fbpx

Chuť žiť

 

Nutričné poradenstvo má pri liečbe porúch príjmu potravy kľúčový význam. Organizácia Chuť žiť zvyšuje jeho dostupnosť.

Chuť žiť - nutričný program - cover

Dostupnosť odbornej pomoci nie je dostatočná a ľudia, ktorí ju potrebujú, často čakajú v dlhých poradovníkoch. Organizácia Chuť žiť vďaka spolupráci s Nadáciou TESCO poskytne nutričnú podporu 152 ľuďom: 40 z nich bude môcť absolvovať niekoľkomesačný nutričný program a ďalších 112 ľudí využije jednorazovú konzultáciu s odborníčkou.

Približne každá šiesta až siedma mladá žena sa potýka s poruchou príjmu potravy (PPP). Toto ochorenie, pri ktorom často dochádza k hladovaniu alebo prejedaniu, výrazne ovplyvňuje duševné aj fyzické zdravie človeka. Organizácia Chuť žiť preto upozorňuje, že okrem pomoci psychiatra a psychológa je dôležitou súčasťou komplexnej liečby aj intenzívna nutričná podpora. Práve cieľom nutričného poradenstva je nastavenie dlhodobého a pre telo dostatočného stravovacieho režimu, bez výčitiek a úzkosti, ktorá ľudí s PPP často sprevádza.

„V praxi sa nám najviac osvedčuje, keď človek absolvuje nutričné poradenstvo paralelne s terapiou u psychológa a pravidelnými kontrolami u psychiatra, prípadne aj s dopomocou medikácie či peer konzultanta. Každý odborník má svoje zameranie. Klient dokáže v terapii urobiť omnoho väčší pokrok, keď sú jeho telo aj mozog vyživené, a zároveň môže vďaka spolupráci so psychológom lepšie pracovať s úzkosťou, ktorá prichádza so zmenami tela či jedálnička,” hovorí MUDr. Martina Paulinyová, psychiatrička a odborná garantka.

Služby vyštudovaných odborníkov na výživu sú však finančne nákladné a z kapacitných dôvodov ťažko dostupné. Cieľom spolupráce medzi Chuť žiť a Nadáciou TESCO je v roku 2023 zabezpečiť túto formu pomoci až 152 ľuďom a rodinám s PPP.

Vypracovať jedálniček nestačí

„V nutričnom programe pracujeme s klientom priebežne počas celého mesiaca. Nestačí iba vypracovať jedálniček, nakoľko stravovanie u ľudí s PPP sprevádza silná úzkosť a následné výčitky, ktoré môžu človeka paralyzovať a často vedú ku kompenzácii a ubližovaniu si. Keď spoznáme súčasný stav klienta, jeho stravovanie a vývoj ochorenia, stanovíme si postupné ciele, respektíve zmeny, ku ktorým musíme počas spolupráce smerovať. Počas celého trvania programu veľa komunikujeme, vysvetľujeme, pracujeme s tým, ako na zmeny reaguje telo. Do procesu zapájame aj rodičov alebo partnera klienta a veľmi dôležité je komunikovať aj s jeho psychiatrom a psychológom, radíme sa tiež v tíme. Práca nutričného špecialistu je práca so zdravím klienta a treba k tomu tak aj pristupovať,” vysvetľuje Ivana Kachútová, MSc, odborná garantka programu.

Nutričné poradenstvo je poskytované šiestimi nutričnými špecialistkami, ktoré majú okrem minimálne 5-ročného vysokoškolského štúdia aj špecializovanú supervidovanú prax. Odbornú pomoc ponúkajú v dvoch formách: vo forme jednorazových konzultácií, ktoré využívajú napríklad aj rodičmi detí s PPP, a dlhodobého nutričného programu, ktorý klienti môžu čerpať až niekoľko mesiacov.

Možnosť využiť nutričné poradenstvo v Chuť žiť majú prioritne ľudia s ochorením na spektre porúch príjmu potravy (od ortorexie, anorexie, bulímie, diagnózy záchvatového prejedania či nešpecifických porúch), ale aj ľudia s narušeným vzťahom k jedlu, teda tí, ktorí za sebou majú opakovanú, až chronickú históriu diét, dlhodobé reštriktívne stravovanie, emočné jedenie a podobne.

Program je vhodný pre všetky vekové skupiny a požiadať oň je možné na

chutzit

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore