fbpx

Chuť žiť

 

Každý 5. tínedžer je ochotný ohroziť svoje zdravie kvôli zmene výzoru. Chuť žiť preto spúšťa program Odborníci na dušu

ts - odborníci na dušu

Projekt Chuť žiť vníma priestor na zlepšenie cez vzdelávanie pedagogických zamestnancov

V Bratislave 24.9.2024: Začínajúci školskí psychológovia sú tí, ktorí by mali vedieť zachytiť u mladých ľudí prvé príznaky porúch príjmu potravy a vedieť na ne včas zareagovať. Z vysokých škôl však vychádzajú bez dostatočnej praktickej skúsenosti. Na základe alarmujúcich výsledkov prieskumu medzi mladými ľuďmi Chuť žiť začína realizovať odborné vzdelávanie.  

Nový celoslovenský prieskum projektu Chuť žiť na vzorke 2 426 žiakov a žiačok základných a stredných škôl poukazuje, že až 37 % dievčat a chlapcov od 11 do 19 rokov nemá rado svoje telo. Výsledky prieskumu korešpondujú aj so súčasným trendom ideálu krásy: pre chlapcov je stresujúcejšia predstava, že schudnú, pričom takmer ⅓ dievčat považuje priberanie za veľmi stresujúce. 

vysledky prieskumu
Zdroj: celoslovenský prieskum projektu Chuť žiť

Za alarmujúci považujeme fakt, že každý piaty mladý človek je ochotný ohroziť svoje zdravie za účelom zmeny výzoru. Práve toto je skupina detí, ktorá sa už potenciálne angažuje v rizikovom správaní a pre ktorú je potrebná nielen prevencia, ale aj intervencia,” hovorí Valentína Sedileková, riaditeľka Chuť žiť. Prieskum bol realizovaný ako súčasť Komplexného programu prevencie porúch príjmu potravy, ktorý sa od roku 2022 realizuje vo viac ako 200 školách a vzdelávacích inštitúciách. 

Začínajúcim školským psychológom chýba prax

„Téma duševného zdravia nebola niečo, čo sa u nás v škole riešilo. Spätne sa zamýšľam nad tým, aké by to bolo, keby si niekto z mojich spolužiakov alebo učiteľov všimne čo sa deje a spýta sa ma. Hanbila som sa mojim spolužiakom povedať čo sa mi deje,” spomína Zuzana, ktorá sa liečila z anorexie počas strednej školy. 

Program prevencie, unikátny svojím zameraním, realizujú primárne školskí psychológovia. Práve tí by si v školskom prostredí mali všímať príznaky porúch príjmu potravy a zareagovať včas. Najmä absolventom, ktoré obsadzujú tieto pozície, však chýbajú potrebné skúsenosti a praktické zručnosti. Na nich cieli nový vzdelávací program Odborníci na dušu (OnD). 

Programový tím:

danka ts
naty ts2

Mgr. Natália Meliš-Čuga

Mgr. Daniela Halámková, Ph.D.

Mgr. Natália Ročkai

 „Vzdelávanie obsahuje šesť školiacich blokov aj priestor na mentoring a prax. Venujeme sa praktickým nácvikom vedenia pomáhajúceho rozhovoru aj práce so skupinou, poskytovaniu základnej krízovej intervencie, ako aj rozpoznaniu a podpore žiakov s rôznymi psychickými ťažkosťami,” približuje psychologička a jedna z autoriek bezplatného vzdelávacieho programu, Mgr. Daniela Halámková, PhD. z Chuť žiť. 

Ročné vzdelávanie odštartovalo v septembri tohto roka pre skupinu 16 odborných zamestnancov a zamestnankýň škôl. O Komplexný program prevencie porúch príjmu potravy môžu školy bezplatne žiadať celoročne napísaním na adresu

Prevenciu môžu školy podporiť aj stiahnutím si bezplatných materiálov na webinare.chutzit.sk, kde sú k dispozícii užitočné publikácie na zlepšenie povedomia a vzdelávania v tejto oblasti.

Chuť žiť je celoslovenský projekt, ktorý od roku 2019 pomáha ľuďom a rodinám s poruchami príjmu potravy. Poskytuje priamu pomoc, vzdelávanie aj prevenčné aktivity na školách. Kontaktom prvej pomoci je napríklad bezplatná anonymná linka 0800 221 080 a emailová poradňa . Túto tlačovú správu je možné využiť na mediálne účely. 

nadacia pontis

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore