fbpx

Chuť žiť

 

Nejesť nie je riešenie – konferencia o inovatívnych formách pomoci mladým ľuďom s PPP

Chuť žiť - konferencia

NEJESŤ NIE JE RIEŠENIE. Tak sme s organizáciou Centrum Anabell, zú. pomenovali konferenciu pre širokú laickú aj odbornú verejnosť v téme porúch príjmu potravy. Konferencia sa niesla v témach týkajúcich sa mladých ľudí, a zameriavala sa predovšetkým na dôležitých ľudí vôkol nich a tiež fenomény, ktoré ich každodenne ovplyvňujú – a môžu im ako uškodiť, tak pomôcť. 

V brnenskej budove Krajského úradu Jihomoravského kraje sa v októbri stretlo široké publikum a 7 rečníkov a rečníčok, ktorí odprezentovali svoje príspevky. V online forme sa prítomným prihovorila aj profesorka MUDr. Hana Papežová. 

Ako mladí vnímajú sami seba a ako im inovatívne pomôcť?

Príspevky na konferencií, ako aj jednotliví rečníci a rečníčky pochádzali z rôznych prostredí aj inštitúcí, čo dodávalo témam konferencie veľkú pestrosť. Bc. Veronika Kamenská, zakladateľka aplikácie Nepanikař otvorila konferenciu príspevkom o tom, ako môžu mladí ľudia pomôcť svojim rovesníkom cez využitie informačných a komunikačných technológií. Je autorkou aplikácie, ktorá poskytuje prvú psychickú pomoc v krízových situáciách (ako je napr. úzkosť či sebapoškodzovanie) už v niekoľkých desiatkach krajinách sveta. 

chutzit
chutzit

Konferencia sa následne niesla v duchu inovatívnych spôsobov pomoci mladým ľuďom s poruchami príjmu potravy. O dôležitej téme peer konzultantov hovorila Mgr. Vladimíra Osadniková z Centra Anabell a MUDr. Martina Paulinyová, pedopsychiatrička a odborná garantka organizácie EDI Slovensko a projektu Chuť žiť, zase priblížila princípy Family focused therapy – v súčasnosti najefektívnejšej formy terapie pre deti a adolescentov s PPP. 

Odborný blok zakončili Mgr. Eva Slezáková (Centrum Anabell) s úvodom do témy spolupráce odborníkov a multidisciplinarity, profesorka MUDr. Hana Papežová s online príspevkom Príležitosti a riziká pomoci pacientom s poruchami príjmu potravy, a Valentína Sedileková, ktorá priblížila aktivity spoločného projektu „Mládež ako súčasť pomoci rovesníkom: Nové riešenie a prístupy pri riešení porúch potravy u mladých ľudí“, konkrétne prípravu vzdelávania a praxe pre peer konzultantov a ich pomalý, postupný príchod na Slovensko. 

chutzit
chutzit

 

Záver konferencie patril téme sociálnych sietí a sebaobrazu mladých ľudí. Študentka Barbora Koutná, okrem toho aj autorka knihy „Všechno bude dobrý, Beth“ , prezentovala pohľad mladého človeka na svet Instagramu či Snapchatu, a tiež názory svojich spolužiakov. Tento pohľad doplnila prednáška Mgr. Dominika Voráča z Pedagogickej fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, ktorý odprezentoval závažné, ale dôležité dáta týkajúce sa dopadov sociálnych sietí na body image mladých ľudí. 

chutzit
chutzit

Záznam z konferencie si môžete pozrieť tu:

Konferencia, záznam aj článok vznikol vďaka projektu podporeného programom Erasmus+ „Mládež ako súčasť pomoci rovesníkom: Nové riešenie a prístupy pri riešení porúch potravy u mladých ľudí“ s číslom: 2021-1-SK02-KA210-YOU-000033886

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore