1. mája 2018

Pre študentov

Sprav si orientačný test z knihy Františka D. Krcha

 Po výslednom sčítaní bodov by si nemal/a presiahnuť viac ako päť bodov. Ber na vedomie, že jeden test nemusí vždy zodpovedať realite, nefunguje ako spoľahlivá diagnóza a nie je dôvodom na paniku. Ak však vznikne opodstatnená obava, radšej sa čo najskôr poraď s lekárom.

Mám hrôzu z nadváhy aj keď nie som obézna/y (môžem sa tak cítiť)

 

Poruchy príjmu potravy sú častokrát skrytou hrozbou, ktorú nemusia postrehnúť rodičia ani priatelia. Nenechajte hlad mlčať a otvorte ústa. Je dôležité medzi sebou komunikovať. V letáku nájdete podrobné informácie o prejavoch, ktoré môžu pomôcť zachrániť život.

 Čo sú poruchy príjmu potravy?

Poruchy príjmu potravy (PPP) sú veľmi vážnym duševným ochorením. Sú tretím najčastejším zdravotným problémom u dospievajúcich dievčat. Nedaj sa však zmiasť, trpieť nimi môžu aj chalani a dospeláci. Choroba pacienta zmení po fyzickej aj psychickej stránke. Nesmie sa za žiadnych okolností podceňovať, lebo môže mať až smrteľné následky. Najznámejšími typmi týchto porúch sú mentálna anorexia a mentálna bulímia, no zďaleka nie sú jediné.

  • Mentálna anorexiagrayscale photograph of person reaching to its back

Je silným strachom z tučnoty, ktorý sa prevajuje zmenšovaním porcií a vynechávaním niektorých potravín alebo jedál a odmietaním normálnej telesnej hmotnosti. Pacienti mávajú skreslené vnímanie svojho tela, trpia extrémnym strachom z priberania. K chudnutiu používajú redukčné diéty, nadmerné cvičenie, zvracanie i preháňadlá. Jedla sa boja, počítajú kalórie. Ide o poruchu mysle, ktorá sa nedá vyvrátiť logickými argumentmi, krikom či prosbami. Ovplyvňuje správanie a mentalitu pacienta, v popredí je úzkosť a strach. Následkom je, že hmotnosť klesne pod zdravú hranicu, vynechá menštruačný cyklus a vzniká riziko vážnejších zdravotných komplikácií, ktoré sa týkajú všetkých dôležitých orgánov v tele.

  •  Mentálna bulímia

Býva často pokračovaním mentálnej anorexie a prejavuje sa prevažne záchvatmi prejedania a zvracania. Aj pacientka s mentálnou bulímiou túži po štíhlosti a váha má pre jej sebahodnotenie mimoriadny význam. Avšak opakovane po vynechaní jedla podlieha záchvatom prejedania s pocitom straty kontroly. Pri záchvatoch prejedania sa ide u pacienta zväčša o konzumáciu neprimerane veľkého množstva jedla, tisícok kalórií vo veľmi krátkom čase, ktoré v návale výčitiek svedomia následne kompenzuje zvracaním alebo prehnaným cvičením, hladovkou, či zneužívaním preháňadiel. Myšlienky na jedlo, prejedenie a zvracanie postupom času pribúdajú a môžu sa stať jedinou náplňou života.

  1. Chcel/a by som sa stravovať zdravšie/schudnúť. Mám nábeh na PPP?

Pokiaľ si v období dospievania a nemáš normálnu váhu (podľa tabuliek a výpočtov pre tvoj vek a výšku) venuj tomu pozornosť. Spýtaj sa sám seba koľko času ti zaberajú otázky ohľadom svojho výzoru. Zasahuje ti to do vzťahov alebo záľub? Rušíš aktivity, ktoré si mala rada alebo mal rád? Pokiaľ sa tvoja myseľ točí najmä okolo chudnutia, tvoja nálada je často na bode mrazu a s jedlom máš problém, môže to byť začiatok poruchy príjmu potravy a mal/a by si vyhľadať pomoc. Aj keď máš ľahšiu alebo vážnejšiu nadváhu a mal/a by si schudnúť, vždy sa poraď s odborníkom, niečo si o tom naštuduj, vyhľadaj špecialistu pre výživu. NECHUDNI SÁM/SAMA! Diéty môžu byť počas dospievania, ale aj neskôr,nebezpečné a môžu mať trvalé následky na tvoje zdravie.

  1. Myslím si, že PPP sú iba módny trendwoman standing at highway

Ubezpečujem ťa, že poruchy príjmu potravy sú vážne ochorenie, ktoré ohrozuje život pacienta, nie životný štýl. Pacienti mávajú narušené myslenie, ich život ovláda strach, úzkosť a sebaobviňovanie. Môžu trpieť depresiami, až sebadeštruktívnym správaním. Negatívne vnímajú vlastné telo a znižovaním kalorického príjmu, čo sa stáva ich životnou náplňou, si dokážu spôsobiť vážne zdravotné komplikácie. Pacienti netrpia poruchami príjmu potravy, aby zaujali, práve naopak – je to výsledok reálnej choroby, s ktorou sa trápia zväčša sami a v tichosti.

  1. Diéta je predsa zdravá, prečo by som teda nemohol/a diétovať aj ja?

Spontánne experimentovanie s diétami, či cieleným chudnutím sa často zvykne zvrtnúť na PPP. Nielenže to môže skĺznuť do anorexie alebo bulímie, no môžeš si spôsobiť rôzne metabolické poruchy, prípadne zvýšiť riziko nadváhy, až obezity. Tvoje telo sa vyvíja a potrebuje všetky živiny a dostatok kalórií (dospievajúci približne 2500 kcal denne). Rizikom je aj to, že si ublížiš psychicky. Samodiéty vplývajú na tvoj pocit spokojnosti a nespokojnosti so sebou samým a môžu ti spôsobiť ťažké depresie. Výsledkom snahy o sebazdokonalenie je potom presný opak. Pocity sebaopovrhovania a nekonečné trápenie. Preto pri akomkoľvek type diéty alebo nabehnutia na režim cvičenia je najlepšie radiť sa s odborníkom, lekárom alebo trénerom.

woman reading book

  1. Kamarát/ka by sa mi určite zverila keby mala problém s PPP

To, žiaľ, nemusí byť pravda. Predstav si niekoho, kto má nejakú vadu na tele, napríklad vyrážku. Veľa ľudí si to radšej nechá pre seba a nebude s tým strašiť spolužiakov. Preto aj ľudia s PPP svoje ochorenie skrývajú a popierajú. Uvedomujú si, že niečo nie je v poriadku. Môžu cítiť strach z toho, čo si pomyslia ostatní a hanbu z toho, že majú takúto slabosť.  Je tu však niekoľko znakov, ktoré si môžeš všimnúť. Mení sa im jedálniček? Vylučujú niektoré potraviny? Sú pri jedle nervózni, rýpu sa v ňom, krájajú si ho na malé kúsky? Porovnávajú sa, aby mali najmenšiu porciu? Ľahko sa cítia prejedení a neustále hovoria o tom, čo zjedli? Sú hyperaktívni, behajú po schodoch, majú neustálu a až nepríjemne nervóznu chuť niečo robiť? Obliekajú sa do voľných alebo naopak, veľmi úzkych šiat? Pozoruješ stratu váhy? Mení sa ich správanie – sú nedotkliví, nervózni, uzatvárajú sa do vlastného sveta? Je im stále zima? Príliš sa zaoberajú telom, váhou či výzorom? Ak je prítomných viacero znakov, určite sa poraď so  psychológom, psychiatrom alebo iným odborníkom. Každopádne, ak odhalíš problém alebo sa ti kamarát/ka zverí, nepanikár. Snaž sa prejaviť pochopenie, nepoučuj, nedramatizuj, nevyvíjaj žiadny tlak. Pamätaj si, že ty nie si lekár, ale priateľ. Radšej kontaktuj školského psychológa alebo rodičov.

  1. Pacientov s PPP viem rozoznať na prvý pohľad

Musím ťa opraviť, ľudia trpiaci PPP majú všetky tvary a veľkosti. Pri začínajúcej anorexii ešte nemusí byť vidieť drastickú podváhu a chorí s bulímiou, či pacienti trpiaci záchvatovým prejedaním môžu mať podváhu, nadváhu, vieš okamžite zaškatuľkovať pri pohľade na zovňajšok a odhadom váhy.

  1. Je to ako pri diéte – stačí sa rozhodnúť, že už PPP mať nebudem a zrazu mi nič nie je

Nie je to celkom tak. Poruchy príjmu potravy vznikajú pomaly a postupne. Najprv sa zmenia postoje k vlastnému telu, k jedlu, mení sa myseľ, citové prežívanie a nakoniec aj správanie v oblasti stravovania. Porucha príjmu potravy väčšinou zakrýva alebo je riešením celkom iného problému, ktorý pacient/ka nevie sama riešiť alebo vzniká, ako odpoveď na situáciu, s ktorou si nevie rady. Stáva sa súčasťou a istotou jeho/jej života, inak povedané trvalým návykom. Zmeniť tento spôsob života vyžaduje odhodlanie, odvahu a motiváciu. Väčšinou sa pacientka nezaobíde bez podpory najbližších a odborného vedenia. Ideálne je, keď je pod dohľadom pediatra, pravidelne navštevuje psychiatra a má aj svojho psychológa alebo psychoterapeuta. Pri poruchách príjmu potravy je dôležitým faktorom čas. Čím v mladšom veku ochorenie vzniká, tým väčšie je riziko zdravotných následkov. Preto je dôležité, aby komplexná a cielená liečba začala čím skôr.

  1. Tým že budem zvracať dosiahnem štíhlosť

Blbosť! Veľa ľudí s bulímou má priemernú, prípadne nadmernú hmotnosť, práve kvôli tomu, že až polovica z toho, čo zjedia počas záchvatu, zostáva v tele aj po zvracaní. Preháňadlá zasahujú hrubé črevo, zatiaľ čo väčšina kalórií sa vstrebáva v tenkom čreve. Zapamätaj si, že vyprázdňovanie nespôsobuje stratu hmotnosti. Naopak, opakované prejedanie a následné zvracanie majú dopad na nárast váhy, lebo vplývajú na rýchlosť metabolizmu.

  1. PPP sú len o jedle a diétach

Tejto dogme verí veľa ľudí, no pravou je, že PPP sú predovšetkým chorobou duše, mysle a následne tela. Sú súčasťou väčšieho balíka trápení. Spôsobujú depresie, stavy úzkosti, zmenu zmýšľania a správania, ale môže to byť aj naopak a spomenuté problémy PPP vyvolajú. Súvisí to s tým, ako vo svojom živote zvládaš stres, strach, tlak, ako sa vyrovnáš s náročnými životnými situáciami. Jedlo a šialené diéty sú len vonkajším znakom a prejavom hlbšie zakoreneného problému.person standing on white digital bathroom scale

Autori:

MUDr. Ján Šuba, MUDr. Martina Paulínyová, PhD., Liga za duševné zdravie, Chuť žiť

WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien