29. mája 2021

World Eating Disorders Action Day 2021

WEDAD 2. júna už šesť rokov spája organizácie z celého sveta, ktoré sa venujú téme porúch príjmu potravy (PPP). Rozhodli sme sa, že túto iniciatívu prvýkrát privedieme aj na Slovensko a budeme v nej po ďalšie roky pokračovať. Tento rok sme chceli tému porúch príjmu potravy priblížiť cez to, čo takmer všetci poznáme – bodyshaming. Súhrn, čo sú to PPP, ako zistím, či sa ma to týka a čo robiť, keď áno, zase nájdete na tejto podstránke.

 

Hlásime sa k cieľom tohto medzinárodného dňa, a preto:

 

 1. Chceme, aby boli pracovníci základnej infraštruktúry, ktorí môžu prísť do styku s ľuďmi s poruchami príjmu potravy (lekári vrátane pediatrov, detských lekárov, zubárov, záchranárov a pedagógov či školských psychológov) edukovaní ako rozpoznať poruchy príjmu potravy a kde nasmerovať pacientov k vhodnej odbornej pomoci.
 2. Chceme, aby bola liečba porúch príjmu potravy dostupná pre všetkých – ako infraštruktúrou, tak aj financiami – a aby sa včasná diagnostika a prevencia ochorenia stali prioritou.
 3. Chceme, aby bola verejnosť oboznámená s problematikou porúch príjmu potravy na základe vedecky podložených faktov a výskumov. Chceme, aby boli informácie o ochorení dostupné a zamerané na destigmatizáciu ochorenia.
 4. Chceme, aby sa na školách deti nevážili na hodinách telesnej výchovy pred ostatnými spolužiakmi, a aby na školách prebiehali programy zamerané na prevenciu porúch príjmu potravy.
 5. Chceme zvýšenie povedomia o rôznorodosti porúch príjmu potravy, keďže toto ochorenie postihuje ľudí po celom svete bez ohľadu na vek, hmotnosť, pohlavie, sexuálnu orientáciu, etnicitu, národnosť alebo socio-ekonomický status.
 6. Chceme aby vznikali komunitné a na rodiny orientované podporné formy liečby a programy, a aby boli dostupné pre ľudí z celého Slovenska.
 7. Chceme, aby boli na školách a univerzitách používané vedecky overené postupy ako pomôcť mladým ľuďom s poruchami príjmu potravy a ich rodinám, zo strany rovesníkov aj učiteľov.
 8. Chceme, aby vláda finančne podporila fungujúce projekty a podporila rozvoj nových programov zameraných na prevenciu, a pomoc a podporu pacientov a rodín s poruchami príjmu potravy.
 9. Chceme, aby Slovenská republika, ako aj Svetová zdravotnícka organizácia, formálne potvrdila 2. Jún ako Svetový deň boja proti poruchám príjmu potravy (World Eating Disorders Action Day).

 

Stiahni si plagáty 9 právd o poruchách príjmu potravy  a 10 krokov vpred

Zapoj sa aj ty

 • Zdieľaj našu kampaň

Zdieľaj naše videá, hovor o body shamingu, upozorňuj na problém porúch príjmu potravy. Šír povedomie o Deviatich pravdách o poruchách príjmu potravy.

 • Aplikuj 10 krokov vpred

Najväčší úspech bude, keď pomôžeš samej sebe. Aplikuj každý z 10 krokov vpred a pokračuj na ceste k uzdraveniu

 • Zdieľaj svoj príbeh

Označ nás na sociálnych sieťach a zdieľaj svoju skúsenosť s body shamingom alebo poruchami príjmu potravy a označ @chutzit , aby sa ľudia dostali k potrebným informáciám, ale aj pomoci.

 • Podpor našu činnosť

Svojou činnosťou nevytvárame žiaden zisk a preto sme závislí od donorov, sponzorov a darcovských príspevkov. Pomáhaj spolu s nami. Každé euro sa ráta.

Live streamy

Počas týždňa 31.5. – 6.6. môžeš vidieť naše videá, zdieľať svoju skúsenosť, veľa sa dozvedieť a šíriť osvetu, a čaká ťa aj niekoľko zaujímavých live-streamov.

 • 1.6. o 18:00 live stream s MUDr. Magdou Frecer na Facebooku – o poruchách príjmu potravy a body shamingu
 • 3.6. o 19:00 live stream s autorkou projektu Som bohyňa Emou Muller na Instagrame – o ženskom sebavedomí, autenticite na sociálnych sieťach a sebaprijatí 
 • 6.6. o 18:30 live stream s trénerkou a odborníčkou na športovú výživu Erikou Zajacovou na Instagrame– o poruchách príjmu potravy v športovom prostredí, výžive a výchove k zdravému vzťahu k jedlu
WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien