Cesta k uzdraveniu z poruchy príjmu potravy môže byť, zdĺhavá, náročná a miestami osamelá. Vnímame, že okrem odbornej pomoci je potrebná aj ľudská podpora, motivácia, nádej a zdieľanie spoločnej skúsenosti s chorobou s človekom, ktorý si tým taktiež prešiel. Preto sme do našich programov pomoci zaradili peer konzultantov, ktorí sú veľmi prínosným doplnením v liečbe, nakoľko ich rôznorodé príbehy a skúsenosti sú dôkazom, že z PPP je možné sa uzdraviť. A práve Zuzka Čižmárová patrí medzi naše peer konzultantky, v tomto článku by sme vám radi Zuzku predstavili a priblížili jej prácu.
V článku sa dočítate:
- čo je peer podrobný program?
- čo definuje peer konzultanta?
- rozhovor s peer konzultantkou Zuzkou
Čo je peer podporný program?
Peer podpora, často nazývaná aj rovesnícka podpora, je poskytovaná osobou, ktorá má vlastnú skúsenosti s liečbou porúch príjmu potravy a dnes môže povedať, že je zotavená. Peer využíva svoje vlastné skúsenosti s procesom uzdravenia či čerpania odbornej pomoci na podporu ďalších klientov a na posilnenie ich motivácie k liečbe. Taktiež šíri nádej, že aj napriek možným obmedzeniam spôsobeným duševným ochorením je možné viesť spokojný a plnohodnotný život.
Čo definuje peer konzultanta?
Skúsenosť s liečbou: Peer má skúsenosť nielen s ochorením, ale aj jeho liečbou. Rozpráva svoj skutočný príbeh zvládania svojich ťažkostí, pričom sa nesnaží strašiť, ale ani vyvolávať akúsi “senzáciu” alebo cez popisovanie nekončiaceho utrpenia.
Práca v odbornom tíme: Peer je expertom na svoju skúsenosť, ale v rámci svojej pozície nemá kompetencie na vykonávanie diagnostiky, psychologického a nutričného poradenstva, ani na výkon samostatnej profesijnej praxe. Peer konzultant však môže pracovať pod záštitou organizácie či poradenského alebo zdravotníckeho zariadenia ako súčasť tímu odborníkov, kde je veľkým prínosom.
Pracovná náplň: Peer pracuje s klientmi individuálne, môže aj skupinovo. Poskytuje pomáhajúci rozhovor, zdieľa svoju skúsenosť, môže sa okrem priamej podpory podieľať aj na preventívnych a osvetových aktivitách.
Špecifické vzdelanie: Na prácu peera nestačí “iba” vlastná skúsenosť, ale rovesnícky konzultant potrebuje aj prípravu a nástroje na to, ako pracovať. Rôzne organizácie pracujúce s peermi zabezpečujú vlastné výcviky a školenia, ktoré peerov naučia pracovať so svojím príbehom a pracovať bezpečne pre seba aj pre klientov.
Nositelia nádeje: Peeri sú živým dôkazom, že je možné žiť plnohodnotný a kvalitný život, aj keď máme psychicé ťažkosti. Dokážu byť silnou pozitívnou motiváciou aj v náročných momentoch liečby a sú veľkou oporou aj pre odborný tím, kde prinášajú nové pohľady na prežívanie a potreby klienta.
Zuzka Čižmárová sa v minulosti vyliečila z mentálnej anorexie a momentálne je aktívnou peer konzultantkou v Chuť žiť. Svoj život v udravení popisuje slovami:
„Ráno sa už nebudím s myšlienkami čo budem dnes jesť a ako budem dnes cvičiť. Chodím do kina, na oslavy, na dovolenky a užívam si tieto momenty plným dúškom. Samú seba poznám lepšie ako kedykoľvek predtým. Opäť sa usmievam a rozveseľujem svoje okolie. Baví ma tancovať, ochutnávať nové jedlá, počúvať novú hudbu ale aj sa napríklad hnevať a plakať keď cítim, že to tak potrebujem. Môj život patrí mne a ja si užívam slobodu, ktorú som nadobudla liečbou.“
Celý príbeh Zuzky od choroby k uzdraveniu si môžete pozrieť bezplatne na našej PPPomáhajúcej platforme.
Ahoj Zuzka, na pozícii peer konzultantky v Chuť žiť pracuješ už nejaký čas. Akým výzvam si čelila, keď si s touto prácou začala?
Asi tak ako aj každá práca, vstúpila som do niečoho nového, na čo som si musela zvyknúť. Tentokrát však o to viac, že som prišla do práce, kde sa riešia ľudské životy, ktoré sú veľmi krehké. Chcelo to väčší rešpekt, odvahu a úctu k tejto práci.
Dotýkajú sa ťa osobne prípady klientov, ktorí si prechádzajú podobnými ťažkosťami, ktoré si zažila aj ty sama? Ak áno, ako sa vyrovnávaš s pocitmi, ktoré v tebe tieto situácie vyvolávajú?
Určite ich vnímam a záleží mi na mojich klientoch a ich osobných príbehoch. Avšak nemyslím si, že by sa ma dotýkali v negatívnom slova zmysle. Snažím sa byť skôr tá, čo vníma a hľadá svetlé stránky na kohokoľvek príbehu, nezabúdajúc na tú ťažkú časť. Ak ma aj niečo konkrétne ťaží, mám okolo seba skvelé kolegyne, ktorým sa môžem bezpečne zdôveriť či vypýtať si radu.
Ako sa tvoja práca ako peer konzultantka líši od práce odborníkov v tíme?
Moja práca je založená na mojej vlastnej skúsenosti, a teda to je v podstate hlavný zdroj mojich vedomostí. Narozdiel od mojich kolegýň, ktoré sa opierajú o svoju odbornosť, ja som skôr odborník na moju skúsenosť. Zároveň peer dokáže odovzdať klientovi pochopenie, ktoré mu nedokáže zaručiť žiadne odborné vzdelanie ani výcvik. Je to jedinečná práca, ktorá sa skvele dopĺňa s odbornosťou mojich kolegýň.
Ako sa snažíš udržať rovnováhu medzi poskytovaním podpory klientom a starostlivosťou o vlastnú duševnú pohodu?
Tak ako aj klienti aj ja sama chodím na terapiu, ktorá mi napomáha udržiavať aj môj osobný život v rovnováhe spolu s tým pracovným. Okrem iného aj vďaka liečbe z PPP som sa naučila niekoľko nástrojov, ako udrživať pre mňa dôležitý balans v rôznych sférach života. Taktiež je pre mňa dôležitá psychohygiena, napríklad vo forme športu, stretávania sa s priateľmi či obyčajným oddychom niekde doma pri telke.
ZAUJAL VÁS TENTO OBSAH?
Získajte viac praktických informácií, ktoré pomôžu vám alebo vašim blízkym znovu nájsť chuť žiť.
Ďakujeme za registráciu!
Úspešne ste sa pripojili k nášmu zoznamu odberateľov.
Čo vnímaš ako svoj najväčší “peerovský” úspech?
Každý jeden klient, ktorý povie, že sa cíti lepšie, je pre mňa ten najväčší pracovný úspech. Do tejto práce som išla presne s tou myšlienkou, že ak by môj príbeh mohol aj len trochu pomôcť jednej, jedinej osobe, celé mi to dáva zmysel. Pomôcť, nielen sa cítitť lepšie, ale aj napríklad len uvedomiť si, že má problém, vyhľadať pomoc alebo naopak všimnúť si u niekoho iného, že sa s tým môže trápiť. To je pre mňa tá najväčšia výhra.
Ako sa tvoja perspektíva na život zmenila od čias tvojej poruchy príjmu potravy až po dnes?
Veľmi rada hovorím, že aj keď mi choroba možno veľa vzala, liečba mi dala oveľa viac. Dala mi možnosť prihliadať na môj život inak. Dala mi možnosť zaoberať sa vlastne tým, ako mi je a ak nie dobre, tak mi dala možnosť riešiť to. Moje vzťahy sú to o kvalitnejšie, keď do nich dokážem vložiť aspekt môjho duševného zdravia, ale aj zdravia toho druhého. Môj život je plnší, bohatší a slobodnejší. Vo všetkých svojich aspektoch.
Pôsobíš aj ako lektorka našich prevenčných workshopov, ktoré sme vytvorili v rámci programu PPPrevencia. Aký je to pocit zdieľať svoj príbeh pred skupinou mladých dievčat a chlapcov?
Je to veľmi zaujímavý pocit pretože sa mi niekedy stava, že sa žiaci s niečim z toho stotožnia a zdoveria sa mi že to prežívajú rovnako. Je to mily pocit ukázať im, že na to čo sa im deje nemusia byt sami a že je možnosť vyhľadať pomoc. 🙂
Čo by si odkázala ľuďom, ktorí uvažujú o tom, že by sa stali peer konzultantmi?
Že je veľmi dôležité zvážiť, či sa cítite dostatočne odpútaný od svojej choroby no zároveň dostatočne napojený na svoj príbeh na to, aby ste vedeli vďaka nemu pomáhať iným. Ak to však takto máte, určite neváhajte a choďte do toho. Je to tá najkrajšia práca akú môžete robiť. ☺
V Chuť žiť veríme, že každý má nádej na uzdravenie, ak sa nachádzate v situácii, kedy premýšľate nad vyhľadaním pomoci, sme tu pre vás na našej linke 📞 0800 221 080 alebo poradni 📩 , kde vám s radosťou poradíme, čo robiť a ako pokračovať. A v prípade, že nad odbornou pomocou váhate či hľadáte motiváciu, pozrite si skutočné príbehy uzdravenia na webinare.chutzit.sk .
Tento článok bol napísaný v rámci aktivity projektu „PPPrevencia“ s číslom: 2022-3-SK02-KA210-YOU-000095111 podporeného programom Erasmus+.
Internet a sociálne siete sú miesto, ktoré na nás vyvíja veľký tlak. Uvedomujem si ich silu a namiesto zvyšovania tlaku na výkon a výzor som sa rozhodla použiť ju na šírenie well-beingu. Verím, že byť milý a nápomocný pre ľudí je to, čo dnešná doba potrebuje. Myšlienku WELL-BEING alebo životnú pohodu posúvam ďalej formou online marketingu a PR aktivít. Riadim sa heslom: „being kind is cool.”