V súčasnej dobe čelia mladí ľudia bezprecedentným výzvam v oblasti duševného zdravia. Tragická udalosť v Spišskej Starej Vsi, ako aj časté vyhrážky bombovými útokmi na školách, nám pripomínajú, aké kľúčové je venovať pozornosť duševnému zdraviu a prevencii. Práve preto sme pripravili informačný seminár určený riaditeľom a vedeniu škôl, ktorý sa zameria na aktuálne výzvy duševného zdravia žiakov a žiačok, rolu školského psychológa a možnosti prevencie priamo v školskom prostredí.
Seminár poskytne odborný pohľad na aktuálnu situáciu duševného zdravia žiakov a žiačok, podložený najnovšími dátami a skúsenosťami organizácií, ktoré sa dennodenne venujú práci s mládežou. Dozviete sa, aké psychické problémy najčastejšie trápia žiakov a žiačky, akú úlohu zohrávajú školskí psychológovia a aké kroky môže škola podniknúť, aby vytvorila bezpečnejšie a podporujúcejšie prostredie.
Seminár je určený riaditeľom a vedeniu škôl, ktorí chcú lepšie porozumieť aktuálnej situácii v oblasti duševného zdravia žiakov a žiačok a získať praktické nástroje na jeho ochranu a prevenciu v školskom prostredí. Uskutoční sa 13.3.2025 o 10:00 prostredníctvom online platformy Zoom a bude trvať približne 90 minút. Registrácia na seminár je bezplatná, avšak počet miest je limitovaný.
Školenie okrem aktuálnych dát poskytne účastníkom a účastníčkam aj konkrétne praktické tipy a priestor na diskusiu.
Účasťou na našom seminári získate:
- Komplexný pohľad na duševné zdravie mladých ľudí podložený aktuálnymi dátami a skúsenosťami z praxe.
- Priblíženie dôležitosti a úloh školských psychológov pri vytváraní bezpečného a podporujúceho prostredia pre žiakov a žiačky.
- Praktické tipy na efektívne posilnenie práce školského psychológa.
- Praktické nástroje na podporu duševného zdravia a prevenciu, ktoré sa dajú na školách implementovať.
- Predstavenie Komplexného programu prevencie a možností ďalšieho vzdelávania pre školský podporný tím.
Lektorky semináru




Základné informácie a otázky
Informácie o lektorkách
Mgr. Natália Meliš-Čuga
Psychologička a psychoterapeutka, ktorá pracuje s dospievajúcimi a mladými dospelými na súkromnej klinike v Prahe. V organizácii Chuť žiť sa venuje prevencii porúch príjmu potravy, vzdelávaniu odborníkov a peer podpore.
Mgr. Natália Ročkai
Psychologička pôsobiaca v Chuť žiť v oblasti vzdelávania odborníkov. Má skúsenosti z VÚDPaP a ako školská psychologička, kde sa venovala práci so študentmi s intelektovým nadaním.
PaedDr. Zuzana Juráneková, MBA
Odborníčka z IPčko, ktorá sa venuje vplyvu internetu na mladých ľudí. Špecializuje sa na prevenciu a intervenciu v oblasti radikalizácie a internetových fenoménov.
PaedDr. Lucia Košťálová
Predsedníčka Asociácie školskej psychológie, školská psychologička v Dubnici nad Váhom. Aktívne sa venuje témam duševného zdravia mládeže a kariérneho poradenstva.
Pre koho je stretnutie určené?
Seminár je určený vedeniu škôl, ktoré chce získať hlbší prehľad o aktuálnych výzvach v oblasti duševného zdravia žiakov a žiačok a osvojiť si účinné nástroje na jeho podporu a prevenciu v školskom prostredí.
Bude robený záznam?
Informačný seminár bude nahrávaný a zverejnený na našej vzdelávacej PPPlatforme.
Seminár je súčasťou ročného vzdelávacieho projektu Odborníci na dušu, počas ktorého rozširujeme zručnosti a kompetencie začínajúcich školských psychológov predovšetkým v oblasti porúch príjmu potravy.
