Užívanie antidepresív je stigmatizované podobne ako psychické poruchy. Medikácia však môže byť užitočnou súčasťou liečby porúch príjmu potravy.
Predpisovanie liekov patrí do kompetencií lekárov, pri liečbe porúch príjmu potravy sú to teda psychiatri. Dokážu v súvislosti s fyzickým aj psychickým stavom človeka vybrať ten najvhodnejší liek, monitorujú priebeh liečby a prípadné nežiaduce účinky. Medikamentózna liečba by nemala stáť sama o sebe – nejedná sa o zázračnú pilulku, ktorá človeka po pár týždňoch uzdraví. Lieky sú skôr podporným doplnkom k psychoterapii, pravidelném stravovaciemu režimu a nutričnému poradenstvu.
Aké typy liekov sa predpisujú?
V súčasnosti neexistuje „liek na mentálnu anorexiu“ či iné poruchy príjmu potravy. v Liečbe tohto ochorenia sa predpisujú antidepresíva, antipsychotiká a anxiolytiká, ktoré majú za cieľ zmierniť závažný psychický stav, narušené kognitívne funkcie či pomôcť zvládať ďalšie poruchy, ktoré sa vyskytujú súbežne s PPP (napríklad obsedantno-kompulzívna porucha). Medikácia tak môže pomôcť so zvládaním úzkostí a výčitiek po jedle, zlepšiť spánok či stabilizovať náladu.
Antidepresíva
Antidepresíva sú lieky, ktoré pomáhajú zmierniť príznaky depresie a úzkosti. Niekedy sa používajú aj na liečbu iných stavov vrátane chronickej bolesti a porúch spánku. Tento typ liekov je potrebné užívať dlhodobo (najmenej pol roka), pričom plný terapeutický účinok lieku sa prejaví až po niekoľkých týždňoch od začiatku liečby (často štyri až osem týždňov). Počas tohto obdobia môžeme pociťovať rôzne príznaky ako nespavosť, návalové potenie atď., ktoré neskôr odznejú.
Nemusí nám však vyhovovať okamžite prvý liek, po ktorom siahneme. Existuje veľké množstvo liekov a niekedy treba chvíľu skúšať, kým nájdeme ten, ktorý nám zafunguje. Pri poruchách príjmu potravy sa najčastejšie predpisujú antidepresíva z kategórií SSRI a SNRI, ktoré fungujú na princípe spätného vychytávania sérotonínu. Antidepresíva nespôsobujú zmenu osobnosti, ani sa na nich človek nestane závislý.
Lieky môžu spôsobiť, že sa budeme cítiť lepšie. Prirodzene nám napadne myšlienka, že keď sme na tom dobre, lieky vysadíme. Pokiaľ sa však medikácia vysadí priskoro, môže sa spolu s tým zhoršiť aj zdravotný stav. Lieky sa preto nemajú vysádzať náhle a bez konzultácie s lekárom. Keď bude zdravotný stav stabilizovaný, je možné lieky postupne vysadiť.
Aká je rola psychiatra v liečbe porúch príjmu potravy? Pozrite si rozhovor s pedopsychiatričkou, MUDr. Ivanou Fusekovou, ktorá zodpovedá na otázky, ktoré zaujímajú každého, kto zvažuje návštevu lekára ľudskej duše.
Antipsychotiká
Termín antipsychotiká vystihuje hlavný očakávaný účinok týchto liekov, ktorým je prinavrátenie realistického (teda nie psychoticky skresleného) vnímania seba a vlastného tela. Antipsychotiká pôsobia hlavne na konkrétny neurotransmiter v mozgu: dopamín. Neurotransmitery sú chemické prenášače v nervovej sústave, ktoré hrajú úlohu pri regulácii nálady, kognície a mnohých iných funkcií, ako je správanie, spánok či pamäť.
Tento typ lieku sa niekedy používa pri liečbe mentálnej anorexie, pričom jeho účinok je štúdiami dobre preskúmaný. Dokáže zmierňovať úzkosť spojenú so stravovaním či trošku „utíšiť“ Hlas porúch príjmu potravy. Môže pozitívne ovplyvniť obnovenie primeranej telesnej hmotnosti, avšak sám o sebe nedokáže spôsobiť rýchle pribratie.
Anxiolytiká
Anxiolytiká, ako sú napríklad Lexaurin, Xanax alebo Neurol, sa predpisujú lekárom len na krátku dobu a v individuálnych prípadoch najmä pri výraznej úzkosti, na liečbu súbežne prítomných úzkostných porúch alebo obsedantno-kompulzívnych príznakov. Pri ich užívaní hrozí riziko vzniku závislostí a preto sa môžu užívať len menších dávkach, opatrne a len na obmedzený čas.
ZAUJAL VÁS TENTO OBSAH?
Získajte viac praktických informácií, ktoré pomôžu vám alebo vašim blízkym znovu nájsť chuť žiť.
Ďakujeme za registráciu!
Úspešne ste sa pripojili k nášmu zoznamu odberateľov.
Čo si z toho odniesť?
Pri liečbe porúch príjmu potravy odborníci používajú medikamentóznu liečbu na zmiernenie symptómov, ktoré negatívne ovplyvňujú psychický aj fyzický stav. Antidepresíva, antipsychotiká ani anxiolytiká človeka sami o sebe neuzdravia, ale dokážu byť pomocníkom v liečbe. Akékoľvek obavy alebo podrobnosti spojené s užívaním je potrebné konzultovať so svojím psychiatrom či psychiatričkou. Poradiť sa môžete aj s našimi odborníčkami cez bezplatnú linku pomoci či e-mailovú poradňu.
Zdroje: NERADILOVÁ BEŇOVÁ, F. – SEDILEKOVÁ, V. – KOUDELOVÁ, K. Usmernenie pre prácu s klientmi s poruchami príjmu potravy. . Bratislava, Slovakia: EDI Slovensko, 2023. K dispozícii online: https://webinare.chutzit.sk/publikacie/
Tento projekt bol podporený z dotácií Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu
v oblasti práce s mládežou, ktoré administruje NIVAM – Národný inštitút vzdelávania a mládeže.