2. jún je Svetový deň porúch príjmu potravy. Tento rok si ho projekt Chuť žiť v spolupráci s GymBeam pripomína osvetovou kampaňou, ktorej cieľom je priblížiť športovcom a športovkyniam, kde je hranica medzi zdravým životným štýlom a poruchami príjmu potravy.
Diana sa pripravovala na súťaž v bikini fitness. Celý týždeň sa jej darilo dodržiavať kalorický príjem a poctivo absolvovať všetky tréningy. V piatok večer však prišla domov so škŕkajúcim bruchom a neodolala aspoň drobnej čokoláde. Po nej prišiel na rad balíček čipsov, bábovka, popcorn, cereálie… Diana nedokázala prestať jesť, až kým jej nebolo fyzicky zle. Výčitky, ktoré po tom prišli, boli obrovské. Hneď na druhý deň ráno si išla zabehať a sľúbila si, že od pondelka začína odznova. Dianin plán však stroskotal koncom týždňa, kedy ju zmohol nezastaviteľný hlad a celý záchvat sa opakoval. V slzách a zo zúfalstva nevidela iné riešenie, než ísť na záchod dať to zo seba všetko von.
Rizikové je zameranie na váhu a vzhľad
Dianin príbeh je príkladom, že vznik porúch príjmu potravy (PPP) býva nenápadný, ukrytý za presvedčením o svojej “slabej vôli” alebo o snahe sa zdravo stravovať. V komunite aktívnych športovcov sa PPP vyskytujú dokonca až 3x častejšie než v bežnej populácii. Čím viac je v športe kladený dôraz na hmotnosť či estetiku, tým viac stúpa pravdepodobnosť vzniku ochorenia.
Medzi najrizikovejšie športy patria napríklad vzpieranie, bodybuilding či judo, kde sú športovci delení podľa váhových kategórií, ale aj tanec, gymnastika, fitness, krasokorčuľovanie, plávanie či atletika, kde je kladený dôraz na technické prevedenie či estetickú stránku športu. “Problémom býva aj prostredie výkonnostného športu, ktoré normalizuje chudnutie, vynechávanie potravinových skupín z jedálnička či udržiavanie nízkej hmotnosti na úkor straty menštruácie, a to aj v rámci detských a mládežníckych kategórií,” dodáva nutričná špecialistka, Ing. Tatiana Kyseľová z projektu Chuť žiť, kde odbornú pomoc a podporu pravidelne hľadajú aj mladé atlétky.
Poznáš svoje zdravé limity?
Diéty, výčitky po jedle, nadmerné cvičenie. Narušené stravovanie sa vyskytuje až u 62 % športovkýň a u 33 % športujúcich mužov, pričom na začiatku celého tohto kolobehu môže stáť obyčajná snaha o zlepšenie výkonu. Na to upozorňujú v spoločnej kampani neziskový projekt Chuť žiť a spoločnosť GymBeam. Cieľom kampane s názvom Zdravé limity je priblížiť výkonnostným aj rekreačným športovcom, kde je hranica medzi zdravým životným štýlom a poruchami príjmu potravy.
“Aj obyčajná informácia o tom, že nemať menštruáciu nie je v poriadku, alebo že záchvaty prejedania nie sú vinou slabej vôle, ale (okrem iného) aj nedostatku energie a živín, môže pomôcť človeku v celom procese zastaviť sa a predísť vzniku poruchy príjmu potravy. Som veľmi rada, že sme mohli vďaka tejto kampani šíriť osvetu špecificky medzi tisíckami športujúcich ľudí aj nadšencami fitness sveta, u ktorých je pravdepodobné, že sa tej hranice zdravia a PPP môžu dotknúť,” hovorí Valentína Sedileková, zakladateľka projektu Chuť žiť.
Na webových stránkach a sociálnych sieťach oboch organizácií môže široká verejnosť nájsť informácie o poruchách príjmu potravy, ich prejavoch a dopadoch na fyzické a psychické zdravie, aj o možnostiach, kde nájsť odbornú pomoc. Pokiaľ si ľudia aj na základe kampane uvedomia, že sa ich ťažkosti s PPP potenciálne týkajú, môžu sa obrátiť na bezplatnú linku pomoci 0800 221 080 alebo e-mailovú poradňu . Na fungovanie týchto služieb, vrátane dostupných sedení psychologického poradenstva, venovalo GymBeam aj finančnú podporu vo výške 10 000 eur.
“V GymBeam sme si vedomí, aké dôležité je porozumenie zdravých limitov svojho tela a prevencia porúch príjmu potravy. Preto sme sa rozhodli podporiť túto iniciatívu a formou spolupráce edukovať našich zákazníkov, keďže v športovej komunite je tento problém až 3-krát častejší. Veríme, že informovanosť a podpora, ktorú kampaň Zdravé limity prináša, pomôže mnohým športovcom a športovkyniam rozpoznať a predchádzať týmto závažným problémom,” hovorí Mária Cicmanová, CMO v spoločnosti GymBeam.
Kampaň vrcholí 2.6. Svetovým dňom porúch príjmu potravy. Všetky vyprodukované materiály však budú dlhodobo dostupné na stránke https://chutzit.sk/zdrave-limity/ a sociálnych sieťach oboch organizácií.
ZAUJAL VÁS TENTO OBSAH?
Získajte viac praktických informácií, ktoré pomôžu vám alebo vašim blízkym znovu nájsť chuť žiť.
Ďakujeme za registráciu!
Úspešne ste sa pripojili k nášmu zoznamu odberateľov.
Chuť žiť je celoslovenský projekt, ktorý od roku 2019 pomáha ľuďom a rodinám s poruchami príjmu potravy. Poskytuje priamu pomoc, vzdelávanie aj prevenčné aktivity na školách. Kontaktom prvej pomoci je napríklad bezplatná anonymná linka 0800 221 080 a emailová poradňa . Túto tlačovú správu je možné využiť na mediálne účely.