Poruchy príjmu potravy v športe
U športovcov je 3x vyššie riziko rozvoja poruchy príjmu potravy. Čím je v danom športe viac kladený dôraz na hmotnosť, tým riziko aj výskyt ochorenia stúpa.
Najrizikovejšie športy na vývin PPP sú:
- estetické športy: bodybuilding,fitness, atletika, gymnastika, plávanie, korčuľovanie, tanec
- športy s váhovými kategóriami: vzpieranie, veslovanie, bojové umenia
Pri najrizikovejších športoch je odhadovaný výskyt tzv. “disordered eating”, teda nezdravý vzťah k jedlu a rôzne formy manipulácie s jedlom u 62% žien-športovkýň a 33% mužov-športovcov.
Rizikové faktory:
- Individuálne športy sústredené viac na jedinca, než na tím
- Vytrvalostné športy ako sú beh, plávanie, ľahká atletika a podobne
- Nadhodnotená viera v to, že nižšia váha zlepší môj výkon
- Profesionálny aj amatérsky tréning od útleho detstva
- Nízke sebavedomie, problémy v rodine (napr. rodičia, ktorí chcú žiť z úspechov svojho dieťaťa), rodinná anamnéza s poruchami príjmov potravy, chronické chudnutie, pohlavné zneužívanie, nátlak od spolužiakov, či spoločnosti na správnu formu a vzhľad a iné traumatické skúsenosti
- Tréner, ktorý sa sústredí viac na výkon a úspech, než na osobnosť športovca
- Predpokladom pre vznik porúch stravovania u športovkýň je aj sociálne nastavenie vyzdvihujúce chudé tvary, tréma a negatívne sebahodnotenie v rámci atletického úspechu, zakladanie si vlastnej identity výhradne na športových aktivitách („Ak nie som v tomto tíme, tak som nula…“, „Ak necvičím a netrénujem toľko a toľko, budem nikto“ a pod.).
Ženská atletická triáda (The Female Athlete Triad)
1 NEDA Toolkit for Coaches and Trainers, page 3, accessed 2021
2 https://www.nationaleatingdisorders.org/eating-disorders-athletes
Jedná sa o syndróm, ktorý často vidíme u žien venujúcich sa výkonnostnému športu. Zahŕňa symptómy “disordered eating” (manipuláciu s jedlom, reštrikciu, prejedanie atď.), nepravidelnú menštruáciu, prípadne amenoreu, a nízku hustotu kostí, lámavosť a únavové zlomeniny.
Pre trénerov - čo robiť, ak mám podozrenie, že má atlét/atlétka poruchy príjmu potravy?
- neriešte situáciu sami, zahrňte do procesu rodinu
- porozprávajte sa so svojou zverenkyňou/zverencom – buďte citlivý, ale priamo vyjadrite obavy o jej/jeho zdravie
- nevynášajte diagnózy, ale upriamte pozornosť na rôzne symptómy a zmeny, ktoré ste si všimli (napr. zmeny správania, chýbajúca menštruácia, zlomeniny, únava, zhoršenie výkonu, vynechávanie potravinových skupín atď.)
- spoločne so zverenkynou/zverencom a jej/jeho rodinou vyhľadajte pomoc – základné vyšetrenie u všeobecného lekára, psychológa, nutričného špecialistu, prípadne zavolajte na 0800 221 080
- pokiaľ rodič zo začiatku problém popiera, nenechajte sa odradiť
- pokiaľ športovec/športovkyňa liečbu odmieta, zvážte pokračovanie v jej trénovaní – tréningy môžu ohroziť jej zdravie. Upravte tréningový plán, pozastavte prípravu na súťaže. Nepodávajte toto rozhodnutie ako trest, skúste športovca/športovkyňu motivovať tým, že keď sa začne zdravotný stav zlepšovať, k príprave sa vrátite.
- buďte chápavý a motivujúci – pre svojho zverenca/zverenkyňu ste autoritou a dôveruje vám. Podporujte ho/ju v liečbe.
Chcete si byť istejší v problematike PPP? Ak máte záujem o školenie, kliknite sem.