15. októbra 2018

Situácia s PPP

Zatiaľ nepoznáme presné štatistiky uvádzajúce percentuálny podiel ľudí s PPP na Slovensku. Práve preto poukazujeme na tie svetové: prevalencia mentálnej anorexie sa pohybuje okolo 1,2 – 2,2% svetovej populácie, mentálnej bulímie 1 – 3% s.p. a záchvatového prejedania 3% s.p. Zahŕňajúc všetky PPP, štatistiky udávajú, že je nimi postihnutých viac než 70 miliónov ľudí na Zemi. Čísla stále stúpajú.

Ochorenie sa týka najmä dievčat v období dospievania, ale aj chlapcov – 1 z 10 pacientov je práve chlapec. Pri adolescentoch je výskyt na hranici 5%, vek pacientov s diagnostikovanými PPP však klesá pod 10 rokov. Ohrození sú predovšetkým športovci, pri atlétkach sa jedná o číslo 6–45%, pri atlétoch 0 – 19%. Anorexia je duševná porucha s najvyššou úmrtnosťou vôbec. Približne 4 – 20% pacientov s anorexiou zomrú.

Medzi PPP nepatrí iba anorexia a bulímia, ale aj záchvatové prejedanie, ortorexia, bigorexia, pica syndróm, nešpecifické PPP a ďalšie.

NIEKOĽKO ĎALŠÍCH PRÍKLADOV PPP:

  • Ortorexia – prehnaný záujem až nezdravé posadnutie zdravou stravou a zdravým životným štýlom. Chorí si zvyčajne delia potraviny na “dobré” a “zlé” bez udania akéhokoľvek vedeckého dôkazu. Postupne kvôli strachu prestanú jesť aj „dobré“ jedlá a okliešťujú svoj jedálniček na pár vybraných potravín.
  • Bigorexia – posadnutie kultom vlastného tela. Chorí, zvyčajne silovo vypracovaní muži, trpia pocitom, že ich svalstvo nie je dostatočne veľké. Napriek ich telesnej štruktúre si pripadajú malí a slabí, hanbia sa za svoje telo, prehnane vykonávajú fyzickú aktivitu a nastavujú si diéty, ktoré by mali viesť k zvýšeniu podielu svalovej hmoty.
  • Záchvatové prejedanie sa – jedna z najčastejších porúch príjmu potravy. Prejavuje sa absolútnou stratou kontroly nad jedlom, počas ktorej chorý prijme priveľké množstvo kalórii. Po tejto epizóde nasledujú výčitky, stres a pocity viny.
  • Kompulzívne jedenie – neustále prijímanie potravy bez pocitu hladu, kľučkovanie z jednej diéty do druhej, neschopnosť ovládať a riadiť svoje stravovacie návyky.
  • Pica – prijímanie potravy, ktorá nie je charakterizovaná ako jedlo, bez obsahu nutričnej hodnoty, napríklad omietka, vlasy, špina…

Na Slovensku je téma PPP tabu. Ľudia nedisponujú dostatočnými informáciami. Na základe prieskumu, ktorý pre projekt vytvorila prieskumná agentúra 2muse, tretina Slovákov nevie, že by pacientom s PPP mali odporučiť lekársku pomoc; tretina si myslí, že anorexia je len módny výstrelok, štvrtina tvrdí, že PPP sa týkajú len mladých dievčat a takmer polovica nevie, že PPP môžu končiť smrťou. Veria mýtom a trpiaci nemajú chuť ani odvahu dať sa liečiť.

Čo je pre projekt veľmi pozitívna správa, z prieskumu vyšlo, že ľudia žiadajú vedieť viac informácií, boli by radi, keby vznikla kampaň a mladí ľudia by prijali workshopy na školách, ktoré by viedol človek, čo si PPP prešiel.

Liečebný systém PPP na Slovensku je alarmujúci. Pre mladistvých je pre celé Slovensko vyhradených iba 5 lôžok na oddelení detskej psychiatrie na Kramároch v Bratislave. Pre dospelých existuje liečebný ústav v Pezinku, v ktorom sa však liečia aj iné choroby, nielen PPP. Trpiaci majú problém spozorovať príznaky a vyhľadať lekársku pomoc. Psychiatrov je veľmi málo, mnohí psychológovia neprijímajú pacientov s PPP a kontakty na internete sú neaktuálne.

ZDROJE:

Hoek HW, van Hoeken D. Review of the prevalence and in- cidence of eating disorder. Int J Eat Disorder. 2003;34:383–396.

https://www.aedweb.org/learn/resources/fast-facts#5

Crow, S.J., Peterson, C.B., Swanson, S.A., Raymond, N.C., Specker, S., Eckert, E.D., Mitchell, J.E. (2009) Increased mortality in bulimia nervosa and other eating disorders. American Journal of Psychiatry 1661342-1346.

https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/17461391.2012.740504?src=recsys&journalCode=tejs20

http://knihovna.anabell.cz/components/com_jshopping/files/demo_products/manualpropedagogy.pdf

 

WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien