Situácia s poruchami príjmu potravy sa zhoršuje. Projekt Chuť žiť preto výrazne posilňuje pomoc

Občianske združenie EDI Slovensko od apríla spustilo nové bezplatné programy na pomoc ľuďom s poruchami príjmu potravy a chystá aj podporné skupiny pre rodičov.

 

Zvýšenie emocionálnej úzkosti a miery stresu, zhoršenie prístupu k odbornej pomoci, či narušenie dennej rutiny a sociálnych aktivít. Toto sú najčastejšie dopady súčasnej situácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu na našu psychiku, ktoré pociťujeme na Slovensku, ale aj celosvetovo.

 

Odborníci upozorňujú, že aj keď pandémia odoznie, môže nás zaliať nová vlna psychických ochorení. Pre krajiny ako je Slovensko, kde už pred pandémiou bola psychiatria personálne aj finančne výrazne poddimenzovaná, to môže byť veľký problém. Odborníci v Anglicku varujú pred “tsunami” porúch príjmu potravy. O výraznom vzostupe nových prípadov a zhoršujúcom sa stave liečených pacientov s touto diagnózou hovoria aj v USA a ďalších krajinách.  

 

“Stúpajúci počet pacientov s diagnózou porúch príjmu potravy sme začali vnímať už počas leta 2020. Výrazne vzrástol počet ambulantne liečených pacientov, kde rodina ochorenie zachytila včas a zdravotný stav detí ešte umožnil ambulantnú liečbu. Cítime ale aj nárast závažnejších prípadov, kde je nevyhnutná nemocničná liečba. Ochorenie sa týka predovšetkým dievčat vo veku od 12 do 19 rokov, no posledné mesiace sme mali v starostlivosti aj oveľa mladšie pacientky a chlapcov. Nedostatok prirodzených podnetov, deficit rovesníckeho prostredia a neistota a zmeny v rodinách vytvárajú na dospievajúcich tlak a doteraz nepoznanú záťaž,” hovorí detská psychiatrička, MUDr. Martina Paulinyová z Národného ústavu detských chorôb, ktorá je odbornou garantkou projektu Chuť žiť.

 

Občianske združenie EDI Slovensko, známe vďaka projektu Chuť žiť, ktoré sa venuje osvete, prevencii a pomoci ľuďom s poruchami príjmu potravy a ich rodinám od marca 2020 eviduje zvýšený záujem o ich služby. Preto minulý rok vznikla bezplatná online poradňa a navýšili aj kapacity bezplatnej nutričnej terapie. Od apríla tohto roka združenie k svojim službám pridalo ďalšie dva pomocné programy. 

 

“Ľudia a rodiny, v ktorých živote sa vyskytne porucha príjmu potravy, bývajú často bezmocní, frustrovaní a nerozumejú, čo sa s nimi deje, alebo čo prežíva ich dieťa. Odborníci sú preťažení, čakacia doba na prvovyšetrenie je aj 3 mesiace a terapia je pre mnohých ľudí finančne nedostupná,” vysvetľuje Valentína Sedileková, programová riaditeľka a spoluzakladateľka združenia, ktorá si prešla anorexiou a bulímiou. “Chceme preto každého podporiť v liečbe, nasmerovať ho na odborníkov, a sprístupniť mu potrebné informácie a určitú formu pomoci. Vďaka našim sponzorom ako je SPS, Dove či O2, sme vytvorili jednorazové nutričné konzultácie a psychologické poradenstvo zamerané na poruchy príjmu potravy vo forme 10 sedení. Reagujeme tiež na výrazný záujem o nutričnú terapiu, pri ktorej sme rozšírili tím nutricionistiek a momentálne sme mesačne schopní zabezpečiť kvalitné nutričné poradenstvo až 10 záujemcom.”

 

Okrem týchto programov oslávili prvé výročie pravidelné online podporné skupiny, ktoré prebiehajú každú stredu o 18:00. “Vnímame, že nás kontaktuje aj množstvo rodičov práve s potrebou hovoriť o svojich problémoch s ďalšími, ktorí si prechádzajú rovnakou situáciou. Je nám potešením oznámiť, že podporné skupiny pre rodičov začnú fungovať od mája vďaka dotácii od mesta Bratislava,” dodáva Sedileková.

 

V apríli prebiehajú ešte dve dôležité podujatia – workshop pre mladých ľudí a seminár pre rodičov. Týkajú sa porúch príjmu potravy, výživy, zdravého sebaobrazu aj prevencie týchto porúch. Podujatia podporila Nadácia pre deti Slovenska z nadačného fondu Deti v bezpečí zriadenom poisťovňou Kooperativa. Registrácia na seminár pre rodičov naďalej prebieha TU.

 

V najbližších mesiacoch sa budú vďaka podpore od mesta Bratislava pripravovať edukačno-liečebné programy, ktoré zabezpečia potrebnú podporu pre pacientov aj rodičov, aby ochoreniu hĺbkovo porozumeli a posilnili liečbu. Na príprave sa budú podieľať aj odborné garantky, detská psychiatrička MUDr. Martina Paulinyová a nutričná terapeutka Ivana Kachútová, Msc. Programy sa predbežne otvoria v lete. 

 

Text má formu a účel tlačovej správy, možno ho použiť na mediálne účely.

 

Kontakt pre médiá:

Valentína Sedileková

programová riaditeľka a spoluzakladateľka EDI Slovensko

sedilekova.v@gmail.com

0948 918 413

WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien