Obdobie veľkonočných sviatkov môže byť pre človeka s poruchou príjmu potravy (PPP) náročné. To, čo pre niekoho môže znamenať čas oddychu a stretnutí, môže u iného vyvolávať stres, napätie alebo úzkosť. Pre ľudí, ktorí čelia tomuto ochoreniu, môže byť práve sviatočné obdobie plné výziev – či už ide o zvýšenú prítomnosť jedla, zmeny v dennom režime, alebo aj očakávania zo strany okolia.
Niektoré myšlienky či pocity sa v tomto čase môžu ozývať hlasnejšie než zvyčajne. Aké sú signály, že sa PPP počas sviatkov hlási o slovo?
- Myšlienky na vyhýbanie sa spoločným stretnutiam a návštevám počas sviatkov kvôli strachu z prítomnosti jedla.
- Nutkanie obmedzovať sa v jedle kvôli možnosti, že na návšteve alebo počas stretnutí s rodinou toho zjem viac.
- Nutkanie vykompenzovať prijatú energiu jej výdajom.
- Prežívanie strachu a výčitiek z jedla.
- Neschopnosť dopriať si sladkosti a pochutiny, ktoré sú tradičnou súčasťou veľkonočných sviatkov.

Je úplne v poriadku byť v tom k sebe láskavý. Dovoliť si stanoviť hranice aj voči druhým, ak ti niečo nie je príjemné a nájsť si v tom všetkom bezpečný priestor a čas len pre seba. Jedlo je prirodzenou súčasťou veľkonočných sviatkov – a je v poriadku dopriať si ho viac, než sme možno zvyknutí počas bežného dňa. Pri liečbe porúch príjmu potravy je zároveň úplne prirodzené, že takéto situácie môžu vyvolávať nepríjemné pocity. Preto ti prinášame niekoľko tipov, ktoré ti môžu pomôcť, ak ti je počas sviatkov ťažko:
Priprav sa vopred – skús sa pripraviť na očakávané spoločné sviatočné jedlá – napríklad s rodičmi, partnerom či inými blízkymi. Premysli si dopredu, ktoré chody a jedlá zvládneš jesť, a kde už sú očakávania druhých mimo tvoj komfort. Mať plán ti môže priniesť viac pokoja.
Komentovanie tvojho tela či jedenia? Nemusíš to znášať – ak príbuzní komentujú tvoje telo, jedlo alebo ťa kritizujú či nútia jesť – je úplne v poriadku im pokojne, ale jasne povedať, že ti to nie je príjemné a nepomáha ti to. Máš právo chrániť svoj priestor a zdravie.
- Odreaguj sa činnosťou, ktorú máš rada/rád – môže to byť kreslenie, hudba, obľúbený seriál, film, dobrá kniha či prechádzka. Pokojne si sem doplň čokoľvek, čo máš rada/rád…
- Dopraj si priestor na to, aby si svoje pocity dostal/a von – môžeš si ich zapísať do denníka, maľovať alebo sa zveriť niekomu, komu dôveruješ. Neváhaj sa obrátiť aj na našu mailovú poradňu
👉 , sme tu pre teba. Porozprávaj sa s ľuďmi, s ktorými sa cítiš dobre (môže to byť rozhovor o čomkoľvek, je dôležité mať okolo seba ľudí, s ktorými môžeme byť sami sebou).
Kontaktuj krízovú linku – ak ťa počas sviatkov zaplavia ťaživé pocity, neváhaj sa obrátiť na krízovú linku pomoci ako napr. ipcko.sk – linka funguje nonstop. Na linke Chuť žiť budeme k dispozícii vo štvrtok 17.4., a potom znovu v utorok 22.4..
- Pomôcť môže napríklad aj dychové cvičenie, techniky mindfulness alebo meditácia.
Ak si v liečbe, pokračuj v režime, ktorý máš nastavený. Pravidelné a dostatočné stravovanie je základom. Pôst sa v prípade PPP určite neodporúča – naopak, dôležité je udržiavať pravidelnú stravu.
Veľmi užitočná je psychologická podpora – pomáha pripraviť sa na náročné situácie, ktoré môžu počas sviatkov vzniknúť. Dobré je mať niekoho, o koho sa môžeš oprieť – napríklad rodiča, partnera, alebo aj niekoho zo stacionára, s kým si môžete vopred prebrať fungujúce stratégie. Zároveň je dôležité, aby blízki, ktorí nie sú súčasťou liečby, nezasahovali do správania človeka s PPP – a to najmä formou komentovania výzoru, jedenia či porovnávania.
ZAUJAL VÁS TENTO OBSAH?
Získajte viac praktických informácií, ktoré pomôžu vám alebo vašim blízkym znovu nájsť chuť žiť.
Ďakujeme za registráciu!
Úspešne ste sa pripojili k nášmu zoznamu odberateľov.
Veľmi nápomocné môže byť, ak má človek vo svojom okolí niekoho, kto vie, čím si prechádza. Môže ísť napríklad o rodiča, ale aj partnera v prípade, že ide o dospelú osobu. Na túto bezpečnú osobu sa môže človek obrátiť v prípade, že by sa dialo niečo, kedy by sa cítil nekomfortne. Niekedy pomáha, dohodnúť si s týmto človekom bezpečnú stratégiu.
Táto osoba môže človeka obrániť alebo si napríklad môžu dohodnúť stretnutie mimo rodinného ruchu. Človek pritom nemusí hovoriť, že má poruchu príjmu potravy. Stačí ak povie, že potrebuje byť chvíľu sám, že je toho naňho veľa.
Pre človeka s PPP môže byť obdobie veľkonočných sviatkov naozaj stresujúce a ťažké. Skús byť na seba v týchto dňoch láskavá/ý. Veríme, že tieto tipy ti pomôžu lepšie zvládnuť výzvy, ktoré sviatky môžu priniesť. Prajeme ti láskavé veľkonočné sviatky plné oddychu a úsmevných chvíľ v kruhu tých, ktorých máš najradšej.
