fbpx

Chuť žiť

 

Stopni body shaming a postav sa za seba – prinášame návod, ako sa mu brániť

titulka body shaminug

V spolupráci s českou organizáciou Nevypusť duši sme realizovali dotazníkový prieskum na 165 respondentoch z Českej a na 165 respondentoch zo Slovenskej republiky. Vzorkou boli tínedžeri a tínedžerky zo stredných škôl a prieskum bol zameraný na zisťovanie vnímania ich tela, skúsenosti s manipuláciou s jedlom, schopnosť vyhľadať pomoc a na skúsenosti s body shamingom. Výsledky nám ukázali, že:

👉ako tučné vníma svoje telo 45 % českých a 27 % slovenských opýtaných tínedžerov/iek

👉svoje telo nemá rado 64 % českých a 35 % slovenských respondentov/iek

👉1/4 všetkých respondentov/iek by bola ochotná ohroziť svoje zdravie ak by to zlepšilo vzhľad ich tela

👉body shaming nezažilo iba 8 % českých a 27 % slovenských respondentov/iek

👉92 % všetkých respondentov vníma body shaming negatívne

👉s výrokom “Nekomentuj telá druhých, pretože to ľuďom môže ubližovať. Sa stotožnilo
92 % českých a 88 % slovenských respondentov/iek.

Komentovanie postavy či celkového vzhľadu môže byť pre mladého človeka veľmi zraňujúce, môže viesť k nízkemu sebavedomiu, úzkosti, depresii či poruche príjmu potravy. Preto sme vytvorili video s názornými ukážkami, ako môže body shaming vyzerať v bežnom živote s inšpiráciou na to, ako na nepríjemné komentáre okolia reagovať.

Nezabúdaj, že body shaming je forma šikany, ktorej cieľom je ublížiť ti. Urážlivé komentáre nemusíš
v tichosti trpieť, ak máš silu brániť sa, neváhaj dať stopku body shamingu a POSTAV SA ZA SEBA.

5 tipov ako čeliť body shamingu

Urážlivé komentáre na náš vzhľad môžu vyvolávať pocity nedostatočnosti či myšlienku „Čo je so mnou zle?“ V skutočnosti mnoho ľudí bodyshamuje nevedome a tí, ktorí to robia úmyselne, tým poukazujú skôr na ich vlastné problémy a neistoty. Preto ak sa ocitneš v situácii, kedy bude niekto komentovať tvoj vzhľad, mysli na tieto tipy, ktoré ti pomôžu držať si od nich väčší odstup.

 • Nie je to o tebe​

  Akákoľvek šikana je namierená proti tebe ťa chce zraniť. Ak však človek šikanuje, hovorí to o jeho vnútornom zranení, o jeho vlastných predsudkocha nepochopení teba ako osoby. Nemá zmysel zamýšľať sa nad tými slovami do hĺbky ani si ich brať k srdcu.

 • Niektorí ľudia ani netušia, že bodyshamujú​

  Body shaming je zakorenený v našom podvedomí. Niekedy sa jednoducho stane, že vyslovíme niečo zraňujúce a ani si neuvedomíme, čo tým môžeme spôsobiť. Pokiaľ takéto slová vyjdu z úst niekoho, s kým máš bližší vzťah, neboj sa s ním o tom porozprávať a vyjadriť svoje pocity.

 • Ak sa necítiš na to brániť sa, je to v poriadku​

  Niektorí z nás jednoducho nemajú silu a odvahu sa v tom momente postaviť na svoju obranu. Necíť za to výčitky. Človek, ktorý šikanuje, je rád za akúkoľvek zranenú reakciu z tvojej strany. Niekedy stačí myknúť plecami a nestrácať viac čas.

 • Ak vieš obrániť seba alebo druhých, neboj sa to urobiť​

  Ak si vnútorne dostatočne silná/ý, stojí za to postaviť sa na obranu tých, čo sú šikanovaní – vrátane seba. Nepúšťaj sa do žiadnych slovných, či fyzických potýčok, ale skús páchateľovi vysvetliť, prečo sú jeho slová zraňujúce.

 • Je v poriadku byť nahnevaný

  Predovšetkým od žien sa očakáva, že na nepríjemné komentáre a urážky budú reagovať s pokorou. Body shaming je zraňujúci a máme právo hnevať sa, neboj sa to vyjadriť. Nemusíš osobu úrážať späť, naopak, využi energiu na to, aby si našla/našiel nové možnosti, ako sa s body shamingom vysporiadať.

Niekedy nás zraňujú naši najbližší

komentare rodičov

Ľudia, ktorí bodyshamujú či nadmerne kritizujú, možu byť aj rodičia. Niekedy si naši najbližší nemusia uvedomiť, že slová, ktoré nám často opakujú môžu byť body shaming či inak zraňujúce. Neboj sa s rodičmi zdieľať svoje pocity, ako ich slová počuješ a čo to v tebe vyvoláva. 

Ak negatívne komentáre okolia nahlodávajú tvoju sebahodnotu, pochybuješ o sebe a začína ťa to ovplyvňovať v bežnom fungovaní, neváhaj nás kontaktovať na bezplatnej a anonymnej linke pomoci
📞 0800 221 080 alebo nám pošli email do našej poradne 📩

BODY SHAMING

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore