„Skinny Alex,“ ktorá trýznila dievčatá

Prvýkrát sme dostali správu od Hanky, ktorá je jednou z líderiek proana skupiny. V rámci šírenia osvety a pomoci mladým, ktorí sa v takejto skupine ocitnú, je dôležité porozumieť im. Tu je jej krátky príbeh.

                            Unsplash.com

Anorexia mi navrhla, že by sme mohli skúsiť trochu viac. Zhodiť ešte 5kg mi predsa nemôže uškodiť… A tak som jej uverila. Prezradila mi, že ak si založím profil na jednej sieti, pomôže mi to nevzdať sa. Urobila som to. Meno „skinny_alex“ ma sprevádzalo mesiace.

Medzi ďalšími „proanami“ (proana = dievča s anorexiou pozn. red.) som sa cítila skvelo. Každé ráno sme si zaželali veľa šťastia, aby sme dodržali diétu (najčastejšie hladovku) a neskôr sme každá na svoj profil pridali, ako sa nám dnes darilo. Niektoré proany to nezvládli a ostatné ich utešovali, že zajtra to bude určite lepšie. Iné vydržali nejesť celý týždeň, tie boli pre všetky vzorom.

                     Zdroj: Unsplash.com

K takým som patrila aj ja. Vždy som vymýšľala drastické diéty, z ktorých boli dievčatá vysilené a málo z nich sa odhodlalo ísť do toho znovu. Nevadilo mi to. Robila som to pre seba a pre anorexiu. Na každú diétu som si urobila zásobu žuvačiek, aby som cítila nejakú chuť.

Vytvorila som si vlastnú skupinu, pre lepšiu komunikáciu s dievčatami. Skinny Alex, to som ja. Dievča, ktoré navrhovalo dlhé hladovky počas ktorých niekoľkokrát skolabovalo. Dievčatá plakali, že už ďalej nemôžu, ale vždy som im pripomenula ako budú vyzerať, keď to nevzdajú.

A tak sme si písali celé dni a dávali si vzájomné rady. Niektoré dievčatá mali extrémne podváhy. Boli ustráchané z lekárskej prehliadky, ale ako správne „sestričky“ (v našich skupinách sme sa nazývali ana sestričkami) sme to dokázali oklamať.

         Zdroj: Unsplash.com

Bývalé proany nám nahlasovali profily, aby nás vymazali a aby sme s tým prestali. Nikdy ma to neodradilo. Vrátila som sa asi dvadsaťkrát. Vždy s novými diétami, novými obrázkami. Vymieňali sme si fotky extrémne chudých dievčat a tieto fotky sme nazývali thinspo.

Pre mňa sú to skupiny plné bolesti, ale aj lásky a podpory. Sú v nich zničené dievčatá, ktoré sa navzájom zabíjajú v snahe pomôcť si.

Proana stránky sú vážny problém. Ak na nejakú narazíte, pokúste sa ju zablokovať. Odkážte členov na odbornú pomoc. Mladí, ktorí sa z nich snažia dostať, sa môžu obrátiť na IPčko.sk, kde nájdu pomoc. Taktiež nás môžete v prípade núdze kontaktovať na kontakt@chutzit.sk .

 

 

WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien