fbpx

Chuť žiť

 

Odváž sa vyhľadať pomoc – prinášame prehľad ako pomôcť sebe a blízkym s PPP

Ak ťa prenasledujú myšlienky na váhu, odváž sa vyhľadať pomoc. Vieme, že tento krok si vyžaduje veľkú vnútornú silu. Preto v našom novom videu nájdeš odkaz 5 dievčat a žien, ktoré si poruchami príjmu potravy prešli a sú príkladom, že práve jeden telefonát na linku môže byť prvým krokom na ceste k uzdraveniu. 

Prečo sa oplatí vyhľadať odbornú pomoc?

Ľudia aj rodiny, kde sa vyskytla porucha príjmu potravy, majú tendenciu riešenie odkladať s vierou, že to zvládnu sami. Možno sa aj ty pýtaš, prečo by si sa mal/a niekomu zdôveriť?

Na našej linke 0800 221 080 a maile nájdeš anonymnú a bezplatnú pomoc pre ľudí s poruchami príjmu potravy a ich blízkych. Očakávať môžeš vypočutie, podporu, pomoc pri zvládnutí náročných situácii v spojitosti s liečbou, ale aj nasmerovanie k dlhodobej odbornej pomoci.  Využiť môžeš, samozrejme, aj naše ďalšie programy pomoci. 

Linka pomoci Chuť žiť

Ako vypozorovať poruchy príjmu potravy?

Na sebe alebo svojich blízkych si všímajte 3 kategórie symptómov:

    • Zmeny stravovania (napr. zmenšenie porcií, vynechávanie potravinových skupín, počítanie kalórií, delenie potravín na „dobré“ a „zlé“, vyhýbanie sa stravovaniu v spoločnosti, miznutie jedla a nadmerné jedenie…)  
    • Zmeny správania a prežívania (napr. izolácia od okolia, strata záujmov, strach z tučnoty a priberania, časté myšlienky na jedlo, nervozita, náladovosť, zmena obliekania, nesústredenosť, tajnostkárstvo…)
    • Fyzické zmeny (napr. úbytok alebo prírastok na váhe, únava, závrate, zimomravosť, vypadávanie vlasov, kruhy pod očami, odrenina na chrbte ruky, opuchy…)

Praviť si tiež môžeš tento orientačný test od odborníka Františka D. Krcha:

Ako upozorniť človeka s PPP na problém?

  • Vytvorte bezpečnú atmosféru

    Nájdite si vhodný čas a bezpečný priestor, kde sa obaja cítite príjemne. Nie je vhodné tému otvárať v situácii, kde sa osoba cíti byť "pod svetlom reflektorov" alebo priamo pri jedení. Ak cítite nervozitu, skúste byť napriek tomu pokojný.

  • Načítajte si informácie

    Než sa k prvému rozhovoru odvážite, načítajte si základné informácie o poruchách príjmu potravy, aby ste človeku, ktorému chcete pomôcť, čo najlepšie rozumeli.

  • Prejavte záujem

    Pýtajte sa. Viac než svoje názory a faktry prinášajte úprimný záujem o to, ako sa človek má, ako sa cíti, či ho niečo v poslednej dobe netrápi. Dávajte najavo, že vám na ňom záleží a chcete tu byť preňho.

  • Buďte nehodnotiaci

    Nevyčítajte a neobviňujte. Namiesto "nevidíš, aký strach mi spôsobuješ?" popisujte svoje pocity. Napríklad "bojím sa o teba". Vyhýbajte sa diagnostikovaniu (napr. "máš mentálnu anorexiu, len o tom nevieš".

  • Vyjadrite obavy

    Nebojte sa autenticky vyjadriť strach o svojho blízkeho. Keď sa o niekoho bojíme, dávame tým najavo, že jeho trépenie vnímame a že nám na ňom záleží.

  • Konkretizujte

    Buďte konkrétny, poukážte na veci, ktoré sa človeku zmenili a ktoré ste si všimli. Zamerajte sa na veci súvisiace so správaním a vnútorným prežívaním. Ak je to možné, vyhnite sa komentovaniu hmotnosti.

  • Motivujte k odbornej pomoci

    Odborná pomoc vedie k tomu, že sa váš blízky bude cítiť lepšie. Podporte ho, že na svoje ťažkosti nie je sám a motivujte ho k vyhľadaniu odbornej pomoci. Ak je to pre vás komfortné, môžete mu ponúknuť, že pomoc vyhľadáte spoločne (napr. zavoláte na linku...).

  • Nečakajte

    Zbytočne nečakajte, kým sa to zlepší. Liečba je najefektívnejšia, keď sa podchytí včas. Zlaté pravidlo platí aj tu - radšej prísť k odborníkovi zbytočne, než neskoro.

  • Nenechajte sa odradiť

    Niekedy môže byť prvá aj druhá reakcia popierajúca a odmietavá. Je dôležité nenechať sa odradiť a po čase otvoriť rozhovor opakovane.

  • Nezabúdajte na seba

    Človek nikdy nie je zodpovedný za to, že u neho prepuklo nejaké ochorenie, ale je zodpovedný za to, či sa chce uzdraviť a aké kroky pre to robí. Ak je človek dospelý a sám za seba zodpovedný, môžeme spraviť len to, že tu preňho budeme, budeme ochotní mu pomôcť, budeme sa zaujímať a ponúkať mu riešenia vedúce k odbornej pomoci. Niektorí ľudia potrebujú viac času, kým sa rozhodnú, je dôležité byť trpezlivý a pamätať na svoje hranice. Nevieme sa vyliečiť za druhého človeka.

Naša bezplatná linka 0800 221 080 a mail je tu nielen pre ľudí, ktorí majú podozrenie na PPP alebo sa z ochorenia aktívne liečia, ale aj pre rodičov a ďalších dôležitých dospelých. Pokiaľ máte vo svojom okolí človeka s PPP a chcete svoj postup s nami odkonzultovať, radi tu budeme pre vás.

Tento projekt bol podporený z dotácií Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu
v oblasti práce s mládežou, ktoré administruje NIVAM – Národný inštitút vzdelávania a mládeže.

chutzit

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore