fbpx

Chuť žiť

 

Odborníčky z Chuť žiť upozorňujú, že diéty zvyšujú riziko vzniku porúch príjmu potravy až 5-krát. V ich liečbe je dôležitá aj pomoc nutričného špecialistu

6. máj je v kalendári známy ako Medzinárodný deň bez diét. Dievčatám a chlapcom, ktorých diéty priviedli až k poruchám príjmu potravy, už druhý rok pomáha znovu jesť bez výčitiek neziskový projekt Chuť žiť v spolupráci s Nadáciou Tesco. 

V roku 1992 sa niekoľko desiatok žien vo Veľkej Británii zišlo oslavovať prvý ročník Dňa bez diét. Spravili si piknik a nálepky s nápisom “Ditch That Diet”. Líderkou tohto stretnutia bola aktivistka za práva žien, Mary Evans Young, ktorá mala skúsenosť s mentálnou anorexiou a dlhé roky bojovala s nízkym sebavedomím a negatívnym body imidžom. Vtedy na pikniku, obkolesená ženami, ktoré frustroval spoločenský tlak na výzor, ešte netušila, že jej iniciatíva sa rozšíri nielen za hranice Anglicka, ale aj do celého sveta. 

Takmer polovica sveta chudne

Až 42% svetovej populácie sa snaží schudnúť, najčastejšie na území Európy a v centrálnej Ázii. Najbežnejšou metódou chudnutia býva práve diétovanie, no úspešnosť diét je z dlhodobého hľadiska veľmi nízka. Viacero štúdií prinieslo závery, že napriek prvotnému úbytku váhy sa participanti do 2 až 5 rokov vrátili na svoju pôvodnú hmotnosť. 

“Diéty nepredstavujú udržateľný spôsob chudnutia ani pre obéznych ľudí. Veľkým rizikom býva tiež diétovanie počas dospievania. Ženy, ktoré diétujú, majú až 5x vyššiu pravdepodobnosť vzniku porúch príjmu potravy (PPP), pri hladovaní je riziko dokonca až 18x vyššie v porovnaní s bežnou populáciou,” upozorňuje MSc Ivana Kachútová, nutričná vedkyňa a vedúca nutričnej poradne Chuť žiť. 

Cesta k zdravému vzťahu k jedlu

Medzinárodný deň bez diét reaguje na neblahý spoločenský trend nárastu nielen obezity, ale aj PPP v spoločnosti. Približne polovica 13-násť až 15-ročných dievčat na Slovensku vykazujú najmenej 2 symptómy PPP. Ak už anorexia alebo bulímia prepukne, je potrebná komplexná odborná pomoc. Nadácia Tesco je už druhým rokom hlavným partnerom programu nutričného poradenstva Chuť žiť. Mimovládna organizácia vďaka tomu dokáže poskytnúť až 30 ľuďom mesačne odbornú pomoc, či už vo forme intenzívneho nutričného programu alebo konzultácií

„Nadácia Tesco dlhodobo podporuje aktivity na zlepšenie života a prináša niečo navyše pre ľudí, komunity aj planétu. Poruchy príjmu potravy sú vážne ochorenie, ktorým trpí čoraz viac ľudí a mnohí z nich potrebujú profesionálnu pomoc. Sme hrdí na možnosť prispieť k ich liečbe a podpore na ceste k zdraviu a lepšiemu životu,“ uviedla správkyňa Nadácie Tesco Katarína Pšenáková.

Nutričné poradenstvo pre ľudí s PPP zahŕňa celkovú edukáciu o výžive a postupné kroky, ktoré vedú k úprave telesnej hmotnosti, k rozširovaniu jedálnička a k zmierneniu strachu z určitých potravín. “Človek sa zároveň učí, čo je preňho potrebná a primeraná porcia, ako si udrží hmotnosť bez prehnanej kontroly a hlavne sa učí dôverovať svojmu telu. Tomu sa venujeme hlavne v posledných fázach nutričného programu. Ako vodítko využívame pocity hladu a sýtosti či techniku vedomého jedenia,” približuje Mgr. Katarína Sivuľková, jedna z nutričných špecialistiek v Chuť žiť. Do nutričného programu je možné zahlásiť sa celoročne cez webstránku www.chutzit.sk.

To, že naše telo vie, čo potrebuje aj bez každodenného preratávania kalórií, je jedným z hlavných odkazov Medzinárodného dňa bez diét. Osláviť ho môže každý človek tak, že svojmu telu dopraje obľúbené jedlo, dostatok odpočinku a pohybovú aktivitu, ktorá mu robí radosť.

Chuť žiť je celoslovenský projekt, ktorý od roku 2019 pomáha ľuďom a rodinám s poruchami príjmu potravy. Poskytuje priamu pomoc, vzdelávanie aj prevenčné aktivity na školách. Kontaktom prvej pomoci je napríklad bezplatná anonymná linka 0800 221 080 a emailová poradňa . Túto tlačovú správu je možné využiť na mediálne účely. 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore