fbpx

Chuť žiť

 

Podcast Chuť žiť

Vytvorili sme nový Podcast Chuť žiť, v ktorom si rozoberieme poruchy príjmu potravy zo všetkých strán – od tela, stravovania, diagnóz, liečby až po rozhovory s odborníkmi.

#01_Chutzit: Ako zistím, že mám poruchy príjmu potravy?

Musím zjesť len jedno jablko denne. Ešte mi netrčia kosti. Neodpadol som. Necvičím. Nezvraciam. Poruchy príjmu potravy máme zafixované ako súbor stereotypov, ktoré kým nespĺňame, presviedčame sa, že je vlastne všetko v poriadku. 

Realita porúch príjmu potravy je omnoho zložitejšia než nám ju podávajú stereotypy. Ľudia s týmto ochorením mávajú rôzne tvary a veľkosti, môžu hladovať, prejedať sa, alebo jesť dostatočne, len mať z jedla strach, prípadne s ním v rôznych formách manipulovať.

V prvej epizóde Chuť žiť podcastu sa cez rozprávanie Valentíny, ktorá kombinuje osobnú skúsenosť s odbornými poznatkami, pozrieme na to, čo všetko patrí medzi poruchy príjmu potravy, a hlavne ako rozpoznať, či sa aj Teba nejaká z nich priamo týka. 

Ak si sa v tom našiel/našla aj Ty, neváhaj sa nám ozvať na bezplatnú poradňu alebo linku pomoci 0800 221 080.

Táto epizóda vznikla vďaka podpore z dotačnej schémy mestskej časti Bratislava-Staré mesto. Postupne budeme pridávať ďalšie epizódy.

#02_Chutzit: Ako začať liečbu z porúch príjmu potravy?

Pokiaľ sa cítime zle, jediný spôsob, ako tento stav zlepšiť, je začať ho aktívne riešiť.

Rozhodnutie sa však nikdy nerodí ľahko – choroba nám napriek tomu, že veľa berie, aj niečo dáva. A pokiaľ sme už spravili ten krok? Potom sa dostaneme k veľa omieľanej formulke – nebojme sa vyhľadať odbornú pomoc.

V druhej epizóde Podcastu Chuť žiť si povieme viac o Prochaskovom Modele zmeny, ktorý vysvetľuje ako sa v nás rodí rozhodnutie liečiť sa, a pozrieme sa na to, akých odborníkov je dobré pri liečbe vyhľadať a prečo sú vlastne dôležití.

Neváhaj sa nám ozvať na bezplatnú poradňu alebo linku pomoci 0800 221 080.

Táto epizóda vznikla vďaka podpore z dotačnej schémy mestskej časti Bratislava-Staré mesto.

# 03_Chutzit: zmeny hmotnosti, režim a úprimnosť k samému sebe – o čom je naozaj liečba z PPP?

Liečba PPP znie pomerne jednoducho. Odborníci sa dajú dokopy, nastaví sa režim, stabilizuje hmotnosť. Kiež by to bolo také jednoduché.

Pri liečbe z mentálnej anorexie či iných reštriktívnych PPP, kedy často dochádza k podváhe, je pre uzdravenie nevyhnutné pribrať do zdravého rozmedzia telesnej hmotnosti. Priberanie a akceptovanie tohto stavu rozhodne nie je jednoduché, je sprevádzané výčitkami, úzkosťami, a strachom. Pochopenie tohto strachu z priberania je kľúčové pre porozumenie poruchám príjmu potravy ako takým, ktoré úzko súvisia so sebahodnotou.

Okrem strachu s priberania sa pozrieme na liečbu bulímie a záchvatového prejedania a na to, ako nám nastavenie režimu a štruktúra dňa môže v liečbe pomôcť, a dotkneme sa aj prístupu rodiny, ako aj úprimnosti voči samému sebe.

Neváhaj sa nám ozvať na bezplatnú poradňu alebo linku pomoci 0800 221 080.

Táto epizóda vznikla vďaka podpore z dotačnej schémy mestskej časti Bratislava-Staré mesto.

# 04_Chutzit: Anorektička sa môže prejedať a bulimik zvracať nemusí. Prehľad diagnóz na spektre PPP

Poruchy príjmu potravy patria medzi psychické ochorenie s najvyššou úmrtnosťou a postihujú viac ako 70 miliónov ľudí. Ich výskyt v posledných rokoch stúpa. Keď hovoríme o PPP, nemáme namysli iba anorexiu a bulímiu, ktoré sú síce najznámejšie, ale spomedzi všetkých diagnóz patriacich pod PPP majú pomerne nízky výskyt.

Dozviete sa:

  • aké všetky diagnózy sa nachádzajú na spektre PPP
  • ako je možné, že anorektička sa môže prejedať a bulimik zvracať nemusí
  • či je možné v priebehu ochorenia zmeniť diagnózu
  • čo je to Binge Eating Disorder, ARFID, PICA či prežúvacia porucha
  • či je ortorexia oficiálna diagnóza 
  • ktorá diagnóza sa nazýva aj „reverzná anorexia“

Poruchy príjmu potravy sú závažné ochorenie, bez ohľadu na konkrétnu diagnózu. Neváhaj sa nám ozvať na bezplatnú poradňu alebo linku pomoci 0800 221 080.Táto epizóda vznikla vďaka podpore z dotačnej schémy mestskej časti Bratislava-Staré mesto.

#05_Chutzit: O peer konzultantoch s Vavi Sedilekovou

„Nepochopíš človeka, pokiaľ si nechodil v jeho topánkach“, hovorí sa. Pri liečbe duševných ochorení to platí dvojnásobne. K rodine, priateľom a skúseným odborníkom tak prichádza na scénu ďalšia dôležitá postava – peer.“

Poďte si s nami túto záhadnú postavu odhaliť. V dnešnej epizóde sa dozviete:

  • Kto je to peer v kontexte PPP?
  • Prečo je dôležitou postavou na scéne liečby PPP?
  • V čom môže byť pre klienta prínosom?
  • Ako sa líši od priateľa na telefóne?
  • Prečo peer nepracuje sám?
  • Ako funguje tento koncept v Čechách a na Slovensku?

Aj tieto otázky nám zodpovie peer konzultantka Valentína Sedileková, ktorá je zároveň zakladateľkou projektu Chuť žiť.

Poruchy príjmu potravy sú závažné ochorenie bez ohľadu na konkrétnu diagnózu. Pokiaľ cítite, že sa týkajú vás alebo vášho blízkeho, neváhajte sa nám ozvať na bezplatnú anonymnú poradňu alebo anonymnú linku pomoci 0800 221 080.

Táto epizóda vznikla vďaka podpore Európskej komisie z programu Erasmus+.

#05_Chutzit: Mentálna anorexia

Medicínsky ju prvýkrát popísal britský lekár Richard Morton už v roku 1689, oficiálne uznaná ako choroba však bola až v 19. storočí. Považuje sa za chorobu žien, no trpia ňou aj muži. Vzniká okolo nej množstvo ďalších mýtov a jej vznik často podporuje mediálny tlak okolo „ideálu štíhlosti“. Dnes sa venujeme téme mentálna anorexia. Povieme si:

  • čo je pre ňu typické
  • aký je rozdiel medzi mentálnou anorexiou a nechutenstvom
  • aké má mentálna anorexia príznaky
  • a či sa z nej dá vyliečiť

Budeme však hovoriť aj o tom:

  • ako začína
  • či za jej vznik môžu rodičia
  • ako súvisí s anorexiou trauma
  • a ako na nás vplýva spoločnosť

  • Poruchy príjmu potravy sú závažné ochorenie bez ohľadu na konkrétnu diagnózu. Pokiaľ cítite, že sa týkajú vás alebo vášho blízkeho, neváhajte sa nám ozvať na bezplatnú anonymnú poradňu alebo anonymnú linku pomoci 0800 221 080.

Táto epizóda vznikla vďaka podpore Európskej komisie z programu Erasmus+.

Návrat hore