo ďalších mýtov a jej vznik často podporuje mediálny tlak okolo „ideálu štíhlosti“. Dnes píšeme na tému mentálna anorexia – aké má príznaky a ako ju liečiť.

V článku sa dočítate:

  • čo je pre mentálnu anorexiu typické
  • aký je rozdiel medzi mentálnou anorexiou a nechutenstvom
  • aké má mentálna anorexia príznaky
  • a či z nej dá vyliečiť

Termín anorexia nervosa použil prvýkrát osobný lekár kráľovnej Viktórie – Sir William Gull. An je grécka predpona vyjadrujúca zápor a orexis znamená apetít. Anorexia teda zjednodušene znamená nechutenstvo, a môže sa dočasne, resp. ako sprievodný znak vyskytovať pri rôznych ochoreniach, napr. aj pri chrípke.

Anorexia nervosa znamená vo voľnom preklade absencia apetítu nervového pôvodu a na rozdiel od dočasného nechutenstva ide o nutkavú potrebu štíhlosti a doslova posadnutosť chudnutím. Dnes patrí, spolu s inými ochoreniami, medzi tzv. poruchy príjmu potravy.

Čo to mentálna anorexia je?

Mentálna anorexia – je duševná choroba charakteristická panickým strachom z priberania a z tučnoty, snahou o úmyselné zníženie a udržanie nízkej hmotnosti a skreslenou predstavou o svojom tele a sebe samom.

Osoba s mentálnou anorexiou si svoju sebahodnotu zakladá na schopnosti kontrolovať svoje stravovanie a hmotnosť, výrazný je pocit menejcennosti, nedostatočnosti až odporu k samému sebe. Pretrváva neschopnosť uvedomiť si závažnosť svojho zdravotného stavu a rizík vyplývajúcich z nízkej hmotnosti.

Mentálna anorexia má 2 podtypy:

  1. Reštriktívna mentálna anorexia je sprevádzaná výrazným úbytkom hmotnosti, ktorý je dosiahnutý reštrikciou potravy, zníženým energetickým príjmom a zvýšeným energetickým výdajom cez reštrikciu, hladovanie a / alebo excesívne cvičenie. Zvracanie, užívanie laxatív či prejedanie nie je prítomné.
  2. Binge eating – purging mentálna anorexia spočíva (okrem reštrikcie potravy a energetickému príjmu) v opätovnom prejedaní alebo záchvatoch prejedania a / alebo v zvracaní a / alebo užívaní laxatív.

Obe formy sa môžu objaviť v akomkoľvek veku. Prvá vlna zvyčajne nastupuje vo veku 13 - 15 rokov, druhá prichádza okolo 20-teho roku života. Nie sú žiaľ zriedkavé ani prípady, kedy sa objavuje už u detí na prvom stupni základných škôl.

Je nízka hmotnosť hlavným príznakom anorexie?

Pri mentálnej anorexii je príznačná reštrikcia energetického príjmu, ktorá vedie k výraznému zníženiu telesnej hmotnosti. Tento pokles je však potrebné vnímať v kontexte veku, pohlavia, fyzického zdravia a komplexnej zdravotnej anamnézy. Znamená to, že nemusí zakaždým dôjsť k podváhe. A naopak, nízka hmotnosť sama o sebe neznamená automaticky mentálnu anorexiu. Dôležitejším ukazovateľom ako aktuálna hmotnosť je história vývoja hmotnosti.

Anorexia nemá konkrétny tvar, číslo ani pohlavie.

Mentálnu anorexiu máme často zafixovanú ako presne vymedzené stereotypy. Pokiaľ ich niekto nespĺňa, zdá sa nám, že je všetko v poriadku, prípadne, že “na tom nie je až tak zle.” Medzi tieto stereotypy patria napríklad to, že anorexia je choroba žien – modeliek, ktoré sa chcú páčiť, nič nejedávajú a sú extrémne vychudnuté. Tiež sa mentálna anorexia často zužuje na hraničné prípady ako:

  • jesť len jedno jablko denne
  • odpadávanie od hladu
  • excesívne cvičenie
  • vytŕčajúce kosti
  • zvracanie

Poruchy príjmu potravy však nie sú ani zďaleka o hmotnosti a príznaky anorexie sa ukrývajú viac v mysli než v čísle na váhe. Čo si treba všímať?

Aké má mentálna anorexia príznaky?

Hoci medzi typické príznaky anorexie patrí forma manipulácie jedla, treba si uvedomiť, že poruchy príjmu potravy, mentálnu anorexiu nevynímajúc, nie sú o jedle samotnom či nenávisti k nemu. Nakoľko poruchy príjmu potravy patria medzi duševné ochorenia, ktoré nasadajú na úzkosť, jedlo je len akýmsi nástrojom, ktorým človek reaguje na rôzne pocity a situácie – napr. osamelosť, úspech, odpor voči sebe, túžba po kontrole nad životom, nedostatočnosť, menejcennosť, sebanenávisť, stres atď.

Všímať si treba najmä zmeny v tele, správaní aj stravovacích návykoch. Medzi najčastejšie príznaky mentálnej anorexie patria:

  • strach z priberania
  • skreslený sebaobraz
  • narušený vzťah k jedlu, diétny režim
  • vysoký food focus, teda zahlcujúce myšlienky na jedlo
  • zmeny správania a nálad, depresívne ladenie, izolácia
  • vynechávanie potravinových skupín, reštrikcia v stravovaní
  • snaha o kontrolu stravovania a pohybu za účelom zníženia telesnej hmotnosti
  • nutkavá snaha o spaľovanie kalórií, napr. kompulzívnym pohybom, aktívnym cvičením, ale aj upratovaním, umývaním riadov atď. – človek vyhľadáva fyzicky náročné činnosti

Typickým príznakom je aj vyhľadávanie akejkoľvek pohybovej aktivity – napr. aktívna práca, počas ktorej je potrebné / možné veľa chodiť alebo aj cvičenie podľa videí či v posilňovni.

Tieto príznaky však môžu byť mylne považované za známky zdravého spôsobu života a ťažko ich od neho odlíšiť.

Hranica medzi zdravím a chorobou

Lenže za dlhými prechádzkami, ignorovaním výťahu a častým upratovaním sa môže skrývať nutkavá potreba hýbať sa a spaľovať energiu. Ani zďaleka to nie je len o cvičení vo fitness centre, ale o zdanlivé maličkosti. Človek trpiaci mentálnou anorexiou si nesadne na voľné sedadlo v autobuse. Uprednostní státie, počas ktorého napríklad zatína svaly na bruchu.

Rozdiel medzi zdravým návykom a anorexiou spočíva v dôvodoch, ktoré sa skrývajú za konaním človeka.

Pre zväčšenie ťuk na obrázok:

Spozornieť by sme mali aj pri príznakoch ako náladovosť, nervozita, problém sústrediť sa či pozorovanie sa v zrkadle pri každej príležitosti.

Človek, ktorý trpí mentálnou anorexiou má potrebu stále pozorovať, ako jedia ostatní, čo je jedia, kedy a ako. Často rád varí a pečie pre druhých a spôsobuje mu spokojnosť sledovať ich pri jedení. Sám si však zo svojich výtvorov nedá. Situáciám spoločného stravovania a jedenia na verejnosti sa vyhýba, svoje jedlo si najradšej pripravuje sám, a servíruje na tanier podľa svojho systému. Pri jedení prežúva veľmi pomaly a jedlo krája na malé kúsky.

V supermarkete je schopný stráviť celé hodiny, podrobne študuje etikety a nutričné zloženie jedál a postupne sa začína strániť priateľov aj rodiny. Prestáva mať výčitky z klamania, naopak – človek, ktorého ovláda mentálna anorexia priam majstrovsky klame o tom, čo zjedol a je na to hrdý. Je to znak toho, ako sa dokáže ovládať a to je preňho dôležitejšie než úprimnosť.

Mentálna anorexia - príznaky

Ak je rodinou, priateľmi či lekármi donútený najesť sa, má obrovské výčitky svedomia až úzkosť, ktorá ho núti siahnuť po kompenzačných mechanizmoch – vracaniu či excesívnemu cvičeniu.

Aké sú dôsledky mentálnej anorexie?

Medzi fyzické príznaky mentálnej anorexie, ktoré môže spozorovať aj okolie, patrí strata kvality vlasov, ich lámavosť a vypadávanie, problémy s pleťou či kazivosť zubov a poškodenie zubnej skloviny. Dôležitým výkričníkom sú však aj tie, ktoré na prvý pohľad nemusí byť vidno:

  • znížené libido
  • nižší krvný tlak
  • únava a slabosť
  • mdloby a závrate
  • poruchy štítnej žľazy
  • neustály pocit zimy a studené končatiny
  • u žien nepravidelný cyklus / strata menštruácie (amenorea)
  • ťažkosti tráviaceho traktu ako zápcha, nafukovanie či reflux

Ovplyvnené sú aj reprodukčné orgány a hrozí neplodnosť, oslabená imunita spôsobuje zvýšenú chorobnosť, kosti rednú, sú krehké, a preto sa vyskytujú častejšie zlomeniny.

V dôsledku nedostatku živín a minerálnych látok telo postupne slabne, srdce spomaľuje svoju činnosť (tep), vyskytujú sa poruchy rytmu a môže dôjsť až k náhlemu úmrtiu.

Poruchy príjmu potravy majú najvyššiu úmrtnosť spomedzi psychických porúch.

