Chuť žiť

 

Projekt Chuť žiť prináša nástroj na zefektívnenie včasného záchytu PPP v lekárskych ambulanciách

prevencia PPP

V Bratislave 25.3.2025: Menej ako 25 % ľudí s poruchami príjmu potravy dostáva odbornú pomoc. Kľúčovú rolu v skríningu zohrávajú lekári, miera záchytu je však nízka. Pomôcť môže nový projekt zameraný na distribúciu informačných materiálov, skríningových nástrojov a školenia.  

Lekárom chýbajú odborné informácie o poruchách príjmu potravy

Osoby s poruchami príjmu potravy navštevujú lekárov častejšie než bežná populácia, napriek tomu je detekcia tohto ochorenia v primárnej starostlivosti nízka, obzvlášť u dospelých pacientov. Štatisticky je diagnostikovaných menej než 1 z 10 ľudí s bulímiou a menej ako polovica osôb s mentálnou anorexiou. Obzvlášť náročné je zachytiť dospelých pacientov a pacientky. 

„Poruchy príjmu potravy sa dobre “maskujú” za somatické ťažkosti. Ľudia s PPP preto navštevujú lekárov s obavami a problémami o svoje fyzické zdravie, avšak nespomínajú a nedávajú to do súvislosti so svojím stravovaním,” približuje Valentína Sedileková, zakladateľka projektu Chuť žiť.

Ďalším dôvodom je aj stigmatizácia porúch príjmu potravy, ktorá pacientov a pacientky odrádza od vyhľadania odbornej pomoci; stereotypizácia ochorenia, ktoré sa vykresľuje ako problém dospievajúcich dievčat; a tiež nedostatok informácií a povedomia o rôznorodých typoch a prejavoch problému.   

informacne materialy

Prispieť k riešeniu má práve spoločná iniciatíva projektu Chuť žiť a spoločnosti Servier Slovensko. „Pre lekárov a lekárky, ktoré v rámci svojej špecializácie môžu prichádzať do kontaktu s poruchami príjmu potravy, sme pripravili brožúry, ktoré obsahujú dôležité informácie o skríningu, diagnostike a manažmente pacientov, spolu s kontaktmi na odbornú pomoc. Spolu s tým sú k dispozícií aj letáky pre pacientov do čakární, ktoré môžu tiež prispieť k včasnému záchytu,” dopĺňa Sedileková.

Materiály budú distribuované do ambulancií všeobecných lekárov, internistov a gastroenterológov po celom Slovensku. Cieľom je zvýšiť povedomie o ochorení medzi lekármi nepsychiatrickej špecializácie, poskytnúť overené skríningové nástroje na včasné odhalenie príznakov, a zvýšiť tak šancu na poskytnutie včasnej intervencie a odporučenie k vyhľadaniu odbornej pomoci.    

Zapojení lekári a lekárky iniciatívu vítajú

Už za prvé dva mesiace roka 2025 bol projekt predstavený viac ako 2000 lekárom a lekárkam v ambulanciách. Materiály distribuujú priamo zamestnanci a zamestnankyne Servier Slovensko, ktorí lekárom problematiku stručne predstavia a priblížia informácie o rôznych rizikových skupinách, ktorých sa PPP môžu dotýkať. Medzi ne patria napríklad aj tehotné ženy, ženy v období klimaktéria alebo s PCOS, športovci, ľudia s intoleranciami a potravinovými alergiami aj osoby s nadváhou a obezitou.    

„Lekári ocenili informácie o projekte, najmä na koho sa pacienti môžu obrátiť v prípade, že to potrebujú. Takisto bolo veľmi dôležité odovzdať edukačné materiály pre lekárov ako aj pre pacientov, keďže aj samotní lekári vnímajú nedostatok informácií o poruchách príjmu potravy. Zároveň naši zamestnanci pomáhajú so šírením osvety aj na školách, ktoré navštevujú ich deti. V týchto aktivitách budeme naďalej pokračovať a pomáhať ľuďom, ktorí to potrebujú,” približuje reakciu lekárov na projekt Zuzana Kroková, HR manažérka Servier Slovensko.

Okrem materiálov, ktoré sú tiež dostupné na bezplatné stiahutie na vzdelávacej PPPlatforme, zahŕňa projekt aj vzdelávacie prednášky vedené odborníčkami z Chuť žiť na seminároch a kongresoch organizovaných spoločnosťou Servier, ktorých sa v Martine a v Košiciach zúčastnilo približne 60 lekárov.  

prevencia PPP

Chuť žiť je celoslovenský projekt, ktorý od roku 2019 pomáha ľuďom a rodinám s poruchami príjmu potravy. Poskytuje priamu pomoc, vzdelávanie aj prevenčné aktivity na školách. Kontaktom prvej pomoci je napríklad bezplatná anonymná linka 0800 221 080 a emailová poradňa . Túto tlačovú správu je možné využiť na mediálne účely. 

logo servier

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore