1. mája 2018

Všeobecné informácie

Všeobecné informácie o poruchách príjmu potravy (PPP)

Vyhľadať pomoc, zveriť sa s trápením alebo požiadať o informácie nie je zlyhanie. Poruchy príjmu potravy sú častokrát skrytou hrozbou, ktorú si nepripúšťame. Nebuďte sami, vaši blízki sú tu pre vás. V tomto letáku nájdete informácie, ktoré vám môžu pomôcť.

grayscale photo of woman crying holding her right chest

Čo sú poruchy príjmu potravy?

Poruchy príjmu potravy (PPP) sú závažným duševným ochorením, ktoré je tretím najčastejším zdravotným problémom u adolescentných dievčat. Napriek tomu, že choroba zväčša postihuje dievčatá a ženy, je nebezpečná pre obe pohlavia, rasové i socio-ekonomické vrstvy. Postihujú pacienta fyzicky aj psychicky.

PPP sú dôsledkom bolesti a sebenenávisti vnútri človeka. Chudnutie, priberanie a deštruktívny vzťah s jedlom je len spôsobom ničenia seba samého.

 

Pod toto označenie patrí napríklad mentálna anorexia, mentálna bulímia, záchvatové prejedanie, ortorexia, bigorexia, syndróm nočného prejedania, pica či ďalšie nešpecifické PPP. 

“Menej než 25% pacientov s PPP vyhľadá alebo dostáva lekársku pomoc.” 

(Hart LM, Granillo MT, Jorm AF, et al. Unmet need for treatment in the eating disorders: a systematic review of eating disorder specific treatment seeking among community cases. Clinical Psychology Review. 2011;31:727-735.)

Príčiny

Odborníci sa zhodujú, že ide o multifaktoriálne ochorenie: neexistuje len jedna príčina, ale viacero rozikových faktorov, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť jeho vzniku. Medzi najzraniteľnejšie patrí ženské pohlavie a adolescencia. Ďalej je dôležité aj spolupôsobenie viacerých biologických faktorov pri vývoji mozgu, zodpovedajúcich napríklad za kvalitu vnímania vzťahov v rannom detstve. Môžeme povedať, že ochorenie potom spúšťa stres alebo opakovaná traumatizácia v období dospievania u geneticky predisponovaných jedincov. Spúšťačom môžu byť napríklad zmeny počas dospievania, rodinná situácia, neprijatie rovesníkmi, ale aj propagácia štíhlosti. 

(Uher R, Papežová H. Mozkové faktory u poruch příjmu potravy. In: Papežová H. Spektrum poruch příjmu potravy. Interdisciplinární přístup. Praha, Czech republic: Grada Publishing, 2010: 62)

 Mentálna anorexia greyscale photography of naked woman

Je porucha charakterizovaná strachom z tučnoty a priberania, obmedzovaním jedla a odmietaním normálnej telesnej hmotnosti. Typické je skreslené vnímanie svojho tela, váhy a ich preceňovanie. Práve z týchto dôvodov sa chorí snažia redukovať ich príjem potravy.

“MA je spojenie extrémnej štíhlosti s vlastnou sebahodnotou.”

K chudnutiu využívajú okrem drastických diét i nadmerné cvičenie, zvracanie či preháňadlá. Keďže je to porucha spojená so strachom a prežívaním, nedá sa vyvrátiť logickými argumentami, vydieraním ani prosbami. Človek s MA je úzko naviazaný na svoju hmotnosť, ktorá utvára jeho pohľad na a prijatie samého seba.

  Mentálna bulímia

Je samostatnou diagnózou PPP, ale môže byť aj pokračovaním MA. Prejavuje sa záchvatmi prejedenia a následnej kompenzácie (zvracanie, laxatíva, hladovky, cvičenie). Váha má mimoriadny význam pri sebahodnotení. Pri záchvatoch prejedania, kedy nas sebou človek stráca kontrolu, ide o konzumáciu tisícok kalórií vo veľmi krátkom čase, doplnené pocitom hanby, úzkosťou a výčitkami. Chorí si častokrát nakupujú veľké množstvá potravín a robia si zásoby. Myšlienky na jedlo, prejedenie a zvracanie postupom času pribúdajú a môžu sa stať jedinou náplňou života. 

Jedná sa o poruchu a nie životný štýl.

Liečba

PPP si vyžadujú dlhodobý prístup, keďže priemerná liečba tohto ochorenia sa odhaduje na 7 rokov. (Int J Eat Disord 1997; 22:339 and Eating Disorders, 2000; 8:189). Ak rodič spozoruje, že má dieťa problém, prípadne ak si dieťa/dospelý v skorom štádiu uvedomí, že niečo nie je v poriadku, okamžite treba vyhľadať psychiatra, psychológa a nutričného terapeuta. Liečba môže ambulantne a za pomoci liekov, v prípade ťažkej podvýživy sa odporúča hospitalizácia. Je dôležité kombinovať liečbu psychiatrických príznakov spolu s fyzickými, ako sú depresie, úzkosti, sebapoškodzovanie či samovražedné sklony. Iba vykŕmenie nestačí, pretože za manipuláciou s jedlom sa skrýva množstvo iných potláčaných problémov, ktoré ochorenie spúšťajú a ďalej ho udržujú. Vhodné sú aj svojpomocné programy, ale iba ako doplnok liečby. Kľúčom k uzdraveniu veľakrát nebýva samotná liečba, ale skôr motivácia pacienta.

Najdôležitejšia je motivácia. Pokiaľ pacient nemá motiváciu, liečba je neefektívna. Každý musí spraviť rozhodnutie vyliečiť sa z vlastnej vôle. Za pomoci odborníka, rodiny a priateľov – no nie z donútenia.

MUDr. Martina Paulínyová, PhD.,  Valentína Sedileková, Liga za duševné zdravie, Chuť žiť
WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien