Organizácia Chuť žiť bojuje proti stigme duševných ochorení, aby mladí rýchlejšie vyhľadali odbornú pomoc.
V Bratislave 21.11.2024: Panické ataky, obsedantno-kompulzívna porucha, depresia či vyhorenie sú pre mnohých mladých ľudí každodennou realitou.Schopnosť vyhľadať odbornú pomoc býva často kľúčová pre zlepšenie zdravotného stavu, no spoločenská stigma obklopujúca duševné ochorenia celý proces uzdravenia spomaľuje. Podľa National Alliance of Mental Illness trvá v priemere 11 rokov, kým človek vyhľadá pomoc odborníka. Život s neliečenou duševnou ťažkosťou pritom môže mať vážne následky – znižuje kvalitu života a môže viesť až k pokusu siahnuť si na život.
Organizácia Chuť žiť už tretí rok destigmatizuje duševné zdravie prostredníctvom podujatia Bez filtra, na ktorom 4 inšpiratívne osobnosti zdieľajú svoje skúsenosti so starostlivosťou o svoje duševné zdravie. „Cieľom každoročného podujatia Bez filtra je otvoriť témy, ktorými mladí ľudia žijú často v tajnosti, a ukázať im, že na duševné ťažkosti nie sú sami a že je možné cítiť sa znovu lepšie,“ uviedla Valentína Sedileková, zakladateľka Chuť žiť.
Duševné ochorenie človeka nedefinuje
Denisa Moravčík Debrecká sa odmalička potýkala s obsedantno-kompulzívnou poruchou (OCD). Dnes je vyštudovaná psychologička a svoju skúsenosť pretavila aj do pomoci druhým. “Duševné ochorenie človeka nedefinuje. Nie je to ani slabosť, za ktorú sa treba hanbiť. Priznanie si, že sa s niečím trápim a vyhľadanie pomoci je, naopak, prejavom vnútornej sily,” hovorí jedna z hostiek podujatia Bez filtra #3. Počas prezentovania tiež poukázala na to, že ľuďom s OCD trvá v priemere 12 rokov, kým vôbec zistia, že majú dané ochorenie.
Podujatie oživili ďalšie autentické príbehy umelkyne na vozíčku Michaely Kevelyovej či autorky online obsahu Janky Žampachovej, ktorá zdieľala svoje skúsenosti s panickou poruchou. Herec Jakub Švec, známy napríklad zo seriálu Dunaj, k vašim službám, v diskusii s moderátorkou Kristínou Tormovou úprimne hovoril o skúsenosti s vyhorením a depresiou, ktorou si prechádzal aj pri strate svojho otca v 19-tich rokoch. “Hovoril som si, že iní ľudia sú šťastní, ale ja medzi nich nepatrím. Však čo sú moje bôle oproti niekomu, kto je napríklad na vozíku? Bol som v tej temnote, až kým ma môj pedagóg, Ľuboš Kostelný, nedotiahol za psychologičkou. A tá, dovolím si povedať, mi asi zachránila život,” zdôveril sa herec o svojom prežívaní počas náročného životného obdobia.
Nebojte sa požiadať o pomoc
Rôznorodé príbehy hostí a hostiek mali jednu vec spoločnú – vyhľadanie odbornej pomoci im zlepšilo život. Aj s týmto posolstvom odchádzalo z podujatia až 105 mladých ľudí, ktorým ich duševné zdravie nie je ľahostajné. “Ďakujem za pripomenutie, že sa mám rada so všetkým, čo tvorí moju bytosť,” povedala účastníčka Zuzana po konci podujatia.
Bezplatné podujatie Bez filtra #3 bolo zrealizované vďaka hlavnému partnerovi Ministerstvu spravodlivosti Slovenskej republiky a partnerom dm drogerie markt, GymBeam, The Spot a Slovák & Friends agency. Organizácia Chuť žiť plánuje pokračovať v aktivitách zameraných na podporu mladých ľudí a šírenie osvety o duševnom zdraví. Viac informácií o aktivitách organizácie nájdete na www.chutzit.sk.
Chuť žiť je celoslovenský projekt, ktorý od roku 2019 pomáha ľuďom a rodinám s poruchami príjmu potravy. Poskytuje priamu pomoc, vzdelávanie aj prevenčné aktivity na školách. Kontaktom prvej pomoci je napríklad bezplatná anonymná linka 0800 221 080, emailová poradňa a chat www.chutzit.sk .. Túto tlačovú správu je možné využiť na mediálne účely.
Realizované s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR určenej na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie v roku 2024. Za obsah je výlučne zodpovedná organizácia EDI Slovensko.