Riziko smrti však okrem kolapsu tela hrozí aj dôsledkom zlého psychického stavu. Postupne sa môžu sa pridružiť aj iné duševné poruchy, často depresia (aj v ťažkej forme) sprevádzaná rizikom samovraždy, ktorú ľudia postihnutí mentálnou anorexiou vidia ako únik či riešenie. Samovraždou končí svoj život až 25% ľudí s poruchami príjmu potravy.

Mentálna anorexia má svoj hlas

Áno, dalo by sa to tak povedať. Ľudia trpiaci mentálnou anorexiou ju často opisujú ako svoju najlepšiu priateľku, ktorú zároveň nenávidia. Nie každý však hlas choroby počuje alebo dokáže odlíšiť od vlastných myšlienok. Rozoznať ho v sebe nie je samozrejmé a na začiatku vôbec nie jednoduché. Choroba sa prihovára, núti im svoje myšlienky, až nakoniec presvedčí, že:

“Štíhlosť = hodnota. Strata kontroly a zlyhanie sú neprípustné. Len so mnou niečo znamenáš. Nezaslúžiš si byť zdravá/ý. Keď začneš jesť viac, nebudeš sa vedieť zastaviť. Aj tak ťa nikto okrem mňa nemá rád. Keď to skúsiš, zlyháš a všetkých znovu sklameš. Ostatných aj tak iba zaťažuješ. Bezo mňa budeš donekonečna priberať.”

Mentálna anorexia má svoj hlas

Anorexia nechce, aby si sa vyliečil/a. Preto je namieste položiť si otázku:

Dá sa mentálna anorexia vyliečiť?

Možno ste sa aj vy stretli s presvedčením, že anorexia je chronické a neliečiteľné ochorenie a človek sa musí zmieriť s tým, že ňou bude trpieť do konca života.

Je pravda, že liečba trvá dlho a nie je jednoduchá ani priama. Človek musí prekonať mnohé prekážky:

  • dosiahnuť zdravú hmotnosť a akceptovať ju
  • jesť, aj keď to keď to nie je jednoduché
  • priberať v spoločnosti, ktorá chudne
  • počúvať nevyžiadané rady
  • počúvať komentáre okolia
  • vysvetľovať

Mentálna anorexia však liečiteľná je. Rovnako ako iné druhy PPP, aj ľudia trpiaci anorexiou majú nádej uzdraviť sa. Liečba nie je jednoduchá, no stojí za to veriť, že sme schopní časom žiť plnohodnotný život. Práve dôvera v svoje schopnosti spraví nesmierne veľa – viac, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Podľa psychológa M.J. Lamberta tvorí nádej na uzdravenie až 15% úspechu liečby**.

Je bežné, že ľudia trpiaci anorexiou si nepripúšťajú, že majú problém a svojim blízkym neveria. Kým dospejú z fázy “nechcem sa liečiť” (pre-kontemplácia) cez fázu uvažovania o zmene “mám problém, a potrebujem ho riešiť, ale neviem, či chcem ani ako ho riešiť” (kontemplácia), do fázy “chcem urobiť zmenu” (rozhodnutie), môžu prejsť mesiace aj roky.

Anonymná bezplatná poradňa

Pri ťažkých stavoch mentálnej anorexie, ktoré nie je možné riešiť ambulantne, je potrebná hospitalizácia. Dôležité je preto zachytiť chorobu skôr. Pokiaľ máte pocit, že by sa vás mohla týkať, nebojte sa obrátiť na odborníka spôsobom, ktorý vám najviac vyhovuje a kontaktujete nás radšej preventívne a ideálne “zbytočne” ako neskoro.

Chuť žiť - poradňa pre ľudí s poruchami príjmu potravy

Obnovenie normálnej hmotnosti je však len jedným z viacerých dôležitých aspektov liečby. Jej dosiahnutím liečba nekončí – primárne treba zmeniť pohľad na samého seba, svoju hmotnosť a zmeniť myslenie. Preto okrem nutričného poradenstva poskytujeme aj psychologické poradenstvo, ktoré vám pomôže porozumieť svojej chorobe a naučiť odlíšiť jej hlas od vlastných myšlienok. Každý pondelok tiež prebiehajú podporné skupiny pre ľudí trpiacich poruchami príjmu potravy a ich blízkych.

Spustili sme aj komplexný multidisciplinárny program, ktorý zabezpečí intenzívnu podporu odborníkov z viacerých oblastí.

*percentuálny rozdiel pri jednotlivých diagnózach PPP je mierne odlišný
**40% tvoria atribúty a silné stránky klienta v terapii, 30% vzťah medzi klientom a terapeutom a 15% model liečby

Článok vznikol vďaka podpore z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu v oblasti práce s mládežou, ktoré administruje NIVAM – Národný inštitút vzdelávania a mládeže v roku 2022.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore