fbpx

Chuť žiť

 

Leptín – najväčší generál: Ako naše telo vie, že sme hladní? A ako vie, kedy máme dosť?

leptín

Aj keď to často pripisujeme pevnej vôli či disciplíne, odpoveď je omnoho menej poetická. Pre väčší zážitok z čítania však nejakú tú metaforu predsa len ponechám: naše telo sa riadi pokynmi troch kráľov – inzulín, leptín, a grelín. Títo traja králi držia pevne opraty nad nami, našim telom aj mozgom.

Inzulín pozná väčšina z nás (reguluje hladinu cukru v krvi, vďaka čomu sa glukóza získaná z potravy premení na energiu). Menej známy, no rovnako významný je leptín nazývaný aj hormón sýtosti (teda znižuje chuť do jedla) a grelín prezývaný hormón hladu chuť do jedla zvyšuje). O oboch si dnes povieme viac.

V článku sa dočítate:

 • ako funguje leptín – hormón sýtosti
 • čo je leptínová rezistencia 
 • ako aktivovať správne fungovanie leptínu 
 • ako funguje grelín – hormón hladu
 • leptín a grelín a poruchy príjmu potravy
 

Kráľ č.1 - leptín, hormón sýtosti

Práve leptín je skutočným hormónovým generálom v našom tele. Podliehajú mu iné hormóny, bunky a poslúcha ho aj mozog. Vo výsledku tak ovplyvňuje reprodukciu, cirkuláciu krvi, tvorbu nových kostí a regulovanie teploty. Leptín produkuje iba naše tukové tkanivo. V nadpise používame slovo “najväčší generál” zámerne – leptín má totiž v našom tele postavenie, ktoré zaručuje, že ho bude poslúchať dokonca aj náš mozog. Podľa toho, ako leptín povie, mozog buď spustí signál, že jesť treba začať – alebo prestať.

leptín

Ako funguje leptín?

Jednou z jeho najdôležitejších funkcií je však signalizácia pocitu sýtosti. Znamená to, že keď žalúdok zaplníme primeraným množstvom jedla, uvoľní sa leptín, čo je pre mozog signál, že je načase prestať jesť. Hlavným regulátorom produkcie leptínu je telesný tuk, čiže tukové tkanivo.

Rozhádzané hormóny

U väčšiny zdravých dospelých ľudí sú hmotnosť a tukové zásoby priamo prepojené s hladinou leptínu. Ak sa hmotnosť (tuková zásoba) zmení, mení sa aj hladina leptínu. V reálnom živote pokles množstva telesného tuku pociťujeme ako zvýšenú chuť do jedla alebo v prípade nárastu množstva telesného tuku vnímame menší apetít. Táto samoregulácia však nefunguje u každého.

leptín

Čo je veľa, to je málo!

Ako bolo spomenuté, leptín sa tvorí v tukovom tkanive. To, koľko sa ho vytvorí, nám napovie, či naše telo funguje správne. Hladiny leptínu sa menia v závislosti od aktuálnej hmotnosti, hlavne v závislosti od percentuálneho zastúpenia telesného tuku. Hladinu leptínu môžu ovplyvňovať viaceré faktory:

 • množstvo telesného tuku
 • príjem kalórií
 • plánovanie jedál
 • rozvrh spánku a bdelosti a trvanie spánku
 • vystavovanie sa svetlu
 • cvičenie a fyzická aktivita
 • stres


V prípade, že ženské telo produkuje príliš málo leptínu (v preklade, ak má žena príliš málo telesného tuku),
zastavuje sa menštruácia

Keď je generál zmätený

Váš tuk dáva rozkazy mozgu prostredníctvom leptínu a ten plní jeho rozkazy. Ak sa táto komunikácia začne deformovať, zmätený mozog dáva celému telu zmätené príkazy:

Ak sa tento zdravo fungujúci mechanizmus naruší nesprávnou výživou (najmä vysokým príjmom sacharidov a konzumáciou jedla v čase, keď ešte nepociťujete hlad), tukové tkanivá začnú produkovať stále viac leptínu a vaše tkanivá i mozog budú stále menej schopné počúvať jeho signály.

V ktorých potravinách sa nachádza leptín? 

Leptín nie je priamo obsiahnutý v potravinách, pretože ide o hormón produkovaný ľudským tukovým tkanivom. Na rozdiel od niektorých iných látok nie je leptín súčasťou stravy a nemôžeme ho prijímať priamo z konkrétnych potravín. Avšak existujú potraviny, vďaka ktorým dokážeme podporiť optimálnu funkciu leptínu v tele.

Nutrične výživné potraviny: Konzumujte potraviny, ktoré sú bohaté na živiny, vitamíny a minerály. Zahrňte do svojej stravy zeleninu, ovocie, celozrnné obilniny, bielkoviny a zdravé tuky.

Nízko glykemické potraviny: Vyhnite sa nadmernému príjmu potravín s vysokým glykemickým indexom, ako sú potraviny s vysokým obsahom cukru a výrobky zo spracovyných zŕn. Tieto potraviny môžu spôsobiť rýchle zvýšenie hladiny inzulínu a ovplyvniť citlivosť na leptín.

Omega-3 mastné kyseliny: Potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ako sú losos, chia semienka a orechy, môžu prispieť k zlepšeniu citlivosti na leptín.

Je dôležité si uvedomiť, že životný štýl, ktorý zahŕňa vyváženú stravu a pravidelnú fyzickú aktivitu, môže pozitívne ovplyvniť celkový metabolizmus, vrátane funkcie leptínu. Avšak leptín je komplexne pôsobiaci hormón, a preto je potrebné jeho fungovanie konzultovať s endokrinológom.

leptín

Leptínová rezistencia - keď telo a mozog nie sú v súlade

Leptínová rezistencia je stav, kedy telo neadekvátne reaguje na hormón leptín, ktorý je produkovaný bunkami tukového tkaniva. Leptín zohráva kľúčovú úlohu v regulácii hladiny energie a metabolizmu tým, že ovplyvňuje chuť k jedlu a energetický príjem. Jeho hlavnou úlohou je informovať mozog, kedy je telo dostatočne zásobené energiou a kedy je potrebné prestať jesť. Hovorí nám teda, kedy sme sýti. 

Ak človek trpí leptínovou rezistenciou, jeho bunky nereagujú dostatočne na leptín, čo môže viesť k narušeniu signálov o nasýtení a spôsobiť nadmernú chuť k jedlu a zníženú schopnosť spaľovať energiu. Tento stav môže byť spojený s obezitou a ďalšími metabolickými problémami.

Vznik leptínovej rezistencie ovplyvňujú tieto faktory:

 • genetika
 • strava bohatá na vysokoenergeticky denzné jedlá
 • nedostatočná fyzická aktivita
 • nedostatok spánku
 • vysoká mieria stresu

Ako aktivovať leptín?

Máme pre vás dobré správy, leptínovú rezistenciu je možné do istej miery upraviť. 

Pre zlepšenie citlivosti na leptín je dôležité zaviesť pár zmien vo svojom životnom štýle. Medzi tieto zmeny patrí napríklad:

 • prijímanie vyváženej stravy
  pravidelná, primeraná fyzická aktivita
 • dostatok spánku
 • minimalizovanie stresových situácií

Avšak každý človek a jeho fungovanie metabolizmu je iné, preto je vždy vhodným riešením vyhľadať odbornú pomoc a podstúpiť liečbu, ktorá by bola individuálne prispôsobená práve vašim potrebám a sledovaná skúseným odborníkom.

Grelín - generálov brat

Po boku leptínu stojí grelín. Zatiaľ čo leptín nám hovorí, kedy sme sýti a kedy by sme mali prestať jesť, grelín nám hovorí, kedy sme naopak hladní a signalizuje, že je čas sa najesť.  Hormón hladu sa v tele produkuje hlavne v žalúdku a tenkom čreve a jeho hlavnou funkciou je stimulovať chuť k jedlu a podporovať príjem potravy.

Ako funguje grelín?

Grelín alebo hormón hladu zohráva kľúčovú úlohu v regulácii hladiny energie v tele, konkrétne v súvislosti s príjmom potravy a chuťou k jedlu. Jeho fungovanie v našom tele je komplexné a zahŕňa niekoľko krokov.

Stimulácia hladu: Grelín signalizuje mozgu, že telo je hladné, čo vedie k zvýšeniu chuti k jedlu. Hladina grelínu stúpa pred jedlom, najmä pred jedlom bohatým na sacharidy.

Zvýšenie chuti k jedlu: Grelín pôsobí na hypothalamus v mozgu, kde stimuluje neuróny, ktoré ovplyvňujú chuť k jedlu a energetickú rovnováhu. Týmto spôsobom podporuje príjem potravy.

Regulácia energie: Okrem toho, že zvyšuje chuť k jedlu, grelín môže mať vplyv na energetickú rovnováhu organizmu a môže stimulovať aj ukladanie tuku.

Rovnováha medzi grelínom a leptínom (ktorý ovplyvňuje pocit sýtosti) je kľúčovým faktorom v regulácii hmotnosti a udržiavaní zdravého metabolizmu. Poruchy týchto hormónov môžu prispievať k problémom s hmotnosťou, ako napríklad obezita alebo podvýživa.

leptín

Ako sa leptín správa pri PPP?

“Rozhodené hormóny” je slovné spojenie, ktoré sa pri poruchách príjmu potravy obracia zľava – sprava. A to je dobre. Pretože je potrebné pochopiť, že telo zdravého človeka a telo človeka s PPP nefunguje rovnako a to mnohých môže miasť.

Napríklad u ľudí s anorexiou by vzhľadom na množstvo ich podkožného tuku mali byť hladiny leptínu nízke, čo by u zdravého človeka prirodzene zvýšilo chuť do jedla. MALI BYŤ. Avšak hormonálny systém je preprogramovaný, negunfuje správne a hladiny leptínu sú u ľudí s anorexiou, no aj bulímiou, naopak vyššie. Znamená to, že leptín si myslí, že všetko je v poriadku a do mozgu nevyšle signál, že máme nedostatok stravy, mozog tak nevie, že má telu povedať, aby nám ukázal prejavy ako hlad. Systém je skrátka zmätený a namiesto toho, aby telo chcelo jesť, človek nepociťuje túto potrebu a ochorenie sa ďalej rozvíja.

Narušená hladina leptínu spôsobuje aj zmeny v správaní: potreba hýbať sa, neschopnosť obsedieť, nepokoj a nervozita.

Niekedy preto naozaj nie je dobrý nápad počúvať svoje telo. Áno, je to neintuitívne. Preto je nevyhnutná pomoc odborníkov – tých, ktorí ti poradia čo, koľko ako jesť, no aj tých, ktorí ti pomôžu strach z toho a nepríjemné pocity okolo toho prekonať. My ti s tým pomôžeme.

Záver

Vďaka leptínu a grelínu, naše telo vie, kedy je hladné a kedy má naopak dosť. Zdravý človek signály týchto hormónov a svoje telo počúvne a ide sa najesť. Leptín je šťastný, telo pokojné. Avšak v prípade porúch príjmu potravy, ako sú anorexia alebo bulímia, hormonálny systém môže byť značne narušený, a tým aj signalizácia leptínu a grelínu. Preto ľudia trpiaci poruchami príjmu potravy nedokážu jednoducho počúvať svoje telo, je totiž hormonálne rozhodené.

Avšak narušené fungovanie leptínu a grelínu, nemusí byť definitívne. Individuálnym prístupom a správne zvolenou liečbou sa človek trpiaci poruchou príjmu potravy môže uzdraviť a objaviť život bez reštrikií a nájsť si opät cestu k sebe a počúvať svoje telo.

Na svojej ceste k uzdraveniu nemusíte byť sami. Využite naše pomocné programy, ktoré poskytujú komplexnú liečbu pre ľudí trpiacich poruchami príjmu potravy alebo nás kontaktujte na bezplatnej linke pomoci 📱0800 221 080 či mailovej poradni 💻

Tento článok bol napísaný v rámci aktivity projektu „PPPrevencia“ s číslom: 2022-3-SK02-KA210-YOU-000095111 podporeného programom Erasmus+.

Zdroje:

Margetic S.,Gazzola C., Pegg G.C. and Hill R.A. Leptin: a review of its peripheral actions and interactions. International Journal of Obesity and Realted Metabolic Disorders,26.1407-1433

Dubuc G, Phinney S, Stern J and Havel P. Changes of serum leptin and endocrine and metabolic parameters after 7 days of energy restriction in men and women. Metabolism:Clinical And Experimental,47,429-434

Chin-Chance C, Polonsky K and Schoeller D. Twenty-four-hour leptin levels respond to cumulative short-term energy imbalance and predict subsequent intake. Journal of Clinical and Endocrinological Metabolism.85,3685-2691

Himmerich H, Schonknecht P, Heitmann S and Sheldrick A.J. Laboratory parameters and appetite regulators in patients with anorexia nervosa. Jorunal of Psychiatric Practice,16,82-92

Friedrich R, Hu S, Raymond N and Pomeroy C. Leptin in anorexia nervosa and bulimia nervosa:important of assay technique and method of interpretation. Journal of Laboratory and Clinical Medicine ,139,72-79

Tolle V,Kadem M, Bluet-Pajot M.T. et al. Balance in ghrelin and leptin plasma levels in anorexia nervosa patients and constitutionally thin women. Jorunal of Clinical Endocrinology and Metabolism.88,109-116 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore