Podporné poradenstvo pre rodičov
Rodičia, partneri a blízki tých, ktorí si prechádzajú PPP, čelia stresu, tlaku, bezmocnosti aj emocionálnemu vyčerpaniu. Sme presvedčení, že by v tomto procese nemali byť sami. Program podporného poradenstva je preto určený práve nim a zahŕňa širokú škálu sprevádzania, psychoedukácie aj nácvik konkrétnych nástrojov. Tie môžu rodičom, partnerom a blízkym zlepšiť porozumenie ochoreniu a efektívnejšie pomôcť nielen svojim blízkym, ale aj samým sebe.
Priestor pre seba
Porucha príjmu potravy ovplyvňuje nielen človeka, ale aj jeho rodinu a blízkych. Vytvárame priestor, aby v tom neboli sami a dokázali sa postarať aj sami o seba.
Pravidelnosť
V rámci programu je možné čerpať
12 stretnutí vo frekvencii najviac
1x mesačne.
Osobne aj online
Stretnutia je možné mať osobne v priestorch centra v Bratislave alebo online cez platformu Google Meets.
Komplexná pomoc
Keď sa rodič a rodinný príslušník dokáže postarať sám o seba, môže efektívnejšie pomôcť aj svojím blízkym v liečbe PPP.
Základné informácie
Podporné stretnutia sú vhodné pre rodičov, partnera/partnerku a blízkych tých ľudí, ktorí sa liečia z porúch príjmu potravy (PPP). Nie je potrebné, aby osoba s PPP navštevovala naše programy pomoci. Stretnutia slúžia na dlhodobú podporu rodinných príslušníkov počas liečby – pre jednorazovú formu stretnutí je potrebné použiť konzultácie.
Naše psychologičky aktívne pracujú s rodinnými príslušníkmi a chápu, aké pocity a potreby rodičov/partnerov bývajú počas liečby porúch príjmu potravy nenaplnené. Pri práci využívajú rôznorodé psychoterapeutické a poradenské výcviky, ktoré integratívne kombinujú a prepájajú s poznatkami a prístupmi liečby PPP.
Stretnutia sú zamerané na podporu počas liečby, nenahrádzajú individuálnu psychoterapeutickú pomoc. Obsahujú napríklad nasledovné témy:
- Psychoedukácia o poruchách príjmu potravy (PPP)
- Emocionálna podpora pre rodiča/partnera (spôsoby ventilácie, aby sa vyhol vyčerpaniu a mohol byť pre dieťa/partnera efektívnou podporou)
- Komunikácia s dieťaťom/partnerom s PPP a podpora emocionálnej stability dieťaťa/partnera
- Stratégie riešenia konfliktov (konflikty pri jedle/nastavovanie hraníc, zvládanie náročných situácií…)
- Podpora liečebného procesu
- Rola rodinného prostredia
- Prevencia relapsu dieťaťa/partnera s PPP
Poradenstvo je možné absolvovať osobne v našom centre v Bratislave alebo online. Frekvencia stretnutí je maximálne 1x mesačne. Termín si dohadujete s odborníčkou podľa svojej potreby.
Na poradenstvo sa môžete registrovať cez formulár na tejto webstránke. Po jeho odoslaní budete zaradený do poradovníka a budeme vás kontaktovať hneď ako sa nám uvoľnia kapacity.
V prípade, že pochádzate zo socio-ekonomicky znevýhodneného prostredia alebo čelíte vysokej finančnej záťaži a nie je vo vašich možnostiach si náklady na odbornú pomoc hradiť v plnej výške, môžete sa poradenstva zúčastniť s podporou nášho občianskeho združenia. Služba je vtedy časovo obmedzená na 12 stretnutí počas 1 roka. Čakacia doba závisí od aktuálne dostupných finančných prostriedkov nášho občianskeho združenia. V prípade akýchkoľvek otázok sa môžete obrátiť na koordinátorku na e-maily .
V Chuť žiť veríme, že každý má nádej uzdraviť sa z PPP a skrz liečbu zvýšiť kvalitu svojho života. Uzdravenie z PPP vnímame ako pre každého človeka individuálny a jedinečný proces, kedy nadobúda nástroje a schopnosti ako zvládať nástrahy a obmedzenia vyplývajúce z ochorenia. Cez liečbu sa jeho život stáva od ochorenia slobodnejší, kvalitnejší a dostáva sa do kontaktu so samým sebou. Ku klientom pristupujeme tak, aby to bolo pravdivé, láskavé a užitočné.
Láskavosť vnímame ako základ pre vytváranie bezpečného a podporného terapeutického vzťahu. Ku klientovi pristupujeme s úctou a rešpektom voči jeho potrebám a autonómii v rozhodovaní za svoj život a zdravie, s úprimným záujmom porozumieť a pomôcť. Vnímame jeho silné stránky, zdroje a kompetencie a posilňujeme ich. Komunikujeme úprimne, ale láskavo.
Pravdivosť je pre nás kľúčová pri poskytovaní informácií vychádzajúcich z vedeckých poznatkov, edukácie aj pri nastavovaní realistických očakávaní a cieľov v spolupráci. V prípade, ak si psychický či fyzický stav klienta za účelom ochrany života a zdravia vyžaduje intenzívnu starostlivosť (tzv. inpatient care), nasmerujeme klienta k návšteve denného stacionára, k hospitalizácii či k inej forme terapie, ktorá je pre jeho stav objektívne potrebná či nevyhnutná.
Užitočnosť dáva spolupráci zmysel. Spolupracujeme s klientom tak, aby viedli jednotlivé kroky k reálnym zmenám a ku skvalitneniu jeho života. Klienta dopredu informujeme o podmienkach, pravidlách a časovom rámci spolupráce, pričom si zadefinujeme jasné a merateľné ciele. Aktívne sa snažíme o multidisciplinaritu, teda spoluprácu medzi odborníkmi z rôznych profesií v prospech klienta, keďže liečbu PPP robí efektívnou a komplexnou. Zodpovednosť za svoj život, zdravie aj rozhodnutia prenechávame vždy klientovi, podporujeme ho v rozvoji svojich vlastných zdrojov, sebadôvery, znalostí a kompetencií tak, aby nás v budúcnosti nepotreboval.
Naše odborníčky
Mgr. Sophia Lukačková
Vyštudovala jednoodborovú psychológiu na FiF UK v Bratislave. V minulosti pracovala ako konzultantka na Linke detskej istoty, a tiež ako terapeutka pre deti s poruchou autistického spektra. V súčasnosti sa venuje problematike porúch príjmu potravy na špecializovanej Linke pomoci Chuť žiť. Okrem dištančného poradenstva sa v Chuť žiť venuje podporným a edukačným skupinovým aktivitám a poradenstvu pre rodičov, partnerov a rodinných príslušníkov. Je absolventkou výcviku v Terapii prijatia a odhodlania (Acceptance and Commitment Therapy) a frekventantkou výcviku zameraného na Prácu s rodinou a vzťahovú väzbu.
Vyplnením registračného formulára vás zaradíme do poradovníka a hneď ako sa uvoľní miesto vás budeme kontaktovať. Formulár vyplňte, prosím, s diakritikou a len v prípade, že máte vážny záujem. Ak sa potrebujete na čokoľvek opýtať, neváhajte kontaktovať našu koordinátorku na tel. č. 0948 522 532 alebo na maile .