My v Chuť žiť, rovnako ako aj naši prietelia v organizácii Nevypusť duši sa venujeme edukácii a prevencii v témach duševného zdravia, vrátane porúch príjmu potravy. Rozhodli sme sa preto spojiť sily a prichádzame s projektom PPPrevencia, v rámci ktorého pracujeme na tvorbe prevenčných workshopov pre základné a stredné školy. Za Chuť žiť sa na projekte podieľa tím ľudí vrátane:
V rámci projektu nás čakajú 4 spoločné aktivity:
Učme sa navzájom!
Svoje know-how si vymeníme na praktických školeniach, ktoré si navzájom pripravíme pre členov našich tímov. Chceme spolu zdieľať cenné skúsenosti, ktoré budeme môcť využiť v praxi.
- povieme si, ako komunikovať s mládežou, ktorá je ohrozená sociálnymi javmi v spoločnosti (napr. riziká internetu)
- predstavíme si metódy moderných prístupov k prevencii a prvky neformálneho vzdelávania
- výmeníme si skúsenosti a informácie o stave prevencie a pomoci ľuďom s duševným ochorením v na Slovensku a v Čechách
- naučíme sa, ako pracovať s témou porúch príjmu potravy,
- povieme si, ako interaktívne, kvalitne a efektívne šíriť prevenciu a pracovať s mladými ľuďmi na základných a stredných školách
Skrátka, budeme sa učiť, inšpirovať a dáme hlavy dokopy, aby sme vám mohli prinášať čo najviac kvalitnej osvety a prevencie v oblasti duševného zdravia.
Školy volajú po PPPrevencii
Vysoký dopyt škôl po nových formátoch prevencie porúch príjmu potravy chceme naplniť niekoľkými spôsobmi:
Vytvoríme prevenčné tímy, ktorých úlohou bude v súlade s modernými a bezpečnými princípmi prevencie destigmatizovať duševné ochorenia. Tímy budú tvorené kombináciou mladých ľudí (13 – 19 r.), absolventov alebo študentov magisterského štúdia pomáhajúcich profesií (napr. psychológie, sociálnej práce či nutričnej terapie alebo výživy ľudí) a ľudí s osobnou skúsenosťou s poruchami príjmu potravy.
Základné a stredné školy budú môcť vďaka nášmu programu zlepšiť well-being a duševné zdravie mladých ľudí. Otvoríme témy hmotnosti, diverzity , bodyshamingy a inakosti, vďaka čomu sa v kolektíve bude ľahšie predchádzať či adresovať šikana zameraná na výzor a hmotnosť.
Žiačky a žiaci cez workshopy posilnia svoje mäkké zručnosti, nadobudnú nové vedomosti aj zdravé zvládacie mechanizmy ako ochoreniu predísť, zdravo sa stravovať a hýbať z radosti, a získajú informácie o tom, kde nájsť odbornú pomoc a na koho sa obrátiť.
Opýtajme sa mladých, čo si myslia!
- Aký je pohľad mladých na duševné zdravie po pandémii?
- Aký majú názor na stigmu okolo duševného zdravia, ktorej čelia?
- Aký má na nich vply diétna kultúra?
- Aký je ich životný štýl a wellbeing?
V dotazníkoch sa zameriame na ich vzťah k svojmu telu, stravovaniu, diétam, cvičeniu, bodyshamingu a zmenám hmotnosti, no aj vôľu zdôveriť sa okoliu a možnostih, ako a kde nájsť pomoc a či je pre nich dostupná.
A čo s výsledkami?
Na základe výsledkov pripravíme online kampaň, v rámci ktorej budeme cez krátke videá a bannery destigmatizovať tému duševného zdravia mladých ľudí na SR aj v ČR, a zároveň ich aktivizovať, aby sa nebáli vyhľadať odbornú pomoc.
Chceme totiž, aby sa o potrebách a názoroch mladých ľudí dozvedeli aj rodičia, pracovníci s mládežou, učitelia a školy, pomáhajúci profesionáli a politici.
Hovorme o duševnom zdraví #BezFiltra
Organizujeme druhý ročník podujatia BEZ FILTRA, na ktorom bude 5 mladých ľudí otvorene hovoriť o pálčivých témach duševného zdravia mládeže:
- Ako byť sám sebou v internetovom svete plnom masiek a filtrov?
- Ako nájsť cestu k vlastnému telu, keď mi okolie vraví, ako mám a nemám vyzerať?
- Ako akceptovať samého seba, keď inakosť vyvoláva strach?
Podujatie bude naživot v Bratislave a zabezpečíme aj živé vysielanie na našom Facebooku.
„Spolu s Chuť žit sdílíme společný cíl: podporovat a šířit povědomí o významu prevence a péče o duševní zdraví a předávat všem, kteří se potýkají s poruchou příjmu potravy či duševními obtížemi to, co v daný moment potřebují nejvíce – upřímnou naději. Jsme moc rádi, že můžeme Chuť žiť partnersky pomáhat v tvorbě jejich preventivního programu, a pevně věříme v jeho pozitivní a dlouhodobě udržitelný dopad.
V Nevypusť duši často říkáme, že se nebojíme mluvit o duševním zdraví a ukazujeme, jak o něj pečovat. Podporujeme event #bezfiltra2, protože stejně jako Chuť žiť chceme o duševním zdraví i obtížích mluvit otevřeně, bez filtru a jistými kroky tak směřovat k normalizaci těchto témat a společnosti, kde se nikdo nebojí říct si o pomoc a ví, kde jí najít.
Říct si o pomoc je často bráno jako projev slabosti. Chceme, aby se tenhle pohled proměnil, aby lidé, kteří se potýkají s poruchou příjmu potravy nebo jinou formou duševních obtíží, věděli, že vyhledat pomoc rozhodně není ostuda, ale odvážný krok na cestě k zotavení.
Lidé se zkušeností by měli být zapojeni do debaty o tématech, která se jich týkají, a do předávání osvěty. Málokdo ví lépe, než oni, jak se různé obtíže projevují a dokážou lidem kolem sebe předat jak vlastní zážitek, tak i naději a tipy pro ty, kteří se potýkají s něčím podobným. My v Nevypusť spolupracujeme s lidmi se zkušeností, kteří objíždí Česko jako lektoři*ky a přijde nám skvělé, že Chuť žiť zaujímá stejný postoj,“ hovorí Barbora Pšenicová, riaditeľka organizácie Nevypust Duši.
Obe organizácie sa spoločne stretli na vzájomných školeniach v Prahe a v Bratislave, kde si zdieľali skúsenosti s tvorbou prevenčných programov.
Aktivita je realizovaná v rámci projektu „PPPrevencia“ s číslom: 2022-3-SK02-KA210-YOU-000095111 podporeného programom Erasmus+.
Som nadšenou ambasádorkou udržateľnosti a projektov, ktoré dokazujú, že empatia a ľudskosť v nás stále sú. Verím, že o dobrých veciach treba hovoriť, a preto som sa rozhodla venovať svoj pracovný čas ich šíreniu. O DOBRE dávam svetu vedieť – formou článkov, sociálnych sietí, obsahového marketingu aj PR. Lebo dobrými skutkami sa nechválime. Dobrými skutkami inšpirujeme.